Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kościele św. Jerzego orkiestra gra od 99 lat

Aleksandra Smolak
Dni Goczałkowic 2012r.
Dni Goczałkowic 2012r. ARC. GRZEGORZ PASZEK
Goczałkowicka parafialno-gminna orkiestra to prawdziwa legenda, ale wciąż żywa i grająca. Orkiestra ma blisko 100 lat i jest najstarsza w gminie.

W ubiegłym tygodniu postanowiliśmy odwiedzić w Gminnym Ośrodku Kultury najstarszą orkiestrę w Goczałkowicach, a całkiem możliwe, że i w całym powiecie. Bardzo skromni, ale nadzwyczaj sympatyczni członkowie ugościli nas jak swoich.

Skład orkiestry

Zapytani o skład orkiestry najpierw wspominają tych najstarszych. – Orkiestra założona została przez ówczesnego proboszcza Walentego Maroszka wraz z kierownikiem szkoły i organistą kościelnym Richardem Kremsem w latach 1915-1916- opowiada – mówi opiekun orkiestry, Grzegorz Paszek. Dziś skład orkiestry, choć ruchomy, jest nie mniej ciekawy. Najmłodszy członek orkiestry, Rafał Cebula, gra na trąbce i ma 9 lat. Do orkiestry należą również dwie dziewczyny, Karolina i Paulina Kuś. Starsza, Paulina (20 lat), gra aż na trzech instrumentach (flet, saksofon i klarnet), natomiast jej dwa lata młodsza siostra Karolina gra na klarnecie. Skład orkiestry zaszczyca również jeden z najstarszych jej członków – Antoni Caputa, który ma 84lata i aż od 60 lat gra w orkiestrze. Mimo wieku, jak przyznaje, trzyma się świetnie. A orkiestra to nie tylko msze parafialne. – Co roku grywamy również na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Owsiaka, dożynkach czy Dniach Goczałkowic – wymienia.

Członkowie to prawdziwi pasjonaci

– Naszym celem było zawsze poświęcenie się w pełni orkiestrze i to czynimy, pisząc nuty po nocach i dbając o formę i funkcjonalność zespołu – zaznacza gospodarz orkiestry. Każdy z członków orkiestry ma swój własny instrument, by przez cały tydzień ćwiczyć w domu, a dzięki sali udostępnionej przez Gminny Ośrodek Kultury co dwa tygodnie orkiestra może ćwiczyć w komplecie. Od 2011 roku orkiestra jest także gminna. Dziś jest to więc orkiestra parafialno-gminna.

Obecny skład orkiestry

Klarnety: Kazimierz Gryz, Karolina Kuś (Ligota), Wiesław Jodłowski (Czechowice)
Trąbki: Góra Andrzej, Bratek Stanisław, Król Leszek, Cebula Rafał, Kocurek Krzysztof (Ligota), Kuś Jakub (Ligota)
Saksofon tenorowy: Jodłowski Wiesław (Czechowice)
Saksofony altowe: Łysko Andrzej (Pszczyna), Kłobuch Mateusz (Kobiór), Załuski Jakub (Łąka), Gryz Joanna (Czechowice-Dziedzice), Kapijas Kamil, Mastrowski Paweł
Tenory: Caputa Antoni (najstarszy członek orkiestry), Gryz Kazimierz, Wojakiewicz Roman, Pustelnik Mariusz (Czechowice-Dziedzice) , Smolorz Marek, Paszek Grzegorz (obecny gospodarz orkiestry)
Basy: Mamok Piotr, Paszek Grzegorz, Matuszczak Mateusz (Ligota)
Bęben: Smolorz Marek, Hess Szymon
Puzon: Pitlok Tadeusz, Hałas Czesław (obecny kapelmistrz orkiestry górniczej PG Silesia - Czechowice- Dziedzice), Szewieczek Paweł (Zabrzeg), Szweda Bogusław (Czechowice-Dziedzice)

Instrumentaliści nie biorący już udziału w występach

Florian Celer - długoletni pierwszy kornecista orkiestry
Kazimierz Lazarek - trębacz, tenor
Rudolf Kuska - puzon, tenor, bas, akordeon - kapelmistrz orkiestry po śmierci Jerzego Świerczka do roku 2011.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto