Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 tysięcy dukatów

Sylwia Plucińska
Na awersie widnieje głowa dorodnego byka i nominał 4 żubry. Bokiem biegnie napis Pokazowa Zagroda Żubrów i gałązka dębiny. Na rewersie umieszczony został herbowy orzeł pszczyński, napis Pszczyna i rok 2009.

Na awersie widnieje głowa dorodnego byka i nominał 4 żubry. Bokiem biegnie napis Pokazowa Zagroda Żubrów i gałązka dębiny. Na rewersie umieszczony został herbowy orzeł pszczyński, napis Pszczyna i rok 2009. Otok jest gładki. Tak prezentuje się najnowsza pszczyńska "waluta".

Nie da się jej pomylić z żadną inną, ponieważ ma średnicę zdecydowanie większą nawet od pięciozłotówki. Poza tym dzięki tombakowi, z którego jest wykonana, ma cieplejszy odcień niż monety sygnowane przez Rzeczpospolitą Polską. Nie sposób byłoby ją więc wpuścić do obiegu.

4 żubry to tzw. dukat lokalny. Podobny do tych, jakie fundują sobie gminy, instytucje, stowarzyszenia i organziacje dla upamiętnienia ważnej rocznicy lub podkreślenia specjalnej okazji. Pszczyński został wybityz okazji rocznicy istnienia zagrody i dla urozmaicenia zestawu pamiątek, jakie oferuje pszczy-ński zwierzyniec swoim gościom. I nie tylko on.

- Wydało nam się, że będzie to sympatyczny gadżet, który znajdzie amatorów wśród przyjeżdżających do Pszczyny turystów. Dlatego dostać go będzie można nie tylko w zagrodzie, ale także w Biurze Informacji Turystycznej oraz w skansenie - mówi Jacek Patyk, prezes ARiP.

Producentem dukata jest Mennica Śląska w Pszczynie. Projektów plastycznych było kilka. M.in. jeden z całą sylwetką żubra. Ostatecznie wybrano jednak ten "z głową" i trzeba przyznać, że najładniejszy. Na pierwszy rzut mennica wybiła 4 tysiące sztuk monety. Cała emisja liczyć ma 10 tysięcy. Nabyć go można za 10 zł.

W poniedziałek zakończył się konkurs na imię dla żubrzątka, które urodziło się w maju w zagrodzie. Propozycji napłynęło blisko 300 z różnych stron kraju, a nawet ze Słowacji i Czech. Przed komisją pod przewodnictwem prof. Wandy Olech z SGGW trudne zadanie. Nawet gdy we wstępnej selekcji odpadnie kilkadziesiąt, to jedno jedyne trzeba wybrać. A pomysłowości konkursowiczom nie brakowało. Planus, Plełejd, Plesmaj, Platon, Platan, Plamen, Plarys, Pleston, Pliner, Plezir, Pluton i Plistan to niewielka próbka imion, jakie wymyślili dla synka Plisty i Plawianta. Werdykt padnie ze sceny Dni Pszczyny w niedzielę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 tysięcy dukatów - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto