Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie zmiana nazwy woj. śląskiego? Petycja została złożona

Jacek Drost
Dzisiaj przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń złożyli w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz zmiany jego heraldyki.
Dzisiaj przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń złożyli w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz zmiany jego heraldyki. Marzena Bugała-Azarko
Województwo śląskie ma zmienić nazwę na śląsko-małopolskie. Dzisiaj przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń złożyli w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz zmiany jego heraldyki.

Województwo śląskie do zmiany

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś; nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem - wyjaśniał już wcześniej DZ dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Inicjatorzy akcji postulują zmianę nazwy województwa śląskiego na województwo śląsko-małopolskie, gdyż część terenów obecnego województwa śląskiego leży na terenach historycznie przynależnych do Małopolski.

Ziemie Małopolski w woj. śląskim to m.in.:

  1. ziema częstochowskiej,
  2. część powiatu bielskiego,
  3. Żywiecczyzna
  4. Zagłębie

Chcą także zmiany heraldyki województwa śląskiego, żeby zawierała ona elementy małopolskie. Nie mają gotowego projektu, ale sugerują, że herb województwa mógłby się składać po części z orła górnośląskiego i po części z orła małopolskiego.

Inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego poparły m. in.

  1. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej,
  2. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich,
  3. Stowarzyszenie Niezależni. BB,
  4. Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego,
  5. Lokalni z Częstochowy

W sumie kilkanaście organizacji i stowarzyszeń. Podczas dzisiejszego składania petycji obecni byli przedstawiciele każdego z subregionów utożsamiających się z Małopolską. Nie spotkał się z nimi żaden przedstawiciel zarządu województwa i sejmiku. Petycje złożyli na Dzienniku Podawczym.

- Jesteśmy pozytywnie nastawieni. Mamy pierwsze sygnały polityczne, że niektóre ugrupowania polityczne mogłyby wesprzeć naszą inicjatywę - komentował na gorąco po złożeniu petycji dr Wnętrzak.

Dodał, że pojawiają się także negatywne odgłosy, bo niektórzy sugerują, iż inicjatorzy akcji chcą zmienić granice województwa, a nie o to im chodzi.

- Oczekujemy zmiany nazwy województwa, żeby dowartościować tożsamość małopolską. Wymaga to kompromisu i woli politycznej - podkreślił Andrzej Nycz, prezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom. Dodał, że złożenie petycji traktują jako rozpoczęcie procedury administracyjnej i obecnie czekają na odpowiedź władz na ich postulaty.

Iwona Matuszewska z Biura Prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przyznała, że do urzędu wpłynęła petycja dotycząca zmiany nazwy województwa na ślasko-małopolskie. Wyjaśniła jednak, że zmiana nazwy nie leży w kompetencjach wojewody, a stosowną uchwałę w tej sprawie musiałby podjąć parlament. - W związku z tym petycja zostanie przekazana do ministra spraw wewnętrznych i administracji - poinformowała Iwona Matuszewska.

Jerzy Gorzelik komentuje pomysł zmiany nazwy województwa śląskiego

- Zmiana nazwy województwa to są półśrodki - stwierdził dr Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska, komentując postulat zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie. Dodał, że rząd Jerzego Buzka przeprowadzając reformę administracyjną rozmył śląskość dzieląc ją między dwa województwa (śląskie i opolskie), a obecna inicjatywa zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie jeszcze bardziej by ją rozmyła. Zwrócił także uwagę, że największym błędem było tworzenie województwa bez pytania o zdanie mieszkańców.

- Trzeba być konsekwentnym: co małopolskie to do Małopolski, a co śląskie to do Śląska - powiedział lider RAŚ, Jerzy Gorzelik.

Dodał, że kończy się unijna perspektywa finansowa i może to jest właściwy moment do dyskusji nad zmianami granic administracyjnych. Tak też traktuje złożenie petycji.

- Trzeba rozmawiać. Petycja to zachęta do wywołania dyskusji. Nie powinniśmy być zakładnikami kresek, które ktoś kiedyś narysował nad naszymi głowami - powiedział dr Jerzy Gorzelik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto