XVII Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach [PROGRAM]

XVII Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach rozpoczną się 21 października i potrwają do 27 października. .Festiwalowej publiczności zaprezentuje się 69 artystów. Po raz pierwszy towarzyszyć im będą aż trzy orkiestry: NOSPR, Aukso i {oh!} Orkiestra Historyczna.W konkursie weźmie 21 młodych gitarzystów z całego świata m.in. z Tajwanu, Serbrii, Bośni i Hercegowiny, Grecji...
Wszystkie koncerty XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej, z wyjątkiem preludium (21.10 o godz. 12 w sali NOSPR) odbędą się w tej sali koncertowej przy alei Piłsudskiego 16 w Tychach
 Jolanta Pierończyk

XVII Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach [PROGRAM}

Niedziela, 21 października

12.00 Koncert w NOSPR w Katowicach
soliści: Marcin Dylla, Łukasz Kuropaczewski
W programie: M.Górecki Arioso e furioso, M.Ponce Concierto del Sur

18.30 Koncert inauguracyjny w tyskiej mediatece
soliści: Brasil Guitar Duo, Marek Pasieczny
W programie: prapremierowe wykonania koncertów Clarice Assad i Marka Pasiecznego napisanych na zamówienie XVII ŚJG. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości mają być inspirowane muzyką polską i polską przyrodą.

Poniedziałek, 22 października

18.30 Koncert w mediatece
Cyprien N’tsaï (Francja) – solo
Rolf Lislevand (Norwegia) & {oh!} Orkiestra historyczna, dyr. Martyna Pastuszka

Rolf Lislevand, światowa gwiazda wykonawstwa historycznego, wirtuoz gitary barokowej i lutni, wspólnie z Orkiestrą historyczną {oh!}, zaprezentuje koncerty i sonaty triowe A.Vivaldiego.
Wieczór rozpocznie recital młodego francuskiego wirtuoza, laureata pierwszej nagrody w partnerskim międzynarodowym konkursie w czeskiej Kutnej Horze.

Wtorek, 23 października

18.30 Koncert w mediatece
European Guitar Quartet (Chorwacja, Czechy, Niemcy)

Projekt łączący czterech wybitnych wirtuozów z ogromnym dorobkiem solistycznym, należących do dwóch na pozór odległych światów: gitary klasycznej (Zoran Dukic, Pavel Steidl) i gitary akustycznej (Thomas Fellow, Reentko).
Zespół ten bez wątpienia wytycza nowe horyzonty w rozwoju gitary. A zatem awangarda.

Środa, 24 października

18.30 Koncert w mediatece
W pierwszej części historyczny i współczesny repertuar na dwie gitary, w drugiej – wokalno-instrumentalna mieszanka klasyki, world music i jazzu. Wykonawcy to brazylijscy artyści mieszkający w Nowym Jorku: Clarice Assad, kompozytorka, wokalistka, pianistka, członkini słynnej Family Assad, oraz rewelacyjne Brasil Guitar Duo – godni miana następców słynnych braci Assad.

Czwartek, 25 października[/b

18.30 Koncert w mediatece

Marko Topchii (Ukraina)
Wojciech Rysiecki (Polska)
Camerata Quartet (Polska)

W pierwszej części wieczoru program solowy Wojciecha Rysieckiego oraz wykonanie Kintetu „Fandango” Luigi Boccheriniego. Występ na Festiwalu jest dla gitarzysty nagrodą za zwycięstwo w partnerskim Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie.

Po przerwie wystąpi Marko Topchii, wybitny solista, laureat ogromnej liczby międzynarodowych konkursów gitarowych, w tym zwycięzca poprzedniego konkursu w Tychach oraz partnerskiego konkursu w Budapeszcie


w programie solowym oraz w Kwintecie „Omaggio a Boccherini” Mario Castelnuovo-Tedesco.

Z solistami wystąpi kwartet Camerata należący do europejskiej czołówki kwartetów smyczkowych

Piątek, 26 października

18.30 Koncert w mediatece

Bireli Lagrene & Francesco Buzzurro & Adam Palma
Supertrio w koncercie stanowiącym twórczą kontynuację słynnego Friday Night in San Francisco. Gitara akustyczna, elektryczna i klasyczna w rękach gwiazd stylów fingerstyle i gipsy jazz, burzących jednak przypisane im konwencje stylistyczne i repertuarowe.

Sobota, 27 października

12.00 Finał konkursu w mediatece
6 solistów, Aukso
W programie koncerty na gitarę i orkiestrę J.Rodrigo, M.M.Ponce i M.Castelnuovo-Tedesco

18.30 Koncert finałowy w mediatece
Ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów międzynarodowego konkursu wykonawczego, a następnie koncert "Ponte Vecchio"

Wykonawcy: Avi Avital (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Łukasz Kuropaczewski (Polska), Dávid Adorján (Niemcy)

"Ponte Vecchio" to wspólny projekt międzynarodowego zespołu gwiazd światowego życia muzycznego, m.in. słynnego mandolinisty Avi Avitala i sopranistki Chen Reiss, solistki największych teatrów operowych, jak Opera Wiedeńska czy Teatro alla Scala w Mediolanie. W repertuarze aranżacje utworów najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej inspirowanych muzyką ludową różnych krajów oraz tradycyjna muzyka sefardyjska w języku ladino.

XVII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach. Imprezy towarzyszące


W programie także lekcje mistrzowskie, wykłady i wystawy.

25 października w hotelu Tychy w godz. 10-17 odbędzie się sesja naukowo-artystyczna "Gitara w Polsce wczoraj-dziś-jutro", w której udział wezmą: prof. dr hab. Jerzy Nalepkaz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, prof. dr hab. Wanda Palacz z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prof. dr hab. Piotr Zaleski z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dr hab. Marek Nosal z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr Monika Dżuła-Radkiewicz z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dr Krzysztof Komarnicki - muzykolog i gitarzysta oraz Zbigniew Dubiella, gitarzysta i pedagog, Wojciech Gurgul, gitarzysta i pedagog.
Więcej na temat:

Komentarze

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane