Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczyna: Burmistrz wydał oświadczenie w sprawie zanieczyszczenia powietrza

Katarzyna Granda
Katarzyna Granda
Pszczyna znalazła się w czołówce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Według Światowej organizacji Zdrowia gorsze powietrze jest tylko w Żywcu. Burmistrz komentuje.

Przypominamy, niedawno opublikowany został raport Światowej Organizacji Zdrowia dotyczący zanieczyszczeń powietrza. Opublikowano listę 50 europejskich miast, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Pszczyna w tym niechlubnym rankingu zajęła bardzo wysoką, drugą pozycję.
Z raportu wynika, ze problem dotyczy całego kraju. W pośród 50 wymienionych miast aż 33 znajdują się w Polsce. Tylko w pierwszej 10 znalazło się aż pięć polskich miejscowości.
Przy opracowaniu zestawienia, eksperci z WHO brali pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5, który ich zdaniem, jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Wczoraj, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol wydał oświadczenie w którym odniósł się do wyników raportu. Dariusz Skrobol przyznaje, że gmina sama nie da rady walczyć ze smogiem i niską emisją. - Dzisiaj mogę powiedzieć, że mimo wielu działań prowadzonych na przestrzeni lat, sami sobie z problemem zanieczyszczenia powietrza nie poradzimy. Potrzebujemy pomocy finansowej i kompleksowych programów, które pozwolą na ograniczenie zanieczyszczeń, z czego, wg mnie, najważniejsze jest systemowe ustalenie standardów dotyczących pieców oraz jakości spalanego węgla, a także jego ceny - wyjaśnia Dariusz Skrobol

Oświadczenia burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, przesłane do naszej redakcji:

"Od wielu lat lokalne samorządy robią wszystko, żeby ograniczać zanieczyszczenie powietrza.
Mimo że wpływ na zanieczyszczenia ma wiele czynników, wyniki opublikowanego w piątek 13 maja 2016 roku raportu WHO niwelują efekty wieloletniej pracy. Jestem zdeterminowany, aby utworzyć wspólny front śląskich samorządów, które również znalazły się na liście WHO. Jednak bez wymiernej pomocy ze strony państwa, samorządu wojewódzkiego, Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sami nie będziemy w stanie sfinansować i zrealizować skutecznych i trwałych rozwiązań. Konieczne jest wprowadzenie przepisów dotyczących standaryzacji kotłów i paliw tak, aby wyeliminować możliwość spalania najgorszych gatunków węgla (miały i muły).

Pszczyna, podobnie jak trzydzieści kilka innych polskich gmin ma poważny problem związany z zanieczyszczeniem powietrza. W naszym przypadku wpływają na to trzy główne czynniki: ogrzewanie budynków niskiej jakości węglem, duże natężenie ruchu samochodów (drogą DK nr 1 przejeżdża średnio 40 tys. samochodów na dobę), ukształtowanie terenu (obniżenie terenu, a także niekorzystna róża wiatrów, powodująca naniesienie zanieczyszczeń z terenów Bramy Morawskiej). Na terenie naszej gminy do sieci gazowej podłączonych jest około 90 procent gospodarstw domowych, ale gazu do ogrzewania domów używa nie więcej niż 15 procent z nich. Wpływ na to, że większość gospodarstw korzysta z węgla ma oczywiście sytuacja ekonomiczna mieszkańców.

Od wielu lat przeciwdziałamy wysokim stężeniom pyłu w powietrzu. W latach 2008-2010 zrealizowaliśmy program wymiany starych kotłów na piece ekologiczne. Do programu przystąpiło ponad 800 gospodarstw domowych. Wymiana instalacji grzewczej w prawie 10 procentach gospodarstw nie przyniosła wyraźnej poprawy czystości powietrza, min. poprzez wzrost cen węgla dobrej jakości.
Mieszkańcy ze względów ekonomicznych najczęściej decydują się na zakup taniego paliwa, nie zawsze znanego pochodzenia. Wielka popularnością cieszy się muł, którego spalanie powoduje duże zanieczyszczenie powietrza. Ponadto warto pamiętać, że nawet najlepszej jakości paliwo, niewłaściwie wykorzystane, może nieść za sobą uciążliwości dla otoczenia. Wystarczy, że opał jest nadmiernie wilgotny, a warunki atmosferyczne niekorzystne.

Pomimo, że już w 2008 Gmina Pszczyna wprowadziła nowoczesną segregację śmieci, nie wszyscy mieszkańcy przestali spalać odpady w swoich piecach. Z roku na rok wzrasta jednak świadomość ekologiczna naszych mieszkańców, ilość spalanych śmieci ulega znacznemu zmniejszeniu, co potwierdzają również kontrole palenisk przeprowadzane systematycznie przez Straż Miejską. W ostatnim czasie przeprowadzono ponad 90 kontroli.

Głównym problemem dużego zapylenia powietrza obok niskiej jakości paliwa jest brak standardów dotyczących pieców i spalanego węgla.

Gmina Pszczyna w lutym br. przyjęła Plan Gospodarki Niskoemisyjnej na lata 2015 – 2022. Ten dokument zobowiązuje do ograniczenia wielkości emisji dwutlenku węgla i przyczynienia się tym samym do stabilizacji stanu środowiska oraz wspierania zrównoważonego rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa finansowego przyszłych działań infrastrukturalnych. Dokument, w okresie programowania środków unijnych na lata 2014-2020, będzie stanowił podstawowe narzędzie pozyskiwania preferencyjnego finansowania dla działań związanych m.in. z: termomodernizacją, racjonalizacją użytkowania energii oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Równie ważna w naszych działaniach jest edukacja ekologiczna. Mam na myśli organizację festynów ekologicznych, prelekcji w szkołach, a także akcje informacyjne i wszystkie działania podnoszące świadomość ekologiczną naszych mieszkańców

Ograniczyliśmy niską emisję we wszystkich własnych obiektach poprzez: termomodernizację, wymianę pieców węglowych na gazowe w budynkach placówek oświatowych i kulturalnych, budynkach zarządzanych przez spółki gminne, wymianę okien, itp. To wszystko jednak mało.

Dzisiaj mogę powiedzieć, że mimo wielu działań prowadzonych na przestrzeni lat, sami sobie z problemem zanieczyszczenia powietrza nie poradzimy. Potrzebujemy pomocy finansowej i kompleksowych programów, które pozwolą na ograniczenie zanieczyszczeń, z czego, wg mnie, najważniejsze jest systemowe ustalenie standardów dotyczących pieców oraz jakości spalanego węgla, a także jego ceny.
Opierając się na raporcie w najbliższych dniach będę monitował o środki finansowe na programy w ramach Programu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz zamontowanie profesjonalnej stacji kontroli zanieczyszczenia."

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto