Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miasta Krakowa odpowiada na sześć postulatów Krzysztofa Kwarciaka, które mają wspomóc bezdomne zwierzaki w mieście

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Urząd Miasta Krakowa odpowiada na 6. postulatów Krzysztofa Kwarciaka, które mają wspomóc bezdomne zwierzaki w mieście
Urząd Miasta Krakowa odpowiada na 6. postulatów Krzysztofa Kwarciaka, które mają wspomóc bezdomne zwierzaki w mieście Sylwia Penc / Polskapresse
- Samorząd powinien dużo bardziej zaangażować się w pomoc bezdomnym zwierzakom. W Krakowie zdecydowanie zbyt dużo pupili nie ma swojego domu, a działania władz miasta na rzecz naszych braci mniejszych często ograniczają się tylko do odhaczania niezbędnego minimum, które jest wymagane przez prawo - mówił Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!. Kandydat na radnego miasta Krakowa zaproponował< by w stolicy Małopolski wprowadzić "Krakowską szóstkę dla bezdomnych zwierzaków", czyli kompleksowy pakiet zmian mających poprawić los bezpańskich pupili w Krakowie. Urząd Miasta Krakowa odpowiada na każdy z postulatów Kwarciaka.

1. Zwierzaki Przyjaciółmi podopiecznych DPS-ów

Pierwszy postulat dotyczył umieszczenia zwierząt w krakowskich DPS-ach. Krzysztof Kwarciak zaproponował, by pilotażowo program uruchomić w wybranych placówkach, a także by brały w nim udział tylko osoby chętne. Jego zdaniem realizacja pomysłu nie wiązałaby się z dodatkowymi kosztami, a miasto i tak musi zapewniać utrzymanie bezpańskim zwierzakom niezależnie czy znajdują się w schronisku lub DPS-się.

- Utrzymywanie zwierząt bezdomnych w DPS-ach na terenie miasta wymaga zgody kierujących tymi jednostkami, odpowiedniej infrastruktury i podpisania stosownych porozumień z zarządcą schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krakowie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że pobyt zwierząt w DPS-ach nie może być okresowy, zwierzęta do nich przekazywane muszą przechodzić odpowiednią selekcję związaną z posiadanymi cechami psychofizycznymi - tłumaczy Emilia Król z biura prasowego UMK.

2. Publikowanie informacji o zwierzakach czekających na adopcję w należących do miasta środkach przekazu

Kolejny postulat Kwarciaka dotyczył zaangażowania miasta w propagowanie akcji adopcyjnych.

Jak tłumaczy nam przedstawicielka krakowskiego magistratu: - W mediach miejskich w szczególności mediach społecznościowych publikowane są informacje związane z działalnością schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krakowie oraz informacje o czekających tam do adopcji zwierzętach. Warto zaznaczyć, że adopcja zwierzęcia powinna być działaniem przemyślanym, nie zaś podejmowanym pod wpływem emocji, impulsu. Zatem osoba adoptująca zwierzę musi wykazać się motywacją, podjąć wysiłek w celu odwiedzenia schroniska, zapoznania się na miejscu ze zwierzętami przeznaczonymi do adopcji.

3. Zwiększenie liczby sterylizowanych kotów

Jako trzeci postulat, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! wskazuje, że miasto powinno przykładać większą uwagę do sterylizacji kotów.

- Miasto prowadzi akcję kastracji, sterylizacji wolno żyjących kotów od wielu lat. Akcja ta została w ostatnich latach uzupełniona także działaniami związanymi z kastracją i sterylizacją kotów posiadających właściciela. Uczestniczy w niej kilka lecznic weterynaryjnych, a środki zabezpieczane na ten cel umożliwiają przeprowadzanie kastracji, sterylizacji przez cały rok - tłumaczy Emilia Król i dodaje: - Dodatkowo na terenie Krakowa działają organizacje prozwierzęce, które także prowadzą działania związane z kastracją, sterylizacją zwierząt domowych. Działania takie podejmowane są także w stosunku do zwierząt trafiających do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krakowie.

Ponadto jak informuje nas urząd: - Wydział Kształtowania Środowiska nie widzi potrzeby zwiększania środków finansowych przeznaczanych na wymieniony cel. W przypadku zaistnienia takich przesłanek w przyszłości zostaną także zabezpieczone stosowne środki finansowe umożliwiające jej prowadzenie w większym zakresie.

4. Edukacja dzieci i młodzieży

Zdaniem Kwarciaka konieczna jest również lepsza edukacja wśród dzieci, aby zwierzęta nie były traktowane jak rzecz, a krakowskie szkoły powinny uczyć empatii do zwierząt.

- Urząd Miasta Krakowa prowadzi od kilku lat kampanię informacyjną dotyczącą zwierząt w mieście, która porusza m.in. kwestie: zapobiegania bezdomności zwierząt, praw zwierząt, jakości karmy dla bezdomnych psów i kotów, odpowiedzialnej adopcji, która skierowana jest także do placówek oświatowych na terenie miasta, poprzez dystrybucję materiałów informacyjnych tj. plakaty i ulotki. Zajęcia edukacyjne z zakresu odpowiedzialnej adopcji zwierząt były także prowadzone w przedszkolach na terenie Krakowa w 2023 r., a akcja przewidziana jest także w bieżącym roku - dowiadujemy się z krakowskiego magistratu.

Ponadto Emilia Król wyjaśnia, że Wydział Edukacji UMK pozytywnie odnosi się do działań edukacyjnych, które mają zwiększać wrażliwość na los zwierząt, a urzędnicy biorą również udział w licznych akcjach, wspierających chociażby miejscowe schronisko dla zwierząt. Wiele z takich inicjatyw jest też realizowanych w szkołach z inicjatywy dyrektorów.

- Do decyzji dyrektorów pozostaje jednak możliwość organizacji tego typu wizyt w schroniskach - to dyrektorzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek (zgodnie z przepisami Prawa oświatowego). Ze swojej strony zawsze będziemy rekomendować tego typu działania, pozostawiając dyrektorom decyzyjność co do formuły realizacji tego typu spotkań lub zajęć. Takie działania mogą być wpisane do programów wychowawczo-profilaktycznych. Są one uchwalane przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną konkretnych szkół. Dlatego działania edukacyjne w tym zakresie powinny być kierowane również do społeczności rodziców i nauczycieli - zapewniają urzędnicy.

5. Budki dla kotów wolnożyjących

Krzysztof Kwarciak wskazał również, że w Krakowie do miejskiego programu walki z bezdomnością zwierząt należy wpisać zakup specjalnych budek dla kotów wolno żyjących.

Krakowski magistrat wyjaśnia, że taka akcja przekazywania opiekunom kotów wolno żyjących budek, umożliwiających im przetrwanie w okresach niekorzystnych warunków atmosferycznych, prowadzona była przez UMK w latach 2018 oraz 2021, kiedy to przekazano sumarycznie 347 budek zakupionych przez miasto.

- Niestety kontrole prowadzone w kolejnych latach, mające na celu stwierdzenie przydatności przekazanych budek dla populacji kotów wolno żyjących w Krakowie wykazała, że bardzo niewielka ich ilość była faktycznie wykorzystywana przez te zwierzęta - wyjaśnia Król.

6. Wykorzystanie potencjały organizacji pozarządowych

Ostatni postulat Kwarciaka dotyczy organizacji pozarządowych: - Miasto powinno zacieśniać współpracę z organizacjami, które się opiekują bezdomnymi zwierzakami. Stowarzyszenia i Fundacje są w stanie zapewnić schronienie wielu zwierzakom. Często problemem jest jednak brak pieniędzy. Skoro schronisko pęka w szwach to może warto by rozważyć przekazanie społecznikom opieki nad częścią podopiecznych? Miasto i tak musi ponosić koszty utrzymania zwierzaków niezależnie, gdzie się one znajdują. Współpraca powinna być nawiązywana tylko ze zweryfikowanymi organizacjami, które są znane w Krakowie - tłumaczył.

Z kolei magistrat odpowiada: - Przepisy ustawy o ochronie zwierząt, jednoznacznie wskazują kto i na jakich zasadach zajmuje się ograniczaniem bezdomności zwierząt na terenie gminy. Każdorazowo zwierzęta bezdomne trafiają do schroniska dla bezdomnych zwierząt gdzie zapewnia się im opiekę. W związku z powyższym, aby propozycje zawarte w tym punkcie postulatu mogły zostać zrealizowane, wymagana jest wcześniejsza zmiana przepisów ustawowych w omawianym zakresie.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Urząd Miasta Krakowa odpowiada na sześć postulatów Krzysztofa Kwarciaka, które mają wspomóc bezdomne zwierzaki w mieście - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto