Bezpieczne gospodarstwo rolne: Tomasz Długajczyk z Tychów pierwszy w regionie

red
Bezpieczne gospodarstwo rolne - finał etapu regionalnego konkursu KRUS
Bezpieczne gospodarstwo rolne - finał etapu regionalnego konkursu KRUS Mat. prasowe
"Bezpieczne gospodarstwo rolne" to ogólnopolski konkurs, który odbywa się po raz 15. Na etapie regionalnym udział wzięło 22 rolników z subregionów bielskiego i katowickiego. Trzech z nich zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego. Pierwsze miejsce na tym etapie zajął tyszanin Tomasz Długajczyk.

Bezpieczne gospodarstwo rolne: Laureaci etapu regionalnego.

I miejsce - Tomasz Długajczyk z Tychów - hodowca trzody chlewnej i kur niosek, producent zboża (uprawia je na 51 ha)
II miejsce - Anna i Roman Fluromowie z Raciborza (uprawa zbóż i warzy, sadownictwo na 6,4 ha)
III miejsce Izabela i Łukasz Korzeniowscy z Roztropic w powiecie bielskim (hodowla bydła mlecznego, uprawa łąk i zbóż - 16 ha).

Wyróżnienia specjalne:
Stanisław Dzida z Goczałkowic Zdroju (uprawa warzyw w gruncie, hodowla koni pod wierzch w Ochabach)
Barbara Glajcar z Puńcowa w gminie Goleszów w powiecie cieszyńskim (uprawa zboża).

Wyróżnienia za udział w konkursie
Roman Ślosarczyk z Kóz w powiecie bielskim (uprawa domowych kwiatów doniczkowych),
Marek i Sylwia Grelowie z Koryczan w gminie Żarnowiec powiat zawierciański (hodowla bydła mlecznego, uprawa łąk, kukurydzy i ziemniaków),
Andrzej Lizoń z Siemianowic Śląskich (uprawa zbóż),
Marcin Sikora z Goleszowa w powiecie cieszyńskim (bydło mleczne, łąki, zboża)
Jarosław Filozof z Kotkowa w gminie Wielowieś w powiecie gliwickim (trzoda chlewna, uprawa zbóż).

O udział w finale walczyć będą laureaci trzech pierwszych miejsc. Główną nagrodę ogólnopolskiego etapu jest ciągnik rolniczy marki Ursus.

Konkurs "Bezpieczne gospodarstwo rolne" organizowany jest od 2003 roku przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencją Nieruchomości Rolnych, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Państwową Inspekcją Pracy. Nad tegorocznym, jubileuszowym patronat objął prezydent RP Andrzej Duda.
Uczestnicy konkursu musieli zaprezentować swoje warsztaty pracy i osiągnięcia zawodowe, ale także poddać swe gospodarstwa rolne profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzają komisje konkursowe złożone ze specjalistów z zakresu BHP, reprezentujący KRUS, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego i Śląską Izbę Rolniczą.
W regionalnym etapie komisja oceniła ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych; wyposażenie maszyn w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami; stan techniczny maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie; warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich; stosowanie i stan oraz jakość środków ochrony osobistej, a także rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących
i przebywających w gospodarstwie rolnym.

- Sądzę, że wiele osób spoza Śląska, a nawet mieszkających w tym środkowym subregionie województwa śląskiego jest zdziwionych, że rolnictwo tutaj w ogóle istnieje. Tymczasem na terenach wiejskich województwa śląskiego żyje blisko 998 tysięcy osób, tj. ponad 21 proc. mieszkańców województwa i blisko 7 proc. ludności wiejskiej Polski. – pwoiedział podczas wręczania nagród Piotr Dobosz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie - Kiedy na dodatek dowiedzą się, że rolnictwo ma się tutaj dobrze, choć problemów oczywiście nie brakuje, to zdziwienie będzie znacznie większe. Bo że ma się dobrze - o tym świadczy państwa udział i to co zobaczyliśmy podczas audytów na własne oczy. I to mimo największego zagrożenia jakim jest dla rolnictwa w tym regionie ekspansja miejska, powiększanie się terenów pod inwestycję i rozwój przemysłu, stale poszerzane granice miast.
Już teraz niekiedy jest tak, że wyjeżdżacie państwo do swoich pól maszynami rolniczymi, poruszając się po drogach miejskich. Pola można znaleźć bezpośrednio za kamienicami albo sąsiadują one z nowoczesnymi zakładami produkującymi samochody. Coś na ten temat mogą powiedzieć uczestnicy z Siemianowic Śląskich oraz Tychów. Rozwój drogownictwa powoduje, że pola poprzedzielane zostały drogami, przez które niekiedy trudno się przemknąć, a uprawy zmniejszają się.
W eliminacjach katowickich można znaleźć cały przekrój rolnictwa. Są tutaj właściciele ponad 250 ha i niecałych 2 hektarów... ale pod szkłem. Cieszy powrót i próba ratowania tego co było kiedyś naszą piękną tradycją - mówię tutaj o hodowli koni i próbie odbudowania stadniny w Ochabach.
Wszystko to świadczy o tym, że śląska zaradność plus umiłowanie do ziemi wciąż ma się tutaj dobrze. Poprawa bezpieczeństwa jest głównym powodem, dla którego KRUS organizuje ten konkurs. Bo pieniądze są ważne, ale najważniejsze jest nasze zdrowie, zdrowie naszych dzieci i rodzin, które w tych gospodarstwach żyją..”
Jak podkreślał Tomasz Urban, kierownik sekcji promocji PIP w Katowicach, warto stosować się do zaleceń i uwag podczas audytu, gdyż w poprzednich edycjach, usunięcie niedomagań pozwoliło daleko zajść w konkursach poprzednikom. W 2012 roku zwycięzcami i zarazem właścicielami ciągnika rolniczego zostali Magdalena i Jakub Wojciechowie z Grzawy w powiecie pszczyńskim - właściciele gospodarstwa rolno-hodowlanego "Maj".

Finał wojewódzki konkursu odbędzie się 27 czerwca w Muzeum Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie