MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Master Tychy. Kobiórzanie zwiedzili tyskiego Mastera

Aleksandra Smolak
Master Tychy
Master Tychy Jolanta Pierończyk
Master Tychy. Master Tychy dba o to, by także śmieci wykorzystać jak najlepiej. Jak to robi? Kobiórzanie podglądali podczas zwiedzania zakładu.

Master Tychy

20 września był dniem otwartym w zakładzie Master Tychy. Mieszkańcy powiatu mieli okazję zobaczyć, co dzieje się ze śmieciami, których codziennie zwozi się tutaj 250 ton, a prawie 140 ton trzeba oddzielić do ponownego zagospodarowania. Pomagają w tym separatory, które wyławiają elementy metalowe, niemetalowe, butelki, makulaturę, itp. Tak posegregowane odpady wędrują na prasę belującą, która formuje z nich paczki.

To czego nie da się już ponownie wykorzystać, może stać się np. paliwem alternatywnym dla cementowni. Część takich nierecyklingo-wych odpadów poddawana jest fermentacji, której efektem jest biogaz służący do oświetlania i ogrzewania zakładu, a nadwyżki trafiają do sieci. – Rocznie odbieramy 70 tys. ton odpadów. Odzyskujemy z nich, co się tylko da i maksymalne zmniejszamy to, czego nie da się przetworzyć – mówi przewodnik Andrzej Mąkinia.
Zakład jest nastawiony na maksymalne wykorzystywanie wszystkiego, co się tylko da. Nawet woda do celów technicznych rzadko pobierana jest z sieci miejskiej najczęściej do pracy wystarcza deszczówka zebrana w specjalnych zbiornikach.

Powietrze o nieprzyjemnym zapachu zebrane z hali, na której odbiera się i segreguje śmieci przechodzi z kolei do części biologicznej i przydaje się w kompostowni tlenowej, a na koniec poprzez filtr biologiczny, całkowicie oczyszczone i wolne od zapachów, wraca do atmosfery. Wewnątrz składowiska wytwarza się też biogaz, który jest przetwarzany w prąd elektryczny i ciepło.

Zakład powstał przy wysypisku śmieci, które przy obecnym systemie gospodarki odpadami byłoby wypełnione w 100 proc. za pięć lat. Na razie jest na rozruchu. Do 25 października wykonawca musi przeprowadzić próby wydajności, skuteczności sortowania, przetwarzania i produkcji biogazu. Pełną parą ma ruszyć 25 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto