Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki gmin powiatu pszczyńskiego w Kobiórze ZDJĘCIA

RED
Dożynki gminno-powiatowe w Pszczynie
Dożynki gminno-powiatowe w Pszczynie Starostwo powiatowe w Pszczynie
Dożynki gmin powiatu pszczyńskiego odbyły się w Kobiórze. Starostami byli Beata i Marcin Zawieruchowie. Uroczystość była okazją do wręczenia Żubrów najbardziej zasłużonym dla rolnictwa.

Pomimo anomalii pogodowych, tegoroczne plony są dość dobre. Ominęły nas także wielkie nawałnice i gradobicia. Zdajemy sobie sprawę, że rolnictwo tradycyjne w Kobiórze zanika.

Dlatego w ostatnich latach nie było w Kobiórze tradycyjnych dożynek. W tym roku została nam powierzona organizacja dożynek gminno-powiatowych, co zmobilizowało samorząd i mieszkańców do wspólnej pracy i jednocześnie pokazało, że jesteśmy wspólnotą i możemy na siebie liczyć

- powiedział wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański.

Zobaczcie zdjęcia:

- Dziękuję za chleb, za najpiękniej wyrażony patriotyzm, bo codzienną pracą i pielęgnowaniem tradycji. Życzmy sobie, abyśmy potrafili się tym chlebem dzielić - powiedziała starosta Barbara Bandoła, odbierając chleb z rąk starostów dożynkowych, Beaty i Marcina Zawieruchów.

Dożynki powiatowe w Kobiórze były okazją do wręczenia Żubrów Pszczyńskich zasłużonym dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego.
Otrzymali je:

Cecylia i Jan Rygułowie (prowadzą jedno z największych obszarowo gospodarstw rolnych na terenie gminy Kobiór, uprawiają zboża, ziemniaki i kukurydzę, a całość nastawiona jest na produkcję mleczną. Gospodarstwo stanowi jedyne źródło utrzymania rodziny i jest doskonałym przykładem dobrej praktyki rolniczej);

Grażyna i Szczepan Polokowie (prowadzą uprawę pieczarek w Kryrach, obecnie, po prawie trzydziestu latach intensywnego i stałego rozwoju gospodarstwo państwa Poloków posiada 43 nowoczesne, wyposażone w urządzenia do regulacji klimatu hale o powierzchni ponad 23 tys. m kw. Firma eksportuje swoje produkty m.in. do Niemiec, Francji, Bułgarii, Grecji czy Anglii);

Marian Pigan
(nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, nie tylko pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów wsi i terenów rolnych, ale przede wszystkim przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej);

Donata Szałaśna (rodowita kobiórzanka, w czasie, kiedy sprawowała funkcję dyrektora Gminnego Domu Kultury w Kobiórze miała miejsce reaktywacja Koła Gospodyń Wiejskich. Pani Donata od początku pracuje w Zarządzie Koła, a obecnie jest jego przewodniczącą; udziela się społecznie na rzecz gminy Kobiór, aktywnie angażuje się w organizację konkursów potraw regionalnych zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym);

Katarzyna Myszor (od wielu lat aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Kobiórze, od kilku lat jest prezesem Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pszczynie, podejmuje liczne działania na rzecz rozwoju rolnictwa, a także współpracuje z samorządem lokalnym i instytucjami pracującymi na rzecz rolnictwa).

Gmina Kobiór przyznała swoje wyróżnienia**Cecylii i Janowi Rygułom, Ewie i Januszowi Twardkom oraz Gabrieli i Bernardowi Mazurom**.

Specjalne podziękowania otrzymało Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiórze wraz z promesą na dofinansowanie zakupu serdaków do strojów śląskich. Puchary Przewodniczącego Rady Gminy za jeden z lotów odebrali hodowcy gołębi: Jerzy Gandyk, Zygmunt Jaromin i Jerzy Orędorz.

Delegacja Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach wręczyli Janowi Rygule raz Genowefie Przewoźnik statuetki „Złoty Kółkowicz”, które są wyrazem uznania dla ich bezinteresownych dokonań na przestrzeni wielu lat dla miejscowego społeczeństwa, rolnictwa i organizacji rolniczych.

Nie przegapcie

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły regionalne: „Kobiyrzoki”, „Kobiórsko Czelodka” oraz „Kobiórzanie”, odbył się pokaz tańca nowoczesnego i towarzyskiego, pokaz tańca brzucha oraz koncert Natalii Mikołajec z zespołem.

Kolejnym punktem dożynek był „Teatr Jednego Mima” Ireneusza Krosnego, wystąpił także zespół „Carrantouhill”, a wieczorem mieszkańcy bawili się podczas śląskiej biesiady z Mirkiem Szołtyskiem. Do późnych godzin trwała zabawa z zespołem Akord.

Na uczestników dożynek czekały także dodatkowe atrakcje, m.in. wystawa sprzętu rolniczego, gołębi i ptaków ozdobnych, wystawa wędkarska i pszczelarska, stoiska producenckie, wesołe miasteczko dla dzieci czy przejażdżki końmi.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dożynki gmin powiatu pszczyńskiego w Kobiórze ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto