MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Biblia Jana Sebastiana Bacha z autografem i odręcznymi notatkami. Wystawa w Pszczynie. ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wystawa pt. "Księga, która przetrwała wieki". Dokładnie 75 lat temu, w 1947 r., świat dowiedział się o odkryciu  starożytnej biblioteki w  miejscowości Qumran nad Morzem  Martwym. Zwoje z rękopisami były włożone w glinianych dzbanach umieszczonych w grotach. Pierwszy wyjęty zwój był  zapisany tekstem  biblijnej "Księgi Izajasza".
Wystawa pt. "Księga, która przetrwała wieki". Dokładnie 75 lat temu, w 1947 r., świat dowiedział się o odkryciu starożytnej biblioteki w miejscowości Qumran nad Morzem Martwym. Zwoje z rękopisami były włożone w glinianych dzbanach umieszczonych w grotach. Pierwszy wyjęty zwój był zapisany tekstem biblijnej "Księgi Izajasza". Jolanta Pierończyk
Biblia Jana Sebastiana Bacha z jego autografem i odręcznymi notatkami, Biblia tłumaczona na język polski na zlecenie królowej Zofii, Biblia na jeleniej skórze, na tabliczkach.... - to wszystko i wiele innych interesujących rzeczy znajdziemy na wystawie poświęconej historii Biblii w Stajniach Książęcych w Pszczynie. Wystawa potrwa do 30 sierpnia. Wstęp wolny.

Dokładnie 75 lat temu, w 1947 r., świat dowiedział się o odkryciu starożytnej biblioteki w miejscowości Qumran nad Morzem Martwym. Zwoje z rękopisami były włożone w glinianych dzbanach umieszczonych w grotach. Pierwszy wyjęty zwój był zapisany tekstem biblijnej "Księgi Izajasza". Do marca 1952 r. przeszukano ok. 200 jaskiń nad Morzem Martwym i znaleziono zwoje z Księgami: Psalmów, Ezechiela i Habakuka. Do dziś w tych grotach odkryto ok. 900 rękopisów, w tym 233 manuskryptów religijnych.

Tak mniej więcej zaczyna się wprowadzenie do wystawy poświęconej historii Biblii znajdującej się w Stajniach Książęcych.

Widzimy na zdjęciach groty, w których znaleziono manuskrypty. Widzimy repliki dzbanów. I nietrudno zauważyć, że widoczne na zdjęciu Muzeum Księgi w Jerozolimie ma kształt przykrywki do takiego dzbana.

Potem przewodnik prowadzi nas przez dzieje tłumaczeń Biblii. Na grekę, na łacinę, na języki narodowe...

Na wystawie znajdziemy m.in. Biblię Caloviusa, po niemiecku, która należała do Jana Sebastiana Bacha. Na stronie tytułowej jest jego podpis, a w różnych miejscach księgi - jego odręczne notki.
Sporządzając tuż przed śmiercią spis inwentarzowy, Bach zaczął właśnie od Biblii Caloviusa. To ona znajduje się na pierwszej pozycji listy. Wydana została w 1682 r. , trzy lata przed urodzeniem Bacha.

Jest na tej wystawie także Biblia, której tłumaczenie na język polski zleciła królowa Zofia Holszańska, żona Władysława Jagiełły. Tłumaczenie jest z języka czeskiego. Po jednej stronie jest tekst czeki, po drugiej - polski. Z połowy XV w. (tłumaczenie trwało w latach 1453-55). Prawie zupełnie niezrozumiały dla dzisiejszego Polaka.

Zwróćmy uwagę na przetłumaczoną na język polski z łaciny (ale także po części z języka czeskiego i greki) Biblię Leopolity z 1561 r. dedykowaną królowi Zygmuntowi Augustowi. Ciekawostką jest to, że 284 drzeworyty ilustrujące sceny biblijne pochodzą z... Biblii Marcina Lutra wydanej w 1534 r.

Wystawę kończy prezentacja współczesnych przekładów Biblii, m.in. na język śląski oraz ... młodzieżowy. A wychodząc, można na pamiątkę zabrać dowolnie wybrane wydanie Pisma Świętego.

Wystawę Biblii można też zobaczyć w internecie: www.wystawabiblii-online.pl

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Stajni Książęcych, czyli:
- wtorek-piątek w godz. 9-17 (ostatnie wejście o godz. 16),
- sobota-niedziela w godz. 10-18 (wejście do godz. 17).
W niedzielę, 21 sierpnia, od trzynastej - oprowadzanie w języku ukraińskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto