Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach: Nowości i cały program

JOL
XVII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach
XVII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach Jolanta Pierończyk
XVII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach rozpoczyna się w niedzielę, 21 października, i potrwa do soboty, 27 października, Wszystkie koncerty odbywać się będą w mediatece przy al. Piłsudskiego 16 w Tychach o godz. 18.30 Jedyny koncert poza Tychami zaplanowany jest na niedzielę o godz. 12 w sali NOSPR w Katowicach.

XVII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach 21-27 października 2018 r.

Nowości XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej

1. Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy dwa utwory zamówione specjalnie na tę okazję, inspirowane muzyką polską. Autorką jednego z nich jest Brazylijka, Clarice Assad.
2. Po raz pierwszy pierwszy etap Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego odbył się on-line. Przystąpiło do niego 27 młodych gitarzystów z całego świata, do II etapu zakwalifikowało się 24, z różnych powodów do Tychów przyjedzie 21 z nich.
3. Po raz pierwszy do finału będzie dopuszczonych 6 najlepszych uczestników konkursu (dotąd było ich 4).
4. Po raz pierwszy od lat artystom będą towarzyszyć aż trzy orkiestry (na początku bywały i cztery, ale potem przez całe lata już się to nie zdarzało).
5. Po raz pierwszy od lat jeden z koncertów Śląskiej Jesieni Gitarowej odbędzie się w stolicy województwa (tak było tylko na początku).
6. Album z koncertami XVI Śląskiej Jesieni Gitarowej jest 3-częściowy (zawsze składał się z dwóch płyt).
7. Po raz pierwszy odbędzie się cała sesja naukowa poświęcona gitarze, a nie tylko pojedyncze wykłady.
8. Po raz pierwszy lekcji mistrzowskich udzielać będą wszyscy jurorzy.
9. Po raz pierwszy zwycięzcy konkursu zaprezentują się nazajutrz, 28 października, w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

XVII Śląska Jesień Gitarowa. Koncert inauguracyjny

Zamówione utwory, których prawykonanie odbędzie się, podczas koncertu inauguracyjnego miały być inspirowane muzyką polską.
Marek Pasieczny, autor jednego z zamówionych utworów (jest to jednocześnie jego 3. utwór napisany dla Śląskiej Jesieni Gitarowej): Nie chciałem, żeby tam pobrzmiewały polskie tańce czy folk, myślałem o polskim renesansie, ale ostatecznie postanowiłem złożyć w tej kompozycji hołd niedawno zmarłemu Wojciechowi Kilarowi.

Marek Nosal, dyrektor artystyczny Śląskiej Jesieni Gitarowej:
Chcieliśmy, żeby to były nowoczesne utwory oparte na klasykach XX wieku: Panufniku, Kilarze, Góreckim.

Zamówienie złożone u Clarice Assad zetknęło ją po raz pierwszy z muzyką polską. Słuchała różnych utworów. Bardzo spodobała się jej muzyka podhalańska. - Myślę, że pozostanie ona w jej sercu i odezwie się w przyszłych kompozycjach - powiedział prof. Nosal.

Oba utwory są 3-częściowe i mają trwać do 20 minut każdy.

Podczas koncertu inauguracyjnego, prócz wspomnianych utworów zamówionych, usłyszymy też "Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego, "Suitę staropolską" Andrzeja Panufnika oraz "Orawę" Wojciecha Kilara.

Poniedziałek, 22 października

18.30 Koncert w mediatece
Cyprien N’tsaï (Francja) – solo
Rolf Lislevand (Norwegia) & {oh!} Orkiestra historyczna, dyr. Martyna Pastuszka

Rolf Lislevand, światowa gwiazda wykonawstwa historycznego, wirtuoz gitary barokowej i lutni, wspólnie z Orkiestrą historyczną {oh!}, zaprezentuje koncerty i sonaty triowe A.Vivaldiego.
Wieczór rozpocznie recital młodego francuskiego wirtuoza, laureata pierwszej nagrody w partnerskim międzynarodowym konkursie w czeskiej Kutnej Horze.

Wtorek, 23 października

18.30 Koncert w mediatece
European Guitar Quartet (Chorwacja, Czechy, Niemcy)

Projekt łączący czterech wybitnych wirtuozów z ogromnym dorobkiem solistycznym, należących do dwóch na pozór odległych światów: gitary klasycznej (Zoran Dukic, Pavel Steidl) i gitary akustycznej (Thomas Fellow, Reentko).
Zespół ten bez wątpienia wytycza nowe horyzonty w rozwoju gitary. A zatem awangarda.

Środa, 24 października

18.30 Koncert w mediatece
W pierwszej części historyczny i współczesny repertuar na dwie gitary, w drugiej – wokalno-instrumentalna mieszanka klasyki, world music i jazzu. Wykonawcy to brazylijscy artyści mieszkający w Nowym Jorku: Clarice Assad, kompozytorka, wokalistka, pianistka, członkini słynnej Family Assad, oraz rewelacyjne Brasil Guitar Duo – godni miana następców słynnych braci Assad.

Czwartek, 25 października[/b

18.30 Koncert w mediatece

Marko Topchii (Ukraina)
Wojciech Rysiecki (Polska)
Camerata Quartet (Polska)

W pierwszej części wieczoru program solowy Wojciecha Rysieckiego oraz wykonanie Kwintetu „Fandango” Luigi Boccheriniego. Występ na Festiwalu jest dla gitarzysty nagrodą za zwycięstwo w partnerskim Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie.

Po przerwie wystąpi Marko Topchii, wybitny solista, laureat ogromnej liczby międzynarodowych konkursów gitarowych, w tym zwycięzca poprzedniego konkursu w Tychach oraz partnerskiego konkursu w Budapeszcie


w programie solowym oraz w Kwintecie „Omaggio a Boccherini” Mario Castelnuovo-Tedesco.

Z solistami wystąpi kwartet Camerata należący do europejskiej czołówki kwartetów smyczkowych

Piątek, 26 października

18.30 Koncert w mediatece

Bireli Lagrene & Francesco Buzzurro & Adam Palma
Supertrio w koncercie stanowiącym twórczą kontynuację słynnego Friday Night in San Francisco. Gitara akustyczna, elektryczna i klasyczna w rękach gwiazd stylów fingerstyle i gipsy jazz, burzących jednak przypisane im konwencje stylistyczne i repertuarowe.

Sobota, 27 października

12.00 Finał konkursu w mediatece
6 solistów, Aukso
W programie koncerty na gitarę i orkiestrę J.Rodrigo, M.M.Ponce i M.Castelnuovo-Tedesco

18.30 Koncert finałowy w mediatece
Ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów międzynarodowego konkursu wykonawczego, a następnie koncert "Ponte Vecchio"

Wykonawcy: Avi Avital (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Łukasz Kuropaczewski (Polska), Dávid Adorján (Niemcy)

"Ponte Vecchio" to wspólny projekt międzynarodowego zespołu gwiazd światowego życia muzycznego, m.in. słynnego mandolinisty Avi Avitala i sopranistki Chen Reiss, solistki największych teatrów operowych, jak Opera Wiedeńska czy Teatro alla Scala w Mediolanie. W repertuarze aranżacje utworów najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej inspirowanych muzyką ludową różnych krajów oraz tradycyjna muzyka sefardyjska w języku ladino.

XVII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach. Imprezy towarzyszące


W programie także lekcje mistrzowskie, wykłady i wystawy.

25 października w hotelu Tychy w godz. 10-17 odbędzie się sesja naukowo-artystyczna "Gitara w Polsce wczoraj-dziś-jutro", w której udział wezmą: prof. dr hab. Jerzy Nalepka z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, prof. dr hab. Wanda Palacz z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prof. dr hab. Piotr Zaleski z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dr hab. Marek Nosal z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr Monika Dżuła-Radkiewicz z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dr Krzysztof Komarnicki - muzykolog i gitarzysta oraz Zbigniew Dubiella, gitarzysta i pedagog, Wojciech Gurgul, gitarzysta i pedagog.

BILETY na ww.ticketmaster.pl, ale można też po prostu przyjść do mediateki. Jeśli nie będzie miejsc na widowni, organizatozry zapewniają wejściówki na dostawkach w cenie 10 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XVII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach: Nowości i cały program - Tychy Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto