MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Czeczott w Woli to szansa na rozwój gminy Miedźna

Aleksandra Smolak
Karol Świerkot
Za rok ma rozpocząć się budowa elektrowni. Do jej budowy zatrudnią 3 tys. pracowników. Po otwarciu elektrowni szanse na znalezienie pracy będzie miało 250 – 300 osób

Budowa elektrowni węglowej w Woli wzbudza różne emocje, dlatego w tej sparwie odbyło się już niejedno spotkanie zarówno z inewestorami, mieszkańcami jak i samym wójtem. Ostatnie przyniosło jednak zadowalające efekty dla każdej z stron.

Elektrownia zacznie działać za 5 lat

Obiekt ma powstać dopiero za pięć lat, ale już w przyszłym roku rozpocznie się jego budowa. W gminie trwają ostanie przygotowania do wydania decyzji środowiskowej oraz lokalizacyjnej. Co to w praktyce oznacza dla mieszkańców? Jak zapewnił nas Bogdan Taranowski, wójt gminy Miedźna, przede wszystkim korzyści. – Ustaliliśmy z Kompanią Węglową warunki, które muszą zostać spełnione, by elektrownia mogła powstać w Woli – mówi wój. Chodzi zarówno o ochronę mieszkańców osiedla Wola 1 i Wola 2, jak i korzyści, jakie inwestycja ma przynieść gminie.

Elektorwnia będzie nosić nazwę kopalni

Jak ustalono, elektronia węglowa będzie nosić nazwę kopalni Czeczott i jej siedziba będzie zarejestrowana na terenie gminy Miedźna.Ponadto i co dla mieszkańców najważniejsze – oczekujemy, że mieszkańcy z naszego regionu znajdą w niej pracę – dodaje wójt. Jak już wiadomo, elektrownia na stałe ma zatrudniać do 300 osób, natomiast przy jej budowie prace znjdzie nawet 3 tys. ludzi. Inwestorem elektorwni jest japońska firma Mitsui. Jej powstanie będzię także gwarancją pracy dla mieszkańców gminy Miedźna zatrudnionych w kopalni Piast i Ziemowit, z nich bowiem czerpany będzie węgiel dla elektrowni.

Elektrownia da parce ale i przyniesie inne korzyści

Wój gminy, poza wypływami z podatków liczy również na wspólne przedsięwzięcia. Mowa tutaj o drogach, obiektach sportowych, czy ośrodkach kulturowych. Nowa Elektrownia węglowa Czeczott ma być włączona do sieci w 2020r. i będzie spalać milion ton węgla w skali rocznej. Z ustaleń zwiazanych z jej funkcjonowaniem do rozważenia zostało wykorzystanie ciepła pokładowego, jakie będzie produkować. Ta decyzja ma zapaść jednak dopiero kiedy elektrownia zacznie działać. Jej budowa ma się rozpocząć w 2015r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto