Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orzeł czarny, orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922 - otwarcie wystawy w Stajniach Książęcych w Pszczynie

Jolanta Pierończyk
Orzeł czarny, orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922 - wystawa w Stajniach Książęcych w Pszczynie
Orzeł czarny, orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922 - wystawa w Stajniach Książęcych w Pszczynie Jolanta Pierończyk
Orzeł czarny, orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922 - otwarcie wystawy w Stajniach Książęcych w Pszczynie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Potrwa ona do 31 marca 2019 r. Zdjęcia, dokumenty, historie ludzi tamtego czasu, mundury, pamiątki, filmy...

Orzeł czarny, orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922 - otwarcie wystawy w Stajniach Książęcych w Pszczynie.

Połączenie na wystawie "Orzeł czarny, orzeł biały" pierwszej wojny światowej, powstań, plebiscytów i przyłączenia Śląska do Polski wydaje się przedsięwzięciem karkołomnym, ale musimy pamiętać, że właśnie wybuch wojny w sierpniu 1914 r. była początkiem procesu, który miał dla nas finał w 1922 r. - powiedział na otwarciu wystawy w Stajniach Książęcych w Pszczynie Marcin Nyga, jeden z kuratorów wystawy

. - Nie chcieliśmy narzucać naszej interpretacji tamtych wydarzeń, woleliśmy oddać głos ich świadkom. **

Ci świadkowie to nie tylko zwykli mieszkańcy ziemi pszczyńskiej, ale też księżna Daisy i jej syn Jan Henryk XVII oraz przywódcy.

- Wystawa ma trzy warstwy. Pierwsza to warstwa wizualna (przedmioty związane z tym okresem, jak np. autentyczna urna plebiscytowa, mundur cesarza Wilhelma II czy wizytówka Wojciecha Korfantego). Warstwa druga to cytaty z pamiętników, listów, wspomnień. Warstwę trzecią stanowią dokumenty z archiwów - powiedział Marcin Nyga. - Poznajemy dzięki tym eksponatom nowe fakty związane z tymi ośmioma latami na ziemi pszczyńskiej. Dowiadujemy się m.in. co się działo w zamku w pierwszym roku wojny, zanim zaczęła tu działać kwatera główna cesarza Wilhelma II.

Historię opowiedzianą od początku I wojny światowej do przyłączenia ziemi pszczyńskiej do Polski znajdziemy w dawnej wozowni. Ale są jeszcze dwie wystawy w dawnym młynie. Na piętrze znajdują się zdjęcia mieszkańców Bierunia wykonane przez ks,. Mateusza Bieloka, który w latach 1914-15 był wikarym w bieruńskim kościele św. Bartłomieja i utrwalił na zdjęciach atmosferę rozpoczynającej się wojny.. Zachowało się 120 negatywów szklanych, których właścicielem jest parafia Wszystkich Świętych w Pszczynie. Są prezentowane po raz pierwszy.

Na parterze możemy zobaczyć zrekonstruowany szpital polowy oraz zdjęcia stereotypowe, w 3 D, życia codziennego na froncie zachodnim, w okopach.

Na otwarciu wystawy minikoncert dał znakomity pianista klasyczny z Tychów, Grzegorz Niemczuk, laureat m.in. XL Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Zaczął polonezem A-dur Chopina, symbolem niepodległości, zakończył polonezem As-dur Chopina, który miał zagrzewać do walki i podsycać w Polakach nadzieję na odzyskanie niepodległości.

Przedstawiamy fotorelację z otwarcia wystawy "Orzeł czarny, orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922 " w Stajniach Książęcych w Pszczynie. Wkrótce przedstawimy najciekawsze eksponaty, na które warto zwrócić uwagę na tej wystawie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto