Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Koch: Gmina Suszec jest bezpieczna

Aleksandra Smolak
Jan Koch, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Suszcu o gminie i bezpiecznych wakacjach

Od prawie trzydziestu lat wyjeżdża pan w akcje ratownicze z Ochotniczą Strażą Pożarną w Suszcu. Twierdzi pan, że kiedy ktoś dzwoni do straży pożarnej, a ta odmówi mu udzielenia pomocy, to znaczy, że się źle dodzwonił. Bezpieczeństwo gminy przede wszystkim?

Tak, choć na terenie naszej gminy jest bardzo dużo zakładów i przedsiębiorstw przemysłowych takich jak na przykład kopalnia węgla kamiennego Krupiński. Na szczęście ten rok jest bardzo spokojnym jeżeli chodzi o przeróżne interwencje.

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w pozostałych pięciu sołectwach gminy?

Bardzo podobnie, w gminie mamy cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jedna z nich mieści się oczywiście w Suszcu a trzy pozostałe w Rudziczce, Mizerowie i Kryrach. Pod gminę podlegają także sołectwa Radostowice i Kobielice, w tych sołectwach Ochotniczej Straży Pożarnej nie ma, ale doskonale sobie radzą z pomocą naszych czterech pozostałych jednostek.

Czy w gminie Suszec, należąca do jednego z najbardziej narażonych powiatów na powodzie ma się czego obawiać?

Jak sama nazwa wskazuje Suszec, to sucha miejscowość. Na szczęście nie ma u nas co wylewać, z jednej strony woda odchodzi do Wisły a z drugiej do Odry. Zdarzają się podtopienia przy dużych opadach deszczu lub zimą podczas roztopu śniegu ale są one raczej sporadyczne.

A jak zachowuje się woda w domach które uległy zniszczeniu przez szkody górnicze?

W tych miejscach gdzie występują szkody górnicze, tereny są obniżone. Dlatego część domów i gospodarstw na tych terenach podczas obfitych opadów deszczu narażone są częściej na zalania.

Do jakich akcji suszecka jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej wzywana jest najczęściej?

Najczęściej nasza jednostka wzywana jest do pożarów i miejscowych zagrożeń takich jak: podtopienia, wiatrołomy, wypadki i likwidacja gniazd owadów. Likwidujemy gniazda os i szerszeni zarówno z budynku użyteczności publicznej jak np. szkoła, przedszkole, sklep jak i w przypadku bezpośredniego zagrożenia w domach prywatnych.

Na co podczas wakacji w szczególności powinny uważać dzieci z gminny.

Suszec jest gminą rolniczą, podczas czasu wolnego i wakacji dzieci garną się tu do pomocy dorosłym. Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt rolniczy może być niebezpieczny. Szczególnie uczulam na kosiarki, nawet te najnowszej generacji. Przed rozpoczęciem koszenia powinniśmy pamiętać o dolaniu benzyny. Jak wiadomo z łatwością palą się opary, dolewanie benzyny do gorącej kosiarki może skończyć się pożarem. Dzieci powinny uważać także na duże maszyny rolnicze, nie trudno pod nie wpaść, a te mogą wyrządzić nam ogromną krzywdę.

Czy Ośrodek Rekreacyjno - Wypoczynkowy Gwaruś jest miejscem bezpiecznym?

Gwaruś w podlega pod opiekę Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu. Pani dyrektor Agata LisowiczWala, dba o ośrodek tak aby wszyscy użytkownicy czuli się tam bezpiecznie, a dzieci które korzystają z tego obiektu były zadowolone i zrelaksowane. Zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto