Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W regionie likwidują łóżka geriatryczne. Oszczędzamy na leczeniu seniorów, ale to się nie opłaca!

Agata Pustułka
123rf
Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydowały o likwidacji oddziału geriatrycznego w Górnośląskim Centrum Medycznym i przekształceniu go w pododdział oddziału chorób wewnętrznych i metabolicznych. Z 18 łóżek zostanie 13. Decyzja tłumaczona jest względami ekonomicznymi. W zeszłym roku oddział przyniósł szpitalowi 1,5 mln złotych strat.

- Reorganizacja opieki geriatrycznej to kompromisowe rozwiązanie - przekonuje dyrektor GCM Klaudia Rogowska. - Niestety, mały kontrakt na geriatrię w wysokości 900 tys. zł powodował, że efektywnie wykorzystywaliśmy 9-10 łóżek - dodaje.

Oszczędzanie na leczeniu najstarszych i najbardziej schorowanych to stały motyw w polskiej ochronie zdrowia. Wielu dyrektorów postępuje tak samo, o czym świadczą dane, z których wynika, że od 2009 roku w województwie śląskim liczba tzw. łóżek geriatrycznych zmniejszyła się z 292 do 231, a liczba pacjentów z ponad 5 tysięcy do ok. 4 tys.

Tymczasem miejsc dla tej szczególnej grupy chorych powinno być w naszym regionie co najmniej trzy razy więcej.

Likwidowany oddział to strata nie tylko dla pacjentów, którzy będą mieć utrudniony dostęp do diagnostyki i leczenia, ale też dla studentów medycyny.

To dlatego, że likwidowany oddział jest jedynym w województwie oddziałem o III (najwyższym) poziomie referencyjności i jedynym tego typu oddziałem w szpitalach klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Stanowi więc bazę kształcenia studentów Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Opieki Zdrowotnej, gdzie odbywa się kształcenie pielęgniarek i fizjoterapeutów.

Będzie coraz więcej seniorów

Wyzwaniem dla polskiej ochrony zdrowia jest opieka medyczna nad starszymi pacjentami. Kolejki do zabiegów i diagnostyki, która jest podstawą ich leczenia wciąż rosną.

Endoproteza - dwa lata, kardiolog za trzy miesiące, USG - tylko płatne, bo trzeba czekać kilkadziesiąt dni. Nie mówiąc o psychiatrze, czy skierowaniu na zwykłe badania laboratoryjne.

W leczeniu najstarszych chodzi nie tylko o zapewnienie świadczeń ze strony lekarzy geriatrów, ale też o miejsca w zakładach opiekuńczych, czy domach opieki,, gdzie schorowani ludzie znajdą pomoc.

W 2035 roku mężczyźni będą żyli średnio ponad 77 lat, a kobiety prawie 83 lata. W Polsce jest już 800 tys. osób starszych wymagających stałej opieki. Według OECD, do 2050 r. koszty opieki nad starszymi wzrosną aż trzykrotnie.

- Na Zachodzie planowanie późnej starości w domu opieki to zwykła przezorność. W Polsce planujemy wszystko: macierzyństwo, karierę, zakupy, wakacje, etc., tylko nie starość - mówi Tomasz Wojtczak z programu Opiekaprojekt.pl. AGA

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Starsze osoby trzeba leczyć całościowo

Z dr. Janem Szewieczkiem, kordynatorem oddziału geriatrii w GCM

Dlaczego należy inwestować w leczenie starszych osób?
Żyjemy coraz dłużej, a liczba osób powyżej 60. roku życia systematycznie rośnie. Ma to poważne następstwa ekonomiczne i społeczne. Zwiększa się liczba osób pobierających świadczenia emerytalne, które są równocześnie głównymi biorcami świadczeń opieki medycznej i społecznej.
W tej sytuacji jednym z ważnych kierunków polityki społecznej powinno być ograniczanie chorobowości i niepełnosprawności związanej z procesem starzenia. Charakterystyczną cechą epidemiologii starszego wieku jest wielochorobowość. Chorobom somatycznym (ciała) towarzyszą problemy z obszaru psychiki. Leczenie każdej z chorób z osobna jest mniej skuteczne i może prowadzić do polipragmazji - stosowania nadmiaru leków, z ryzykiem poważnych działań niepożądanych.

Na czym polega specyfika leczenia geriatrycznego?
Leczenie powinno być oparte o całościową diagnostykę geriatryczną. Pozwala ona podejmować optymalne decyzje diagnostyczne i lecznicze pacjentów. Tymczasem według "Analizy wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia" - związanych z finansowaniem hospitalizacji pacjentów od 65. roku życia w 2009 r. - zaledwie 0,77 proc. chorych w tym wieku hospitalizowanych w roku 2009, leczonych było w oddziałach geriatrycznych. Analiza ta pokazuje też, że niektóre ważne zespoły chorobowe starszego wieku, np. otępienia, nie są prawie w ogóle rozpoznawane ani leczone. AGA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto