Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchomie: Parafia św. Michała Archanioła

Marcin Pacyno
Początki parafii św. Michała Archanioła w Tuchomiu sięgają bardzo odległych czasów, a mianowicie 1217 roku. Wtedy to Świętopełek II, władca księstwa gdańskiego, przyłączył dzielnicę słupską, co pociągnęło za sobą zmiany ...

Początki parafii św. Michała Archanioła w Tuchomiu sięgają bardzo odległych czasów, a mianowicie 1217 roku. Wtedy to Świętopełek II, władca księstwa gdańskiego, przyłączył dzielnicę słupską, co pociągnęło za sobą zmiany w organizacji kościoła. W tamtych czasach parafia tuchomska miała obejmować całą zachodnią część ziemi bytowskiej. Obecnie zajmuje obszar części gminy Tuchomie, gdzie są dwa kościoły – parafialny i odrestaurowywany kościół św. Wojciecha.
Kościół św. Michała Archanioła został zbudowany w latach 1905 – 1906. Kosztorys jego budowy opiewał na sumę 34929,75 marek, z czego dwie trzecie kosztów pokryło państwo. Do poświęcenia doszło 26 września 1908 roku. Kościół zbudowany jest na rzucie prostokąta o wymiarach 10,5 m na 16,90 m. z wyodrębnionymi prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Składa się z nawy głównej i z małego przedsionka oddzielonego lekkimi drzwiami, nad którymi wznosi się wieża kościoła zakończona hełmem wykonanym w stylu barokowym. W jednej trzeciej powierzchni, nad główną nawą, znajduje się chór ze średnimi organami. Kościół w latach wojny, a przede wszystkim w roku 1945, został zniszczony w 20 procentach, a w 50 procentach zniszczeniu uległy organy. W trakcie odbudowy w latach powojennych w świątyni dokonano wielu zmian. W głównym ołtarzu został umieszczony rzeźbiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Zbudowano też boczny ołtarz Serca Jezusowego. Z inicjatywy księdza Hinza rozpoczęto prace nad zmianą ołtarza, którego wygląd zachował się do dnia dzisiejszego. W centrum ołtarza znalazł się obraz nieznanego artysty pokazujący walkę św. Michała Archanioła z szatanem.
Odrestaurowywanie świątyni trwało wiele lat. W 1989 roku powstała pierwsza rada parafialna, która miała m.in. pomóc w remontach, bo wieża przechylała się, a dzwon nie wydawała należytych dźwięków. W 1994 roku nastąpiło samorozwiązanie komitetu odbudowy kościoła. Uznano, że został wyremontowany.
Podobne prace obecnie są prowadzone w kościele św. Wojciecha, który jest dawną ewangelicką świątynią. Został zbudowany w 1679 roku, gdy większość mieszkańców Tuchomia przeszła na protestantyzm. Obecna budowla została wzniesiona w latach 1886 – 1889. Gdy trwały walki w 1945 roku kościół został znacznie zniszczony. Pierwsze prace związane z jego odbudową ruszyły 1982 roku. W tamtych czasach od nowa zadaszono świątynię. Od kilku lat trwa ponowne odrestaurowywanie.
– Włączyło się w to wielu wiernych, również z Niemiec – podkreśla ksiądz Franciszek Pudlewski, proboszcz parafii w Tuchomiu. – Jest jeszcze wiele pracy, ale małymi kroczkami z pewnością uda się nam przywrócić dawną świetność – dodaje ksiądz.
Ostatnio udało się wyremontować wieżę i wstawić okna. Obecnie trwają prace wewnątrz świątyni. – Tynkujemy podsufitkę – dodaje proboszcz.
Remont trwa, a już odbywają się tam okazjonalne msze, a także spotkania ze sztuką i kulturą, bo parafia zajmuje się nie tylko życiem duchowym.

Wykorzystano fragmenty pracy magisterskiej p.t. „Parafia katolicka p.w. św. Michała Archanioła w Tuchomiu w latach 1945 – 1991” autorstwa Beaty Juchniewicz.

Z księdzem Franciszkiem Pudlewskim rozmawia Marcin Pacyno
Jest ksiądz proboszczem od 5 lat. Co udało się zrobić w tym czasie?
Jan Paweł II powiedział, że człowiek jest drogą kościoła, więc zależało mi by troską duszpasterską objąć wszystkich parafian. Dlatego postanowiłem reaktywować m.in. parafialny Caritas. Rozpocząłem też inne inicjatywy, których celem było wciągnięcie do współdziałania różnych grup wiekowych. Ważne jest zaplecze materialne, ale też i duchowe.
Od pewnego czasu w parafii nastali rycerze. Czy to jeden z elementów szerzenia wiary?
Myślę, że tak. Do Tuchomia przyszedłem z Bytowa, gdzie parafia była przy zamku. W Tuchomiu rycerz jest patronem. Pewnego razu rycerze z Bytowa zjawili się w Tuchomiu i tak to się zaczęło. Jest to po części spełnienie mojego hobby. Nasi rycerze włączają się w życie parafii. Moim marzeniem, które jest też życzeniem wszystkich członków naszej parafii, jest np. włączenie ich do straży przy grobie pańskim, albo inscenizacja męki pańskiej. Mój patron z rycerza stał się zakonnikiem. W prawdzie nie planuję z kapłana stać się rycerzem, ale rycerstwo powoduje, że życie kościoła wychodzi także do ludzi.
Przed parafią jest też wiele pracy związanej z odrestaurowaniem kościoła św. Wojciecha.
To prawda, ale jest wielka determinacja i zaangażowanie parafian w to, aby to miejsce przywrócić do użytku codziennego. Myślę, że za 2 lata uda nam się już sprawować w tym kościele regularne msze święte. Teraz odnawiana jest podsufitka. Mam nadzieję, że na przykład w tym roku uda się przeprowadzić tam spowiedź adwentową i Pasterkę. W przyszłości planuję odprawianie tu mszy świętej przynajmniej raz w tygodniu, a także większych uroczystości kościelnych. Nie chcę jednak być proboszczem, który tylko remontuje. Dlatego nie zapominam o pracy duszpasterskiej. To najważniejsze zadanie dla każdego kapłana.

Lista proboszczów:
- ks. Jan Hinz od 1 października 1940 roku do 5 sierpnia 1976 roku
- ks. Józef Kornaus od 10 sierpnia 1976 roku do 30 listopada 1991 roku
- ks. Czesław Adamkowicz od 1 grudnia 1991 roku do 14 lipca 1994 roku
- ks. Franciszek Pudlewski od 14 lipca 1994 roku

Msze święte
a W niedziele i święta: 9.30, 11.00
a Nowe Chuty – 8.00
a Modrzejewo 12.30
a Tuchomie dni powszednie: 18.00

Odpusty Parafialne
- Odpust św. Michała Archanioła – 29 września
- Odpust Zwiastowania Najświętszej Marii Panny – 25 marca

2100
tyle osób liczy parafia św. Michała Archanioła z Tuchomia. Są to przede wszystkim mieszkańcy stolicy gminy, ale i sąsiednich miejscowości. Ich parafia ma już 792 lata, a więc jest jedną z najstarszych w powiecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto