Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminne 2021 w Miedźnej. Na bogato, z rozmachem. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Dożynki gminne w Miedźnej. Starostowie Małgorzata i Jacek Szafronowie wręczyli chleb wójtowi Janowi Słonince
Dożynki gminne w Miedźnej. Starostowie Małgorzata i Jacek Szafronowie wręczyli chleb wójtowi Janowi Słonince Jolanta Pierończyk
Dożynki gminne 2021 w Miedźnej odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia. Najpierw była msza koncelebrowana w drewnianym kościele św. Klemensa, który w tym roku świętuje 300-lecie swojego istnienia, potem dożynkowy korowód przeszedł na boisko. Wielką atrakcją była parada 29 maszyn rolniczych - nowoczesnych, wypucowanych, przystrojonych kwiatami, wstążkami i balonikami (z 28 gospodarstw gminy Miedźna). Przepięknie prezentowała się też cała gmina - z dożynkowymi dekoracjami przy posesjach. Tego dnia wszystkie drogi prowadziły na boisko, gdzie odbywało się święto plonów. Na parkingach i innych miejscach, gdzie można było zostawić samochód nie można było szpilki wetknąć.

- Z szacunkiem dotykam i całuję ręce wszystkich tych, którzy dotykają ziemi, zboża, łąk i maszyn - powiedział ks. Jan Piontek, proboszcz parafii św. Klemensa w Miedźnej na wstępie do dożynkowej mszy koncelebrowanej, której przewodniczył ks. Bogumił Mazurczyk, dziekan dekanatu miedźniańskiego.

Wśród księży sprawujących tę mszę był 71-letni ks. Ambroży Kucz, emerytowany proboszcz Chrystusa Króla w Rybniku-Golejowie, urodzony i wychowany w Miedźnej.

- Syn rolnika, nasz miedźniański kapłan senior, ks. Ambroży na tych polach siał, po tych polach chodził - mówił o nim ks. proboszcz Jan Piontek, który we wstępie do mszy powiedział i to, że wszyscy jesteśmy rolnikami, bo "chodzimy wśród tej ziemi, patrzymy na trud pracy i z tej pracy żyjemy".

W gminie Miedźna tych pól jest dużo, gospodarstw ciągle jeszcze też. W paradzie dożynkowej zaprezentowało się 28 z nich.
Uczestnicy dożynek zobaczyli nowoczesne siewniki, rozsiewacze nawozów, balownicę, pługi, opryskiwacze, rozrzutniki, przewracarkę do siana, agregaty siewne i uprawowe, brony talerzowe, kombajn do marchwi, pługi 4-skibowe, kosiarkę dyskową, prasę zmiennokomorową.

Wszystkie maszyny nowiutki, błyszczące, jakby zjechały wprost z taśmy produkcyjnej. Ale one wszystkie na co dzień pracują. Rolnicy, którzy zaprezentowali swoje maszyny zajmują się głównie uprawą zbóż, ziemniaków, kukurydzy i rzepaku. Powszechna w gminie jest hodowla trzody chlewnej. Ale są też hodowcy gołębi, koni oraz specjalizujący się w uprawie malin, truskawek czy warzyw.

W paradzie maszyn była również przewracarka do siana starostów dożynkowych, Małgorzaty i Jacka Szafronów, którzy od ponad 20 lat prowadzą gospodarstwo po rodzicach pana Jacka, Zofii i Józefie Szafronach, a ten zapewnia, że to rodzinna tradycja z dziada, pradziada. Hodują świnie, uprawiają zboża, kukurydzę i ziemniaki. Mają czworo dzieci: córkę (najstarszą, dziś 25-letnią) i trzech synów, z których najmłodszy ma 17 lat. Wszyscy doskonale znają pracę na gospodarstwie, wszyscy mają uprawnienia do prowadzenia maszyn rolniczych.

Nie przeocz

Małgorzata i Jacek Szafronowie rozwinęli rodzinną gospodarkę. Gospodarstwo jest większe niż to, na którym pan Jacek się wychował.
- Mieliśmy 4,5 ha, a teraz mamy 17 hektarów ziemi ornej, a wszystkiego mamy 30 ha - mówi starosta dożynek gminnych w Miedźnej.

Zrezygnowali z krów, postawili na trzodę chlewną oraz uprawę ziemniaków, zbóż i kukurydzy. Siano z łąk sprzedają hodowcom koni.

- Ten rok był bardzo dobry. Plony udane. Pogoda była różna, ale udało się nam wszystko zebrać, niczego nie trzeba było dosuszać. Najbardziej udały się w tym roku zboża ozime - mówi pani Małgorzata.

Państwo Szafronowie nie ukrywają, że w prowadzeniu dziś gospodarstwa bardzo pomaga Unia.
- Są dotacje do zakupu sprzętu - mówi pani Małgorzata. - A jeśli ktoś chce się rozwijać, musi w sprzęt inwestować.

Starostowie dożynek nie są tylko rolnikami. Pani Małgorzata pracuje w laboratorium pieczarek, pan Jacek - w Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Gilowicach. Tak samo synowie - poza pracą w gospodarstwie, każdy ma jeszcze swoją własną pracę zawodową. Obowiązkami w gospodarstwie dzielą się sprawiedliwie.

Starostowie dożynek wnieśli chleb przy dźwiękach pieśni "Plon niesiemy, plon, w gospodarza dom". Pobłogosławiony przez ks. Bogumiła Mazurczyka, dziekana dekanatu miedźniańskiego, został wręczony wójtowi Janowi Słonince.

Główną atrakcją dożynek gminnych w Miedźnej był występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dożynki gminne 2021 w Miedźnej. Na bogato, z rozmachem. Zobaczcie zdjęcia - Dziennik Zachodni

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto