Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panorama Tbilisi w kultowej herbaciarni Gruzińska w Tychach. Kulisy powstania zabytkowego obrazu. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Panorama Tbilisi, dzieło Stanisława Mazusia. Zdjęcie wykonane podczas warsztatów herbacianych
Panorama Tbilisi, dzieło Stanisława Mazusia. Zdjęcie wykonane podczas warsztatów herbacianych Jolanta Pierończyk
Panorama Tbilisi w kultowej herbaciarni Gruzińska w Tychach to jedno z dzieł artysty malarza Stanisława Mazusia. Herbaciarni już nie ma, ale pozostała we wspomnieniach tyszan. Wspomnienia ożywił odnaleziony obraz przedstawiający panoramę Tbilisi, który wisiał na ścianie "Gruzińskiej". Do 25 lutego 2023 można go oglądać w Muzeum Miejskim w Tychach.

Pięknie się zestarzał. Nabrał patyny i ciepłych tonacji. Przydało mu to głębi i tajemniczości

- mówi artysta malarz Stanisław Mazuś, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad pół wieku związany z Tychami.

Panorama była namalowana w szarościach i srebrzystościach

Chodzi o obraz przedstawiający panoramę Tbilisi, który kiedyś wisiał w herbaciarni "Gruzińskiej" przy ówczesnym placu Bieruta (dziś plac Baczyńskiego) w Tychach. Malarsko-graficzny, jak mówi autor.
Okazuje się, że czas zmienił mu kolor. Że na początku był srebrzysto-szaro-perlisty.

Wszystko przez ten dym nikotynowy

- Ale w herbaciarni się kiedyś paliło. Przez kilkanaście lat obraz wisiał w pomieszczeniu wypełnionym dymem nikotynowym, który jak widać bardzo dobrze mu zrobił. Przede wszystkim ocieplił go, zmieniając mu kolory na brąz, sepię. W tym kształcie ma w sobie coś z przedwojennych malowideł. Bardzo mi się podoba. Jestem zadowolony z efektu działania czasu i warunków, w jakich był eksponowany - mówi Stanisław Mazuś.

Był odpowiedzialny za wystrój herbaciarni "Gruzińska"

Stanisław Mazuś skończył w roku 1967 ASP w Warszawie i od razu przyjechał do Tychów. W 1970 r. został zatrudniony w Tyskich Zakładach Gastronomicznych, gdzie był odpowiedzialny za wystrój wnętrz. Także herbaciarni "Gruzińska" (jak mówi Stanisław Mazuś, powstała ona w pomieszczeniu, gdzie wcześniej był sklep z artykułami dziecięcymi), którą otwarto w 1972 r.

Ponieważ o Gruzji niewiele wiedziałem, wsiadłem w pociąg i pojechałem do Warszawy, gdzie od razu skierowałem się do Domu Kultury Radzieckiej przy ul. Foksal. Kierowniczka dała mi m.in. katalog poświęcony Gruzji, gdzie znalazłem grafikę przedstawiającą Tbilisi i portret jakiegoś poety gruzińskiego

- wspomina Stanisław Mazuś.

Na najdłuższej ścianie postanowił zrobić panoramę Tbilisi na podstawie tamtej grafiki.
- W mojej pracowni przy ul. Dąbrowskiego 61 nie byłem w stanie namalować jej w jednym kawałku. Podzieliłem więc obraz na trzy części, na których powstał malarsko- graficzny obraz Tbilisi. Na miejscu, w herbaciarni, części zostały złożone w całość - mówi artysta.

Dopełnieniem wystroju był fresk na ścianie po lewej stronie.
- To była taka kompozycja abstrakcyjno-geometryczna. Niestety, nie mam po niej żadnego śladu. Nie miałem aparatu, żeby choć zdjęcie zrobić - mówi Stanisław Mazuś.

W herbaciarni zawisł też namalowany przez Mazusia portret wspomnianego poety gruzińskiego. Niestety, zaginął.

Stanisław Mazuś zaprojektował ponadto stroje dla kelnerek wzorowane na gruzińskich. Pamiętają je wszyscy bywalcy "Gruzińskiej". Mówiąc o tym miejscu, wszyscy wspominają samowary, herbatę z dodatkiem bakalii oraz gruzińskie stroje kelnerek.

W 2022 r. minęło dokładnie 50 lat od otwarcia herbaciarni "Gruzińska" (przetrwała do II połowy lat 80., ale nikt nie pamięta dokładnej daty zamknięcia). W listopadzie 2022 zainaugurowano w Muzeum Miejskim w Tychach wystawę poświęconą mało znanym dziełom Stanisława Mazusia. Wśród nich pojawiła się odnaleziona panorama Tbilisi. Jak już powiedzieliśmy, artysta uznał, że czas dobrze jej zrobił i że wygląda ciekawiej niż zaraz po namalowaniu. Można ją oglądać do 25 lutego.

Promocja książki o Stanisławie Mazusiu

Dzień wcześniej, 24 lutego, o godz. 18 w Muzeum Miejskim w Tychach rozpocznie się spotkanie autorskie z dr. Patrykiem Oczką, autorem książki będącej zapisem jego rozmowy ze Stanisławem Mazusiem.
Wstęp wolny, ale konieczne są zapisy.

zapisy: 887 450 212 (także SMS-em), [email protected]

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto