Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze miodobranie w miejskiej pasiece ekologicznej w Tychach

Kamil Janisz
Pasieka miejska w Tychach
Pasieka miejska w Tychach UM Tychy
Pierwsze miodobranie w miejskiej pasiece ekologicznej w Tychach za nami. Z trzech uli wykonanych z materiałów z recyklingu zebrano - jak powiedział Tyski Zakład Usług Komunalnych - około 90 kg miodu, który trafi m.in. do placówek pomocy społecznej.

Pierwsze miodobranie w tyskiej pasiece odbyło się 13 lipca 2023 r. Jak nam powiedziała Katarzyna Kula z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, zebrano 90 kg miodu określonego jako miód wielokwiatowy.

W skład całej pasieki wchodzą trzy ule, które zajmują łagodne pszczoły krainki. Miód wyprodukowany przez krainki w Parku Łabędzi to miód wielokwiatowy, ale można doprecyzować, że pszczoły zbierały nektar z akacji, lipy oraz spadzi. Jest to naturalny miód dobrej jakości, ponieważ pszczoły nie są narażone na pestycydy, bo pasieka nie jest zlokalizowana obok żadnych pryskanych, wielkich upraw, na przykład rzepaku

- mówi Michał lasek, pszczelarz zajmujący się tyską pasieką.

Miodobranie: świece z pszczelego wosku i nasiona facelii

Ule w Parku Łabędzim pojawiły się latem 2022 r. Jest to wspólny projekt miasta Tychy oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko
- To jest głównie pasieka edukacyjna. Chodzi o to, aby ukazać praktyczny wymiar recyklingu, ponieważ te ule stworzone zostały ze zużytych bębnów od pralek, które trafiły do zakładów przetwarzania, dzięki temu, że Tychy są w projekcie "elektryczne śmieci". Zawsze takiemu miodobraniu towarzyszą warsztaty edukacyjne. Z okazji tego miodobrania robiliśmy świece z wosku pszczelego, ale też opowiadaliśmy o recyklingu zużytego sprzętu. Miód został podzielony pomiędzy miasto a fundację. Miasto może go rozprowadzać, podobnie robimy my. Zawsze jak jedziemy na warsztaty, to robimy degustację miodu z miejskich pasiek.Na miodobraniu w Tychach rozdawaliśmy również nasiona facelii, która jest jedną z najbardziej miododajnych roślin. Chcielibyśmy, by mieszkańcy mogli wysiali je w swoich ogródkach lub na terenach zielonych - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Miód z miejskiej pasieki trafi do domów pomocy społecznej

Miasto Tychy nie prowadzi sprzedaży swojej części miodu.
- Jesteśmy w trakcie przekazywania miodu do domów pomocy społecznej na terenie Tychów - mówi Katarzyna Kula z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Tyska pasieka znajduje się w Parku Łabędzi, w pobliżu łąki z kwiatami miododajnymi.
- Łąka powstała w 2019 r., więc może nie jest już tak efektowna jak na początku, ale nadal rosną tam miododajne kwiaty, które zwiększają pszczołom dostępność pyłku. Park jest przed rewitalizacją, więc w tym sezonie nie zdecydowaliśmy się na nową łączkę - mówi Katarzyna Kula.

ZOBACZ TAKŻE
Jak stawiano ule w Parku Łabędzi w Tychach

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze miodobranie w miejskiej pasiece ekologicznej w Tychach - Dziennik Zachodni

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto