Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała grupa internetowa „BIBLIOTERAPIA w Gminie Pruszcz Gdański”. Książki mają moc terapeutyczną

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Powstała grupa internetowa„BIBLIOTERAPIA w Gminie Pruszcz Gdański
Powstała grupa internetowa„BIBLIOTERAPIA w Gminie Pruszcz Gdański Wiolleta Toruńczak
Mediateka w Straszynie stworzyła specjalną grupę internetową, która ma na celu biblioterapię. - Książki, literatura pomaga w stresie, problemach życia codziennego - mówią pomysłodawcy. "Biblioterapia w Gminie Pruszcz Gdański" dostępna jest dla mieszkańców gminy. Planowane jest wprowadzenie stacjonarnie, w Mediatece.

Książki są terapią

„BIBLIOTERAPIA w Gminie Pruszcz Gdański” to nazwa grupy, która została założona na popularnym portalu społecznościowym, Facebooku. Członkowie grupy, mogą nawzajem prezentować i polecać sobie wybrane książki, niosące w sobie potencjał terapeutyczny. Pomysłodawczyni i moderatorki grupy z biblioteki, będącej w strukturze Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański, dbają o to, aby prezentowane treści były adekwatne i właściwe dla założonych celów. Jednocześnie zachęcają do dzielenia się doświadczeniem radzenia sobie z wyzwaniami i problemami, gdzie książka odegrała duże znaczenie.

- Rola terapeutyczna książki wydawać mogłaby się czymś oczywistym, ale tak nie jest - mówi Wioletta Toruńczak, p.o. Kierownika ds. Biblioteki Publicznej i Mediateki
w Straszynie.
- Tymczasem wielu autorów książek, poprzez swoich bohaterów pokazuje, w jaki sposób można sobie radzić z trudnymi sytuacjami, skomplikowanymi osobowościami, nagłymi zmianami. Czytanie książek i refleksja nad nimi powoduje, że otwiera nam się całe spektrum możliwości radzenia sobie z problemami. Praca w bibliotece, rozmowy z czytelnikami i osobiste nasze doświadczenia uświadamiają nam, że właściwy dobór literatury może okazać się wystarczający na trudne momenty.

Czytając książki , pracujmy nad tekstem. Poddajmy się refleksji

Biblioterapia to zamierzone oddziaływanie na jednostkę lub grupę za pomocą odpowiednio dobranego tekstu. Jest celowym, świadomym działaniem profilaktycznym lub terapeutycznym.

- W ramach biblioterapii zapoznajemy się z literaturą nie tylko czytając, ale również pracując nad tym tekstem w sposób aktywny i zaangażowany. Z tego też powodu planujemy do naszej oferty wprowadzić spotkania biblioterapeutyczne, w ramach których wykorzystany zostanie potencjał grupy. Pozwoli to spojrzeć na problem z różnych stron poprzez pryzmat własnych doświadczeń. Do grupy może dołączyć każdy zainteresowany – podsumowuje Kamila Zglenicka, bibliotekarka OKSIBP, moderatorka grupy.

Ogólnopolski Finał Odyseja Umysłów. Uczniowie z Pręgowa zajęli trzecie miejsce

Ogólnopolski Finał Odyseja Umysłów. Uczniowie z Pręgowa zaję...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto