Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminno-powiatowe w Goczałkowicach-Zdroju [ZDJĘCIA]

red
Dożynki gminno-powiatowe 2018 w Goczałkowicach-Zdroju
Dożynki gminno-powiatowe 2018 w Goczałkowicach-Zdroju Mat.prasowe
Dożynki gminno-powiatowe w powiecie pszczyńskim odbyły się w Goczałkowicach-Zdroju.Starostami dożynek byli Iwona i Wojciech Kapiasowie, którzy chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbóż wręczyli pani wójt Goczałkowic, Gabrieli Plasze, i wicestaroście Krystianowi Szostakowi.

Gminno-powiatowe dożynki rozpoczęła msza św. w kościele św. Jerzego. Po niej korowód dożynkowy przez godzinę objeżdżał miejscowość, oglądany przez mieszkańców i przybyłych gości, by dotrzeć na tereny przy ul. Rzemieślniczej. Rolnicy zaprezentowali dawne tradycje oraz nowoczesne maszyny rolnicze. Trasę przejazdu korowodu mieszkańcy Goczałkowic ustroili dożynkowymi ozdobami.

Wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Gabriela Placha, a w imieniu starosty pszczyńskiego, Pawła Sadzy - wicestarosta pszczyński Krystian Szostak, odebrali z rąk starostów dożynkowych Iwony i Wojciecha Kapiasów chleby wypieczone z mąki z tegorocznych zbóż.

- Dożynki to czas, kiedy kłaniamy się nisko wszystkim rolnikom, ogrodnikom, szkółkarzom, kwiaciarzom, producentom rolnym. Dziękuję za waszą codzienną pracę - mówiła wójt gminy Goczałkowice, Gabriela Placha.

Wicestarosta Krystian Szostak dziękował mieszkańcom Goczałkowic za organizację dożynek gminno-powiatowych

Korowód pokazał, że gmina Goczałkowice może cieszyć się bardzo nowoczesną formą rolnictwa. Macie tutaj wspaniałych producentów rolnych, ten tabor maszyn świadczy o najwyższej klasie. Za codzienną pracę oraz za wasz biznesowy sposób traktowania rolnictwa, który daje wspaniałe efekty, w imieniu władz powiatowych serdecznie dziękuję

- mówił.

Podczas dożynek wręczono wyróżnienia starosty pszczyńskiego - „Żubry Pszczyńskie” osobom szczególnie zasłużonym dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. W tym roku nagrodę otrzymali:
Leokadia i Gustaw Biali (rolnicy z Goczałkowic, którzy na kilkudziesięciu hektarach uprawiają kwiaty rabatowe, chryzantemy oraz borówkę amerykańską; powszechnie znane jest ich zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej),
Mariola i Brunon Masni (rolnicy z Poręby, którzy gospodarują na ponad 60 ha; głównym profilem produkcji jest uprawa zbóż; ich nowoczesne gospodarstwo uzyskało tytuł najbezpieczniejszego w województwie śląskim w 2018 r. i bierze udział w konkursie ogólnokrajowym),
Wanda Wyroba (przewodnicząca KGW Ćwiklice i założycielka Zespołu Ludowego „Ćwikliczanie”, która swoją niespożytą energią i optymizmem zaraża osoby ze swojego otoczenia, a serce jakie wkłada w każdą imprezę, skutkuje szeregiem nagród zdobywanych w konkursach kulinarnych na poziomie powiatowym, wojewódzkim jak i ogólnopolskim) oraz
Maria Zawierucha (wspólnie z mężem Janem w latach 70. XX wieku założyła gospodarstwo ogrodnicze w Kobiórze; od jego śmierci gospodaruje wspólnie z synem i synową; obecnie pod szkłem jest już 9 000 m2, z przeznaczeniem pod uprawę róż; pani Maria wraz z rodziną angażuje się także w życie społeczne i gospodarcze gminy Kobiór)
.

Pamiątkową powiatową statuetką został uhonorowany Zespół Folklorystyczny „Goczałkowice”, który w tym roku obchodzi 65-lecie działalności. Zespół został założony w 1953 r. przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Łucją Głąb na czele. Od samego początku był formacją wielopokoleniową, w której skład bardzo często wchodziły małżeństwa. Miejscem prób od lat jest Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach, który sprawuje patronat nad jego działalnością. Obecnie zespół liczy 16 członków. Kierownikiem zespołu jest Grzegorz Kotas, a funkcję kierownika muzycznego sprawuje Grzegorz Paszek.

Kolejnym punktem dożynek była biesiada z chórem Semper Communio i muzykami zespołu Art Music Trio. Goście wyśmienicie się bawili, śpiewali razem z wykonawcami znane biesiadne piosenki, zachęcani do gorącej zabawy przez prowadzącego Wojciecha Lalę. Wieczorem tłumy mieszkańców przyciągnął występ zespołu Baciary. Do późnych godzin goście bawili się podczas zabawy z DJ-em.

Na uczestników dożynek czekały także dodatkowe atrakcje, m.in. przejażdżki melexem i Ciuchcią Beskidzką ulicami Goczałkowic, wystawa sprzętu rolniczego, stoiska producenckie, zagroda zwierząt hodowlanych, czy dmuchańce dla dzieci.

Źródło: powiat.pszczyna.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto