Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaburzenia erekcji jako jeden z najczęstszych problemów seksualnych u mężczyzn

abcZdrowie.pl
by vanessa_hutd / CC By 2.0 (flickr)
Problemy z uzyskaniem i zachowaniem erekcji to częsty problem. Dowiedz się, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.

Sprawność seksualna ma ogromne znaczenie dla poczucia wartości mężczyzny, dlatego wszelkie zaburzenia na tym tle panowie traktują jak osobistą porażkę. Mimo iż problemy z erekcją są dla nich źródłem kompleksów, nie wszyscy mężczyźni szukają profesjonalnej pomocy. Niektórzy wstydzą się swoich problemów, inni mają nadzieję, że są one tymczasowe i ustąpią samoistnie.

Czym są zaburzenia erekcji?

Mgr Małgorzata Oktawiec, seksuolog i psycholog, przyznaje, że zaburzenia erekcji (ZE) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń u mężczyzn. „W populacji jest to zaburzenie, które jest jednym z najbardziej stresującym i zagrażających relacji partnerskiej”, dodaje ekspert.

Co dokładnie kryje się pod pojęciem zaburzeń erekcji? „Żeby mówić o ZE, trzeba wiedzieć, że sama definicja mówi nam o złożoności tego problemu – jest to trudność w powstawaniu lub utrzymaniu erekcji do satysfakcjonującego stosunku oraz niemożność osiągnięcia erekcji niezbędnej do wprowadzenia członka i utrzymania erekcji w pochwie”.

Skąd biorą się zaburzenia erekcji?

Dlaczego mężczyźni doświadczają problemów z erekcją? Seksuolog Małgorzata Oktawiec wyjaśnia: „ZE występują na tle organicznym, naczyniopochodnym, neurogennym, anatomicznym, endokrynnym lub psychogennym. Mogą być uogólnione (pierwotna niezdolność do pobudzenia, osłabienie pobudliwości związane z wiekiem i zależne od niego), typu sytuacyjnego (zależne od partnera, od własnych doświadczeń, od kondycji psychicznej – np. depresja) lub na tle mieszanym, z różnym poziomem nasilenia objawów. Aby skutecznie pomóc pacjentowi, trzeba dobrze zdiagnozować i wdrożyć odpowiednią terapię stosowną do rodzaju i tła zaburzenia. Oczywiście ważna jest też rola partnera, który może być bardzo pomocny lub nie”.

Jak wygląda leczenie zaburzeń erekcji?

„W standardach leczenia ZE obowiązują następujące zależności od przyczyn i tła zaburzenia”, tłumaczy seksuolog Małgorzata Oktawiec. „Na tle psychogennym – psychoterapia, metody treningowe i farmakoterapia; na tle hormonalnym – leczenie przyczynowe; na tle neurogennym – farmakoterapia doustna, pompy próżniowe, iniekcje w ciała jamiste; na tle naczyniowym – farmakoterapia doustna, a nawet metody protezowania członka (chirurgicznie)”, wylicza ekspert.

Czy leczenie ZE przynosi efekty?

Seksuolog Małgorzata Oktawiec mówi wprost: „Skuteczność leczenia jest związana z dostosowaną terapią, dobrze zdiagnozowanym problemem i systematycznością pacjenta”. Ważne jest także stosunkowo szybkie wdrożenie właściwej metody leczenia, a mężczyźni z reguły zgłaszają się do specjalisty po dość długim czasie (ponad 6 miesięcy). „Drugim problemem jest brak edukacji na szerszą skalę, mimo reklam, akcji uświadamiających itp. Nadal jest to temat drażliwy”, przyznaje ekspert. „Warto też podkreślić, że najważniejszym czynnikiem, który pomaga w zdrowieniu seksualnym, jest akceptacja zarówno zaburzenia, jak i terapii opartej na indywidualnej potrzebie i preferencjach mężczyzny oraz jego partnera w tej sytuacji”.

Gdy ZE są nieleczone...

„Jeśli chodzi o skutki nieleczenia, to najbardziej znana jest impotencja trwała, ale także nawykowa, związana z uzależnieniem od leków, bez których nie można się obejść”, wylicza seksuolog. „Dlatego warto przed wdrożeniem leków, które mężczyźni kupują nagminnie w Internecie, upewnić się, czy postępowanie jest właściwe i wdrożyć odpowiednią metodę leczenia ZE. Także związek może niestety ucierpieć na tym tle, dlatego warto rozmawiać z partnerem seksualnym i także jego zaprosić do udziału w terapii. Bo w związku jesteśmy razem, a nie – osobno”.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto