MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura Górnego Śląska to coś więcej niż Bercik

Jolanta Pierończyk
Olgierd Łukaszewicz wrócił na pszczyński zamek w nowej roli. Fot. Jolanta Pierończyk
Olgierd Łukaszewicz wrócił na pszczyński zamek w nowej roli. Fot. Jolanta Pierończyk
- To był mój zamek - zażartował Olgierd Łukaszewicz. Kilkanaście lat temu wcielił się w Jana Henryka XVII, najstarszego syna Daisy i Jana Henryka XV, w filmie "Biała wizytówka" i jego kinowej wersji pt. "Magnat".

- To był mój zamek - zażartował Olgierd Łukaszewicz. Kilkanaście lat temu wcielił się w Jana Henryka XVII, najstarszego syna Daisy i Jana Henryka XV, w filmie "Biała wizytówka" i jego kinowej wersji pt. "Magnat". Tuż przed świętami wrócił na zamek pszczyński jako Joseph von Eichendorff.

- Eichendorff był Niemcem spod Raciborza, z Łubowic (dziś tylko ruiny jego majątku można oglądać). Był wielokulturowym twórcą z topu artystycznego. Pisarzem i poetą tej miary co Goethe. Jest to najbardziej znany w Europie poeta górnośląski - opowiada Michał Smolorz, felietonista DZ. - Doskonale znał język polski. Gromadził wszystko, co składało się na kulturę górnośląską.

Jego twórczość wybrał na powitanie Europy na Górnym Śląsku. Wiersze Eichendorffa w przekładzie ks. Jerzego Szymika oraz z muzyką Stefana Sendeckiego 25 kwietnia o godz. 17.00 w Gornośląskim Centrum Kultury wykonają m.in. Hanna Banaszak, Krystyna Prońko i Grzegorz Turnau. Będzie to koncert pt. "Pan na Łubowicach". Łubowice zagrała biblioteka książęca pszczyńskiego zamku, na tle której Olgierd Łukaszewicz czytał (głównie po niemiecku) do kamery wiersze górnośląskiego romantyka. Sceny nakręcone w Pszczynie pokazane zostaną podczas koncertu na ekranie. W Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach przyjemność obejrzenia i wysłuchania koncertu kosztować będzie 25 zł (do nabycia w GCK oraz w kasach Teatru Śląskiego i Teatru Rozrywki). W maju będzie można zobaczyć jego pięćdziesięciominutowy skrót na antenie Programu II TVP.

Joseph von Eichendorff

Przełożył ks. Jerzy Szymik

Wesoły wędrowiec
Bój, jeśli łaską kogoś darzy,
To pośle go w szeroki świat
I cuda swoje mu ukaże
Wśród gór i lasów, rzek i chat.
Ospałych, których dom przykuwa,
Ich nie nasyci słońca wschód,
Kołyski mgła im świat zasnuwa,
I bój o chleb, powszedni trud.
Strumyki skaczą z gór radośnie,
Podniebny hymn skowronków trwa
Więc śpiewam z nimi najdonośniej -
We krwi i w sercu młodość gra.
Dobremu Bogu dzięki, chwała.
On stworzył tęczę, zieleń łąk...
Hołd Tobie składa ziemia cała,
Nie wypuść, proszę, mnie z Twych rąk!

Michał Smolorz reżyser

Kultura górnośląska to coś więcej niż Bercik i Eichendorff jest tego dowodem. Dlatego Europę na Górnym Śląsku postanowiliśmy powitać utworami tego poety, po którego teksty do swoich pieśni sięgali Schubert, Schumann czy Mendelssohn. Wybraliśmy to, co najlepsze z dorobku cywilizacyjnego Górnego Śląska. Żeby zerwać z kojarzeniem nas tylko z kulturą proletariacko-plebejską, czyli krupniokowo-piwną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto