Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autsajdera portret własny. Lekcja języka polskiego przy muralu Ryśka Riedla w dniu jego 65. urodzin. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Lekcja polskiego przed muralem Ryśka Riedla w Tychach
Lekcja polskiego przed muralem Ryśka Riedla w Tychach Jolanta Pierończyk
Autsajdera portret własny na bloku i przed blokiem. Taki był temat lekcji języka polskiego przeprowadzonej przy muralu Ryśka Riedla w dniu jego 65. urodzin - 7 września 2021 r. Przeprowadziła ją Grażyna Jurek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach dla klasy mistrzostwa sportowego.

7 września 2021 r. Rysiek Riedel, wokalista zespołu Dżem, skończyłby 65 lat. Z okazji tych urodzin Grażyna Jurek, polonistka i dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Tychach, postanowiła swoją klasę mistrzostwa sportowego zaprosić przed odsłonięty 4 września mural na bloku, w którym Rysiek Riedel spędził całe swoje życie.

"Autsajdera portret własny na bloku i przed blokiem" - tak brzmiał temat tej plenerowej lekcji.

Grażyna Jurek osobiście znała tego autsajdera. Mieszkała na tym samym osiedlu. Widywała go na przyblokowej ławce. Nie należała do grona jego znajomych, ponieważ była kilka lat młodsza, a w tym okresie życia kilka lat ma ogromne znaczenie. Ale widywała... I pamięta, że zawsze coś rysował, zwłaszcza portrety dziewcząt.
- I zawsze miał jakiś miedziany drucik, z którego wyplatał pierścionki dla koleżanek - wspomina.

Pamięta go doskonale, bo wyróżniał się wyglądem. Miał długie włosy, nie do zaakceptowania w tamtym czasie w szkole. Pamięta jego rzemyki na nadgarstkach, kurtki z frędzlami...

- Wtedy jeszcze nie śpiewał, ale grał na harmonijce ustnej, doprowadzając sąsiadów do furii. "Znowu gra ten Rygiel", złościli się. Bo inaczej o nim nie mówili, jak właśnie Rygiel. Może jeszcze: "Ten hippis" - opowiadała młodzieży.

Zawsze był inny. Prawdziwy autsajder.

Dzisiejsza młodzież - pokolenie wnuków Riedla - doskonale zna jego piosenki. Wielu nastolatków nadal ich słucha.

Podczas tej lekcji mieli się wczytać w dwie z nich. Jedna to "Whisky", druga - "Autsajder" (ta napisana wespół z Mirosławem Bochenkiem).

- Whisky w tamtym czasie to był alkohol do kupienia jedynie w "Peweksie" i Ryśka na pewno nie było na niego stać, więc whisky nie pił. Należała ona jednak do świata, który był mu bliski. Whisky pił Dziki Zachód, który Riedla bardzo fascynował - mówiła dyrektor Grażyna Jurek.

W tej piosence jest cały on - ze swoimi tęsknotami, ze swoimi próbami stania się jak sąsiedzi, których w tej piosence nazywa "ludźmi pełnymi cnót". On też taki chciał być.

"Chciałem kiedyś zmądrzeć, po ich stronie być,
Spać w czystej pościeli, świeże mleko pić
Naprawdę chciałem zmądrzeć i po ich stronie być
Pomyślałem więc o żonie, aby stać się jednym z nich
Stać się jednym z nich, stać się jednym z nich..."

Nie udało się. "Zawsze będę żył już tak!/Bo już nigdy się nie zmienię", śpiewa w piosence pt. "Autsajder".

"Autsajder" też jest o nim. Z tego tekstu pochodzi cytat na muralu: "Zawsze warto być człowiekiem", ale w tekście jest dalsza część:
"Choć tak łatwo zejść na psy!"

Młodzież zauważyła, że te piosenki się nie starzeją, bo mówią o ludzkich słabościach i tęsknotach, które są ponadczasowe.
- W każdym pokoleniu, w każdej grupie może znaleźć się ktoś inny od wszystkich - powiedział jeden z chłopców.

Pani dyrektor nie omieszkała przypomnieć o nałogu, z jakim zmagał się Rysiek Riedel. O nałogu, który nie pozwolił mu wykorzystać talenty, jakimi został obdarzony i który go ostatecznie zabił.
- Wy też macie talenty [sportowe-red.], postarajcie się ich nie zmarnować - powiedziała, przypominając odchodzący w niepamięć Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla "Ku przestrodze".

Na zakończenie lekcji chłopcy dostali widokówki z muralem i autografami jego twórców: Marka Greli i Marty Piróg. Zdobyła je specjalnie dla swoich uczniów podczas odsłonięcia muralu.Dostali też opaski na rękę i przypinki.

Nie pierwsza to pani dyrektor Grażyny Jurek lekcja w plenerze. Wręcz przeciwnie - jest ona specjalistką od lekcji w nietypowych miejscach i z nietypowym scenariuszem. Co roku prowadzi np. lekcje polskiego na placu Baczyńskiego z okazji kolejnych urodzin tego poety.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto