Allegro kolejny już razy podnosi kwoty prowizji pobierane za sprzedaż produktów - nawet do 10-12 proc.

Powyżej w galerii prezentujemy Zmiany w Regulaminie Allegro i Regulaminie Sklepów Allegro.

Wzrost prowizji na Allegro. W wielu kategoriach 10 proc. ceny końcowej!

Kilka miesięcy temu Allegro wprowadziło zmianę wysokości prowizji i naliczania opłat za wystawienie przedmiotów w kategoriach Antyki i Sztuka, Przemysł czy Biuro i reklama - ustanowiono tu stałą prowizję na poziomie 10 procent ceny sprzedaży.

Jak informował wówczas serwis wirtualnemedia.pl Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro - Wyższe prowizje od sprzedaży zostały wprowadzone jednocześnie z rezygnacją z opłaty za wystawienie oraz dodatkowe zdjęcia. To zachęta dla większej grupy sprzedawców do rozpoczęcia sprzedaży w naszym serwisie.

10 sierpnia 2017 roku Allegro wprowadziło kolejne już zmiany w Regulaminie Allegro i Regulaminie Sklepów Allegro. Tym razem 10 proc. prowizja obowiązuje przy dużo większej ilości kategorii - m.in. film, muzyka, odzież, obuwie, zabawki, artykuły szkolne...

O wszystkim dowiedzieliśmy się z listu internauty:
Od kilku lat prowadzę sklep na Allegro - i widzę że coraz bardziej przestaje mi się opłacać. Allegro zwiększyło od sierpnia prowizję ze sprzedaży w bardzo popularnych kategoriach do 10 procent! Przykładowo za sprzedaż markowych butów górskich w cenie ok. 500 zł, wcześniej płaciłem prowizji ok. 20 zł, a teraz... 50 zł! Co z tego że wystawienie jest darmowe, skoro w tej chwili prowizje są zaporowe. W takiej sytuacji sklepy muszą albo podnieść ceny wystawianych produktów... albo przejść do konkurencji, gdzie prowizja wynosi 2,7%.


Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Allegro. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Paweł Klimiuk:

Zależy nam, aby sprzedaż w naszym serwisie prowadziło z sukcesem jak najwięcej sprzedawców, takich jak Internauta. Na tym opiera się nasz model biznesowy i warto o tym pamiętać. Zmiany w naszym cenniku z jednej strony podnoszą rzeczywiście wysokość prowizji od sprzedaży, ale jednocześnie w większości kategorii zlikwidowaliśmy zupełnie prowizję za wystawienie oferty. Mówiąc obrazowo na Allegro nie ma żadnej bariery wejścia dla sprzedawców. To jest nasza świadoma decyzja: chcemy, by sprzedający za darmo wystawiali jak najwięcej ofert sprzedaży, bo tego oczekują klienci kupujący na Allegro ponad milion produktów każdego dnia. Przedsiębiorca nie ponosi więc żadnych kosztów, żadnego ryzyka wystawiając u nas swoje produkty. Nie płaci za dodatkowe zdjęcia prezentujące ofertę. To jedna z przewag internetu nad tradycyjnym handlem, gdzie płaci się za wynajem sklepu w galerii czy stoiska na targowisku, nawet jeśli niczego się nie sprzeda. U nas jeśli sprzedawca ma taką możliwość - może wystawić nawet 100 tysięcy ofert albo i więcej. I nie zapłaci nawet złotówki. My bierzemy na siebie jego koszty wystawienia oferty (koszty oprogramowania, serwerów, łącz internetowych etc). To nasze ryzyko, że poniesiemy koszty obsługi towaru, który nie znajdzie nabywcy. Dopiero w momencie jeśli dojdzie do sprzedaży, chcemy aby sprzedawca podzielił się z nami zyskiem. Tylko w niewielu małych kategoriach produktów prowizja od sprzedaży wynosi rzeczywiście 10 procent (np kategoria “bieganie”, ale “rowery” to już 5 procent). Przeciętnie poziom prowizji na Allegro zawiera się pomiędzy 1 a 15 procent, w zależności od specyfiki kategorii - np w elektronice marże w handlu są bardzo niskie, i tu nasza prowizja od też jest niska. W większości kategorii, w których znieśliśmy już opłaty za wystawienie, prowizja od sprzedaży wynosi między 6 a 10 procent. I teraz wątek przeniesienia sprzedaży do konkurencyjnego serwisu. Allegro oferuje nieporównywalnie większą skalę sprzedaży i działania w Polsce. Ponad milion sprzedanych przedmiotów dziennie i ponad 16 milionów odwiedzających serwis miesięcznie. Jestem więc przekonany, że pomimo zmian w cenniku, sprzedaż u nas się opłaca a całościowe koszty z nią związane są niższe niż w innych kanałach sprzedaży.

Sprawdź w których kategoriach Allegro zmieniło prowizję:

10% ceny końcowej
Prowizja od sprzedaży w kategoriach "Filmy", "Muzyka" oraz „Odzież, Obuwie, Dodatki”, Biuro i Reklama”,
„Przemysł (z wyłączeniem podkategorii „Maszyny i Urządzenia”)” , „Antyki i Sztuka”, "Biżuteria i zegarki" (z
wyłączeniem podkategorii "Zegarki"), "Części i akcesoria motocyklowe", „Dziecko” w ramach podkategorii
„Akcesoria dla dzieci”, „Artykuły szkolne”, "Karmienie dziecka (z wykluczeniem Żywności dla dzieci)”, „Obuwie”,
„Odzież”, „Zabawki (z wykluczeniem Klocków)”, "Okazje, przyjęcia", „Zdrowie i higiena”


Biznes

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Maverick

No to zrównaliśmy się z eBay, jeszcze tylko wystawianie za darmo jak tamci mają i może być.

anty (gość)

Dziadostwo i tyle. Allegro się w ostatnich latach bardzo popsuło. Spróbujcie znaleźć tam np. kamerkę samochodową w określonym przedziale cenowym - sprzedawcy wystawiają ten sam towar po 50 razy, na 50 aukcjach, przez co ciężko o duży wybór. Towar ten bardzo często okazuje się też beznadziejnym bublem. O systemie komentarzy nie wspomnę, straciłem zbierane od lat pozytywy, bardzo ciężko też sprawdzić historię kogoś, kto zrobił sobie rok przerwy od sprzedaży i nie ma przez to żadnych ocen. Ktoś kiedyś zepsuł naszą klasę, teraz jesteśmy świadkami psucia Alledrogo...

Iw (gość)

Coś z tą prowizją jest nie tak. W regulaminie Allegro załącznik nr 4 cz. III "prowizje od sprzedaży" - „Odzież, Obuwie, Dodatki” jest m. in., że pobierają 10% ceny końcowej bez względu na cenę a faktycznie zabierają 10,16%.
Niby niewiele ale jeżeli ktoś sprzedaje dużo to ma to niestety znaczenie.

Robert (gość)

Właściwie w chwili obecnej wszystkie największe serwisy są w jednych rękach (Allegro, OLX, Otomoto, otodom), z dużych serwisów innych właścicieli pozostaje jeszcze gratka, gumtree, lento. Aukcyjnych właściwie nie ma. Widzę jednak że pojawiają się nowe serwisy ogłoszeniowe, które stopniowo rosną np sprzedajemy.pl, sprzedawacz.pl, znajdziesz.to czy wiele, wiele innych - może za kilka lat coś się zmieni na tym rynku.

TylkoPrawdaJestCiekawa (gość)

Naiwniaki. Allegro od dawno przestało być sewisem do akucji czy sprzedaży. W tej chwili allegro jest maszyną do zbierania statystyk. Jeśli statystyki są obiecujące allegro samo zaczyna handlować wybranym towarem a konkurencja jest likwidowana.