Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśne Pogotowie w Mikołowie podsumowało rok 2022. Ile rannych zwierząt udało się uratować?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Jacek Wąsiński z jednym z pacjentów
Jacek Wąsiński z jednym z pacjentów Leśne Pogotowie w Mikołowie
Leśne Pogotowie w Mikołowie podsumowało rok 2022. "Zleciał szybko", napisał Jacek Wąsiński, założyciel i szef Leśnego Pogotowia. Zleciał na ratowaniu rannych zwierząt i ptaków, opiece nad zdrowiejącymi oraz wypuszczaniu na wolność tych, którym przywrócono tu zdrowie.

W roku 2022 Leśne Pogotowie w Mikołowie przyjęło ponad 2500 zwierząt (statystycznie wychodzi, że ok. ośmiu na dzień!). Były to przede wszystkim maluszki, które bez pomocy fachowców z Leśnego Pogotowia by nie przeżyły oraz zwierzęta poszkodowane w wypadkach drogowych.

"Ponad połowa wróciła na wolność - to dla nas najważniejsza rzecz! Nie wszystkie udało się uratować, niestety, nie mamy cudownych rąk, ale robimy, co możemy. A część została w ośrodku", napisał Jacek Wąsiński na profilu Facebookowym LP.

Do 13 stycznia 2023 r. Leśne Pogotowie w Mikołowie przyjęło kilkadziesiąt kolejnych zwierząt.

Zima nie jest porą wypuszczania zwierząt na wolność, ale tegoroczna łagodna zima skłania do odstępstw od tych zasad.

"Ponad miesiąc temu trafił do nas bardzo słaby bielik. Początkowo chcieliśmy przetrzymać go do wiosny i wtedy wypuścić, ale brak zimy zmienił nasze plany i postanowiliśmy ptaka zaobrączkować i wypuścić. Bielik odzyskał w pełni siły, bardzo szybko i sprawnie odleciał, nawet nie pozwalając na dłuższe nacieszenie się tym widokiem Widać, że ptak jest piękny i silny. Oby dał sobie radę.
Do lasu wróciły również sarenki po rehabilitacji z wypadków oraz jastrząb", napisał Jacek Wąsiński.

Jacek Wąsiński jest leśnikiem, pracownikiem Nadleśnictwa Katowice, absolwentem Wydziału Ochrony Środowiska Uniwersytetu Opolskiego, a także studiów podyplomowych na Akademii Pedagogicznej w Krakowie na wydziale biologii o kierunku Ekologiczne Podstawy Gospodarki Łowieckiej oraz Ochrona Gatunkowa Zwierząt w Polsce.

W 1993 r. stworzył przy Nadleśnictwie Katowice ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt.
"Staramy się, aby jak najwięcej z nich mogło powrócić do środowiska naturalnego, natomiast zwierzęta trwale okaleczone mają zapewnioną u nas dożywotnią opiekę", zapewnia Jacek Wąsiński. "Przygotowani jesteśmy do przyjmowania zwierząt od ryjówki aż po łosia, a także płazów, gadów, ptaków. Oprócz gatunków charakterystycznych dla polskiego krajobrazu do Pogotowia trafiają także całkiem nietypowe gatunki, jak węże, jaszczurki, żółwie, pająki, papugi, itp."

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto