Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiór: dzięcioły bębnią, a rogacze czemchają, czyli wiosna...

Sylwia Plucińska
Adam Kremiec, leśniczy w Nadleśnictwie Kobiór.
Adam Kremiec, leśniczy w Nadleśnictwie Kobiór. fot. Sylwia Plucińska.
Rozmowa z Adamem Kremcem, leśniczym do spraw łowiectwa w Nadleśnictwie Kobiór.

Słyszał pan już wiosnę w lesie?
Słyszę ją wszędzie. I w lesie, i koło domu, i po drodze do pracy. Pierwsze ogłosiły ją dzięcioły swym bębnieniem przy wykuwaniu dziupli. Nie trzeba specjalnie wrażliwego ucha, żeby ten dźwięk usłyszeć. Jest bardzo charakterystyczny i rozlega się po lesie od jakichś dwóch tygodni. Najwięcej hałasu robi dzięcioł czarny, bo jest największy. Ale mamy na naszym terenie także dzięcioła zielonego, pstrego, czerwonego.

Czy mają one jakieś szczególne upodobania do określonych gatunków drzew?
Nie zauważyłem. W naszych lasach jest sporo sosen, więc dość często widać jak pracują na tych drzewach. Ale chętnie penetrują dęby w poszukiwaniu dziuplastych zagłębień czy olchy. Jeśli usłyszymy w powietrzu przenikliwe "kiju,kiju", podnieśmy głowę, a zobaczymy jakiegoś drapieżnego ptaka, bo właśnie zaczęły obloty. Przy dozie szczęście możemy wypatrzyć kołującego orła, ponieważ mamy te ptaki na naszym terenie. Może to być też jastrząb, myszołów lub pustułka. Każdy z nich gwiżdże w innej tonacji. Ewolucje w powietrzu wykonują podobne.

A co z ptakami, które nie zimują u nas? Bocianów jeszcze "nie stwierdzono", a inne?
Na Czarne Doły przyleciał już tabun dzikich gęsi i kaczek. Rybnickie "morze", które nie zamarza zimą zmieniło trochę zwyczaje niektórych łabędzi. I nie odlatują na południe, ale zimują w okolicy. Podobnie zresztą trzymają się pod zaporą w Goczałkowicach. Są jednak i takie, które wybierają się na zimę bardziej na południe. I te właśnie powracają, co także świadczy o nadejściu wiosny. Bociana mój syn widział już w Lubuskiem, więc za dzień,dwa powinny pojawić się i u nas. Rankami i wieczorami słychać drozdy, kosy, kwiczoły, paszkoty, na polach pojawiły się skowronki, szpaki i czajki...

Słowem ptasie radio już nadaje na całego.
Jak najbardziej. Ale nie tylko zachowanie ptaków zapowiada wiosnę. Ruch panuje także wśród zwierzyny. Zające odbywają swoje paszkoty (gody) i niestety dużo ich ginie na drogach. Rogacze czemchają, czyli wycierają poroża. Dziki mają już małe warchlaczki, a kozy i łanie chodzą w wysokiej ciąży. Dlatego cieszmy się przyrodą, ale spokojnie i z szacunkiem dla niej.Ten wiosenny las nie może być wybiegiem dla psów ani miejscem naszych głośnych zabaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto