Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sklepy przyjazne seniorom. Lista dobrych praktyk

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Pomoc seniorom - reportaż w dzienniku telewizyjnym o godz. 13 na France 2 w dniu 20 lutego 2023
Pomoc seniorom - reportaż w dzienniku telewizyjnym o godz. 13 na France 2 w dniu 20 lutego 2023 Kadr z dziennika telewizyjnego France 2
Sklepy przyjazne seniorom? Niekoniecznie. Wysokie regały, etykiety zapisane drobnym drukiem, trudności w odnalezieniu ceny, a jeszcze większe w dostrzeżeniu terminu przydatności... Niełatwo ludziom w podeszłym wieku robić zakupy. Na szczęście, zaczynają się pojawiać pierwsze jaskółki zmian na lepsze. Oto lista nieznanych dobrych praktyk. Wprawdzie nie u nas, ale może ktoś podchwyci pomysł.

Są już we Francji hipermarkety, które zatrudniają studentów do pomocy seniorom w robieniu zakupów. To zakupowi asystenci lub towarzysze zakupów. Ich hasło wypisane na białej kamizelce brzmi: " Dobrze jest robić zakupy, ale na cztery ręce - lepiej". Seniorzy są zachwyceni. Nie tylko sprawniej mogą zrobić zakupy, ale i pogadać, bo to też jeden z ważnych celów tego towarzyszenia.

"Srebrne ręce" do pomocy w zakupach i do pogadania

Inicjatywa o nazwie "Srebrne ręce" to pomysł Heloizy Lamotte, która stworzyła pierwszą taką usługę międzypokoleniowych zakupów. Kilka hipermarketów już udało się jej przekonać.
- Starsi ludzie mogą mieć problem ze ściągnięciem produktów z wyższych półek lub podniesieniem zgrzewki z wodą czy znalezieniem ceny, dlatego towarzystwo młodej osoby może być pomocne. To też okazja do rozmów, których seniorzy tak bardzo potrzebują - mówi Fabien Barkats, dyrektor Intermarché w Argelès-sur-Mer (Pyrénées-Orientales).

Usługa jest bezpłatna dla seniorów, ale nie dla sklepu. Dla młodych ludzi to zatem okazja do jakiegoś zarobku, ale też zdobywania ciekawych doświadczeń.

Kasy, przy których możliwe są pogawędki z kasjerką

Pojawiły się ponadto we francuskich sklepach pierwsze kasy, gdzie można pogadać ("blabla caisse"). To pomysł holenderski, który zaczyna znajdować uznanie i miejsce we Francji. Chodzi o to, by wyjście na zakupy mogło być dla seniorów też okazją do rozmowy chociażby z kasjerką.

Przy regałach schodki i lupy

Na liście dobrych praktyk znajdują się duże sklepy w Berlinie, gdzie przy regałach stoją schodki, z których można skorzystać, jeśli produkt jest zbyt wysoko; gdzie przy regałach jest intensywniejsze oświetlenie, a nawet lupa. Sklepy te mają także specjalne wózki dla seniorów wyposażone w siodełka, które pozwalają na chwilę odpoczynku podczas robienia zakupów.

Szkoła jazdy wozi seniorów

We Francji, a dokładnie w Valenciennes, seniorzy mogą też liczyć na tani transport do lekarza czy sklepu. Zapewniają go niektóre szkoły nauki jazdy, które i tak ze swoimi kursantami przemierzają miasto wzdłuż i wszerz. Zamiast wozić tylko instruktora i ucznia, przewożą także seniorów. Kurs tam i z powrotem kosztuje tylko jedno euro.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sklepy przyjazne seniorom. Lista dobrych praktyk - Tychy Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto