Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia zapisana w mapach i starych dokumentach

(jol)
Powiat pszczyński w dawnej kartografii" Andrzeja Złotego to pozycja, jaką starostwo inauguruje cykl wydawnictw niskonakładowych o tematyce związanej z tą ziemią.

Powiat pszczyński w dawnej kartografii" Andrzeja Złotego to pozycja, jaką starostwo inauguruje cykl wydawnictw niskonakładowych o tematyce związanej z tą ziemią. Książka jeszcze nie wyszła z drukarni, ale Czytelnikom DZ już teraz zdradzamy wygląd (na zdjęciu) okładki.

Widoczne na niej zapiski to fragment dokumentu sprzedaży ziemi pszczyńskiej Aleksemu Turzonowi przez księcia cieszyńskiego, Kazimierza II. Te pieczęcie to pieczęcie właścicieli Pszczyny. Pierwsza pochodzi z roku 1519 i należała do wspomnianego księcia cieszyńskiego, druga - z 1550 r. wskazuje na biskupa wrocławskiego, Baltazara Promnicza.

- Promnicza, przez ‘cz", a nie "tz", jak się potem przyjęło - podkreśla autor, Andrzej Złoty.

Kolejna pieczęć była własnością Henryka Anhalta z roku 1842. Hochbergowie (ostatni panowie na Pszczynie) używali ,,znaku pieczętnego" z koroną (1887).

- W górnej części dwupolowego znaku pieczętnego znajdują się trzy wzgórza (okolice ich rodowego Książa), w dolnym - szachownica - tłumaczy Złoty. - Choć byli książętami pszczyńskimi, prawdopodobnie nigdy nie używali herbu pszczyńskiego.

Przeszłość powiatu pszczyńskiego autor książki pokazuje poprzez ponad 80 ilustracji, które są fragmentami starych map znalezionych głównie w archiwach niemieckich. (jol)


Wystawa w witrynie

W tym roku mija 370 od lat sporządzenia najstarszej zachowanej w Polsce mapy ziemi pszczyńskiej. Jest ona dziełem inżyniera ziębickiego, Andreasa Hindenberga.

Do poniedziałku w oknach wystawowych księgarni przy Piastowskiej można zobaczyć dziewięć szczegółów z tego dokumentu, dotyczących obecnego śródmieścia Pszczyny. Jest tam np. widoczna grobla w miejscu, gdzie dziś biegnie ulica Żorska. Jest obiekt w kształcie wieży, który być może jest albo kapliczką "Bądź wola Twoja" lub jej poprzedniczką. Jest widoczny mur okalający zamek i dwie bramy: północna (u podnóża Eiskellera) i południowa wychodząca na ul. Wojska Polskiego. Widać na tej mapie które drogi były dylowane (utwardzone balami), a które polne... Na wystawie są też fragmenty mapy Śląska z roku 1804, wykonanej podczas wojen napoleońskich. Zrozumienie prezentowanych map ułatwią słowniki objaśnień i skrótów, niemieckich nazw miejscowych oraz komentarz historyczny ówczesnych wydarzeń.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto