MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie wad postawy. Specjalny program w uzdrowisku goczałkowickim

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Z lewej:lek. med. Anna Klepek; Jarosław Wieszołek, prezes goczałkowickiego uzdrowiska i Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego
Z lewej:lek. med. Anna Klepek; Jarosław Wieszołek, prezes goczałkowickiego uzdrowiska i Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego Mat. prasowy
Leczenie wad postawy u dzieci i młodzieży to cel specjalnego programu rehabilitacyjnego w goczałkowickim uzdrowisku. Składa się z 54 bezpłatnych zabiegów w ciągu 18 dni. Zabiegi prowadzone są w godzinach popołudniowych, nie kolidując z planem lekcji. Żeby z tego programu skorzystać, wystarczy postarać się o skierowanie od lekarza rodzinnego i zadzwonić do uzdrowiska, by umówić się na termin rozpoczęcia turnusu.

- Ponad 90 proc. dzieci i młodzieży ma wady postawy. Takie są wyniki naszych badań przeprowadzonych przed pandemią. Dlatego przygotowaliśmy program dostępu do naszej bazy fizjoterapeutycznej dla dzieci w wieku 3-18 lat. Pozyskaliśmy na jego realizację dodatkowe pieniądze i chcielibyśmy, by skorzystało z nich jak najwięcej dzieci - mówi Jarosław Wieszołek, prezes goczałkowickiego uzdrowiska.

- Dla każdego dziecka ustalimy program usprawniania, czyli program rehabilitacji mający na celu korekcję wad postawy i nauczymy go zestawów ćwiczeń do wykonywania w domu, bo istotą rehabilitacji w przypadku wad postawy jest systematyczność, codzienność i kompleksowość. Nie wystarczy kilkanaście dni zabiegowych i koniec. To jest praca przez długi czas., bo problem rośnie razem z dzieckiem. Chcemy zapobiec jego progresji - mówi lek. med. Anna Klepek, kierownik oddziału uzdrowiskowego dla dzieci.

Droga do tego specjalnego programu finansowanego z NFZ jest bardzo prosta i szybka. Wystarczy zdobyć skierowanie od lekarza rodzinnego, a potem zadzwonić do rejestracji uzdrowiska (nr tel. 32 449 20 44) i umówić się na wizytę.

Darmowa rehabilitacja po lekcjach

Ważne w tym programie jest to, że prowadzony jest on popołudniami, po lekcjach, od poniedziałku do soboty przez 18 dni. Zabiegi rehabilitacyjne trwają półtorej godziny. Odbywają się w basenie solankowym, a jeśli są przeciwwskazania, to stosuje się plastry borowinowe.

- To jest oferta długoplanowa, bo duży jest problem. Chcemy, by to świadczenie trwało najdłużej i było udzielane na jak najwyższym poziomie - zaznaczył prezes uzdrowiska.

Z wad postawy się nie wyrasta. Z wiekiem one się pogłębiają

O tym specjalnym programie rehabilitacyjnym z goczałkowickim uzdrowisku usłyszeli też dyrektorzy placówek oświatowych powiatu pszczyńskiego, ale program nie jest adresowany tylko dla dzieci z tego powiatu. Im będzie po prostu łatwiej z niego skorzystać, bo mają bliżej do uzdrowiska. Ale mogą się zgłosić także dzieci z całego Śląska.

Jak podkreśla lek. med. Anna Klepek, ważne, by problem uświadomili sobie rodzice i nie lekceważyli zaleceń do rehabilitacji. Wady postawy mają coraz młodsze dzieci i w coraz młodszym wieku trzeba zaczynać rehabilitację. Wady postawy nie znikają z wiekiem, wręcz przeciwnie - z wiekiem to one się tylko pogłębiają.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Leczenie wad postawy. Specjalny program w uzdrowisku goczałkowickim - Dziennik Zachodni

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto