MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja antysmogowa z ambony. List do parafian w Pszczynie

RED
Akcja antysmogowa w Pszczynie wspierana jest przez księży dekanatu pszczyńskiego. 15 grudnia podczas mszy odczytany był list do parafian Pszczyńskiego Alarmu Smogowego "Nie dokarmiaj smoga". Wcześniej, początkiem listopada 2019, podobny list do parafian odczytany był w kościołach Rybnika.

O czyste powietrze w Pszczynie walczy Pszczyński Alarm Antysmogowy "Nie dokarmiaj smoga". Jedną z jego inicjatyw jest list do parafian odczytany 15 grudnia w pszczyńskich kościołach.

Jest to nasza wspólna sprawa społeczna. Walka o nasze wspólne dobro. Mówi o tym sam papież Franciszek, nawołując o ekologiczne nawrócenie i troskę o dobro stworzenia. W 2015 r. w kościołach odczytany był wspólny list arcybiskupa katowickiego oraz biskupów diecezji gliwickiej, sosnowieckiej i opolskiej w sprawie troski o jakość powietrza

- mówi ks. dr Tomasz Wojtal, sekretarz metropolity katowickiego oraz dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Katowickiej.

"Stajemy przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy" - napisali wówczas hierarchowie: abp Wiktor Skworc, bp Jan Kopiec, bp Andrzej Czaja oraz bp Grzegorz Kaszak, podkreślając, że "główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja niebezpiecznych substancji chemicznych z indywidualnego ogrzewania budynków. Jest ona konsekwencją spalania materiałów opałowych złej jakości".

W liście tym biskupi zwrócili uwagę na to, że "obecność pyłu zawieszonego w atmosferze działa negatywnie przede wszystkim na człowieka, prowadzi do chorób układu oddechowego i krążenia, zaś zawarte w nim związki chemiczne są rakotwórcze". I jak dodają "opracowane i realizowane przez samorządy plany likwidowania tzw. niskiej emisji trzeba już dzisiaj wzmocnić ekologicznym rachunkiem sumienia. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice 'Laudato si', ale także zdrowy rozsądek i wola przestrzegania Bożych przykazań, zwłaszcza przykazania: nie zabijaj!"

Wszystko to znajdujemy w liście Pszczyńskiego Alarmu Smogowego "Nie dokarmiaj smoga", który 15 grudnia był odczytany w pszczyńskich kościołach. Są tam wyliczone choroby, których przyczyną jest m.in. smog i jest gotowa recepta na zmianę tej sytuacji, tym bardziej, że - jak alarmują autorzy listu - w 2018 roku Pszczyna zajęła niechlubne pierwsze miejsce jako miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce.

A oto pełna treść tego pisma.
Drodzy Parafianie, mieszkańcy gminy Pszczyna

Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, od którego będzie zależała przyszłość nasza oraz naszych najbliższych. W 2018 roku Pszczyna zajęła niechlubne 1 miejsce jako miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Przez ponad 1/3 roku oddychaliśmy powietrzem przekraczającym maksymalne dopuszczalne normy. Do naszych płuc trafiało jednego dnia tyle zanieczyszczeń, ile przedostaje się wraz z wypaleniem 11 papierosów.

Oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak:

- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- choroby układu oddechowego,
- nowotwory,
- problemy z płodnością,
- negatywny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu,
- alergie,
- choroba Alzheimera, Parkinsona
- depresja, niższe poczucie szczęścia,
- spadek inteligencji u kolejnych pokoleń.

Rocznie w wyniku smogu w Polsce umiera przedwcześnie około 45 tysięcy osób, czyli 10 razy więcej niż w wypadkach samochodowych. Tak samo jak za bezpieczeństwo na drodze, każdy z nas jest bezpośrednio odpowiedzialny za jakość powietrza, a co za tym idzie za zdrowie nasze i naszych rodzin. Musimy zacząć od siebie, od swoich domów i podwórek.

Powinniśmy wziąć odpowiedzialność za przyszłość naszych dzieci, kierując się zdrowym rozsądkiem i Dekalogiem zawierającym przykazanie „nie zabijaj”.

Nasze działania możemy rozpocząć od następujących kroków:

- zwracanie uwagi na jakość używanego opału oraz stosowanie odpowiednich technik palenia i rozpalania w piecu pozwalających ograniczyć ilość dymu wypuszczanego z Twojego komina
- w miarę możliwości rezygnowanie z opalania domu węglem i drewnem
- edukowanie sąsiadów i znajomych o zagrożeniach, jakie niesie za sobą smog

Pamiętajmy również, że nas jako obywateli Polski i Śląska obowiązuje przestrzeganie obowiązujących przepisów:

- zakaz spalania odpadów zielonych oraz liści na podwórkach
- zakaz spalania odpadów węglowych, śmieci, mebli, itp.

1 września 2017 roku weszła w życie uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego, zgodnie z którą każdy mieszkaniec do końca 2021 roku ma obowiązek wymiany kotła węglowego starszego niż 10 lat i nieposiadającego tabliczki znamionowej na taki, który spełnia standardy zgodne z uchwałą. W następnych latach będą wprowadzane kolejne ograniczenia dotyczące m.in. korzystania z kominków. Niech każdy z nas zadba o to, aby nie przespać obowiązujących terminów, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów będzie się wiązać z konsekwencjami finansowymi - nawet do 5000 zł kary.

W celu uzyskania pomocy oraz informacji zachęcamy do kontaktu z Urzędem Miasta w Pszczynie, z Referatem Ochrony Środowiska, który mieści się na ul. Dworcowej 30

Początkiem listopada 2019 r. z podobnym apelem zwróciła się Rybnicka Rada Kobiet. Jej list podczas mszy odczytali księża rybnickich kościołów.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto