Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy ruszy sezon grzewczy w miastach woj. śląskiego? Oto dane z Rybnika, Bytomia, Chorzowa, Katowi, Częstochowy, Gliwic, Żywca...

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zima nadchodzi wielkimi krokami. Zaczynamy zastanawiać się kiedy rozpocznie się sezon grzewczy w naszym mieście. Sprawdziliśmy. Zobacz naszą galerię zdjęć i sprawdź termin w Twojej miejscowości.
Zima nadchodzi wielkimi krokami. Zaczynamy zastanawiać się kiedy rozpocznie się sezon grzewczy w naszym mieście. Sprawdziliśmy. Zobacz naszą galerię zdjęć i sprawdź termin w Twojej miejscowości. Marcin Oliva Soto / Polska Press
Kiedy ruszy sezon grzewczy w miastach woj. śląskiego? Zima coraz bliżej. Powoli zbliża się moment, w którym rozpocznie się "sezon grzewczy". Kaloryfery w naszych mieszkaniach i domach zaczną być w końcu ciepłe. Czy wojna w Ukrainie i wstrzymanie dostaw gazu i węgla mają na to wpływ? Sprawdź kiedy rozpocznie się sezon grzewczy w twoim mieście.

Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie jest jednak określona konkretna data jego rozpoczęcia lub zakończenia.

Jak to wygląda w praktyce? Zwykle okres grzewczy rozpoczyna się we wrześniu lub w październiku. Może potrwać nawet do maja. Przyjęte jest, że zarządcy budynków zobowiązani są do uruchomienia ogrzewania, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, w mieszkaniach znów poniżej 16 stopni Celsjusza.

– Sezon grzewczy jest pojęciem umownym, nie ustalamy żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego - wyjasnia nam Małgorzata Kuś rzecznik prasowy TAURON Ciepło. - W TAURON Ciepło zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu. Na dziś, w połowie września, wnioski o rozpoczęcie sezonu grzewczego do Tauron Ciepło złożyło kilku małych odbiorców - dodaje.

Sprawdź, kiedy będą grzać w Twoim mieście!
Wejdź poniżej w galerię:

Sezon grzewczy 2022. Województwo śląskie

Głównym źródłem zaopatrzenia w ciepło mieszkańców woj. śląskiego są sieci ciepłownicze. One jak i elektrociepłownie korzystają w dużym stopniu z węgla, o który niestety, przez napiętą sytuację w Ukrainie, zaczyna brakować.

Tematem głównym ostatnich rozmów w Polskiej Grupie Górniczej była dostępność węgla głównie dla gospodarstw domowych. Tymczasem w całej Polsce za ok. 60 proc. zużycia węgla kamiennego w Polsce odpowiada głównie energetyka i ciepłownictwo.

Wiodące firmy uspokajają – węgla na zimę 2022 wystarczy

Jedna z wiodących firm – Fortum, która dostarcza ciepło na południu Polski, w tym w Częstochowie, zapowiada, że obecny stan węgla wystarczy w zupełności na okres zimowy. Według wstępnych danych w Częstochowie przewiduje się zużycie ok. 83 tys. ton węgla, a w Zabrzu ok. 67 tys. ton. Mieszkańcy mogą jednak odczuć wzrost opłat.

- Mieszkańcy odczują wzrost opłat za ciepło nawet rzędu kilkuset procent. Właściciele domów mają szereg możliwości, by ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym zoptymalizować koszty. Warto jednak pamiętać, że w przypadku budynków wielolokalowych również istnieją rozwiązania, które pozwolą na oszczędzanie energii - informuje Fortum.

Opłaty za energię cieplną. Od czego są uzależnione?

Opłaty za energię cieplną uzależnione są od stawek taryfowych. Przez wzrost cen paliw – głównie węgla i gazu, których używa się do produkcji energii, podwyżki lawinowo wzrosną. Niestety na to nie mamy wpływu. Możemy jednak znacznie zmniejszyć ostateczną wysokość rachunku za ogrzewanie. Jak?

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Warto zwrócić uwagę na to, że charakterystyka budynku jest uwarunkowana naprawdę wieloma czynnikami. Wpływa na nią przede wszystkim jego konstrukcja, zastosowania techniczne, położenie i oczywiście sposób w jaki daną przestrzeń użytkujemy. Jak poprawić tzw. efektywność energetyczną?

Jeśli chodzi o budynki wielolokalowe, przed termomodernizacją powinniśmy wykonać audyt energetyczny. W ten sposób uzyskamy ocenę stanu użytkowania energii w budynku.

  • Jak podaje Fortum w praktyce, największe straty ciepła w budynku – stanowiące ok. 60-70 proc. ogółu strat – są związane z przenikaniem ciepła przez przegrody budowlane, zwłaszcza przeszklone, takie jak okna i drzwi.

  • Na drugim miejscu jest wentylacja. Powoduje straty rzędu 30-40 proc. Sposoby na oszczędzanie energii muszą więc uwzględniać minimalizację strat ciepła, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu zysków energii.

Co więc powinniśmy zrobić? Uszczelnić budynek!

  1. Możemy użyć energooszczędnej stolarki – okien i drzwi czy odpowiednio ocieplić ściany zewnętrzne oraz dach.
  2. Przestaw meble! Zmiana aranżacji przestrzeni może zdecydowanie pomóc. Zastawianie grzejników ciężkimi meblami czy zasłanianie ich zasłonami lub firankami z pewnością nie jest dobrym pomysłem.
  3. Warto nad grzejnikami zamontować szerszy parapet lub dodatkową półkę. Dzięki temu ciepłe powietrze powędruje do pomieszczenia, a nie w stronę okna.
  4. Wietrz mieszkanie z głową. Rób to krótko – wystarczy kilkanaście minut. Pamiętaj, że wcześniej należy zakręcić zawory na grzejnikach. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci szybko do normy, dzięki ciepłu w ścianach i stropie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy ruszy sezon grzewczy w miastach woj. śląskiego? Oto dane z Rybnika, Bytomia, Chorzowa, Katowi, Częstochowy, Gliwic, Żywca... - Chorzów Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto