Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psy myśliwskie walczące z wilkiem. Nowy nabytek Muzeum Zamkowego w Pszczynie ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Psy myśliwskie walczące z wilkiem - nowy nabytek Muzeum Zamkowego w Pszczynie
Psy myśliwskie walczące z wilkiem - nowy nabytek Muzeum Zamkowego w Pszczynie Jolanta Pierończyk
Psy myśliwskie walczące z wilkiem - to XIX-wieczna rzeźba z porcelany biskwitowej. Jest to nowy nabytek Muzeum Zamkowego w Pszczynie, na nowy sezon. Pojawił się w Sali Lustrzanej, dawnej jadalni książęcej, na otwarcie po przerwie konserwatorsko-remontowej. Pierwotnie była to ozdoba stołu właśnie w tym miejscu.

Nowy sezon zamek pszczyński rozpoczął z nowym eksponatem na ekspozycji w Sali Lustrzanej. Jest to wykonana pod koniec XIX wieku we francuskiej królewskiej manufakturze w Sèvres rzeźba z porcelany biskwitowej przedstawiająca psy myśliwskie walczące z wilkiem.

Takich rzeźb było trzynaście i stawiano je na stole w jadalni, która znajdowała się właśnie w dzisiejszej Sali Lustrzanej. Rzeźba została zakupiona w jednym z antykwariatów w grudniu 2019 r.

Cały komplet był zaprojektowany na wzór dekoracji stołu króla Ludwika XV. Rzeźby dla króla Francji zostały zamówione w 1776 r. u Pierre’a Blondeau, profesora Królewskiej Akademii Sztuki św. Łukasza w Paryżu, który wykonał pracę, inspirując się dziełami Jean-Baptiste’a Oudry’ego, rokokowego malarza i rysownika specjalizującego się w scenach myśliwskich. Rzeźby na dwór króla Francji powstały we wspomnianej manufakturze w Sèvres.

100 lat później takie same rzeźby zostały zamówione na stół księcia pszczyńskiego z rodziny Hochbergów. Widać je na archiwalnych zdjęciach.

- Niestety, nie znamy ich losów. Odkryliśmy tę jedną rzeźbę z całego kompletu w jednym z antykwariatów i eksponowana jest w miejscu, dla którego była zamówiona - mówi Sylwia Smolarek z Muzeum Zamkowego.

Wiadomo natomiast, że była przechowywana w pomieszczeniu oznaczonym na planie i w inwentarzu z 1915 r. jako „Srebra”. Prócz sreber znajdowała się tam też cała zastawa stołowa i inne utensylia kuchenne. Pomieszczenie to było na pierwszym piętrze skrzydła wschodniego, naprzeciw kuchni kawowej – tłumaczy Sylwia Smolarek.

Nie przegapcie

Trochę Wersalu w Pszczynie

Warto wiedzieć, że obecny kształt pszczyńskiemu zamkowi został nadany podczas przebudowy w latach 1870-76, którą kierował francuski architekt Hippolyte Alexandre Destailleur. Elewacjom nadano cechy architektury francuskiej z XVII w. Na pałacu w Wersalu wzorowany był powstały wówczas reprezentacyjny westybul.

Z tego okresu pochodzi też dwukondygnacyjna jadalnia (dziś Sala Lustrzana), gdzie kraty na balkonach wzorowane są także na takich kratach w pałacu wersalskim. W tym kontekście nie dziwi, że w nowo powstałej jadalni na stole stanęły dekoracje podobne do tych, jakie miał król Francji.

Czy wiedział o nich Hans Heinrich XI, ówczesny książę pszczyński?

Na pewno wiedział francuski architekt, tym bardziej, że styl Ludwika XV był mu chyba dość bliski. Właśnie w tym, stylu, wedle projektu Destailleura, na trzy lata przed rozpoczęciem przebudowy zamku pszczyńskiego, w latach 1866-67 w Paryżu powstał pałac hrabiny Wiktorii Felicji de Béhague.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Psy myśliwskie walczące z wilkiem. Nowy nabytek Muzeum Zamkowego w Pszczynie ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto