Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tańszą energię można budować na nawykach

Redakcja
Sezon grzewczy to najlepszy czas, aby pomyśleć o tym, jak oszczędzać energię w naszych domach i wprowadzić w życie proste, a zarazem energooszczędne nawyki. Ich stosowanie pozwoli codziennie zaoszczędzić kilka lub kilkanaście złotych, co w ciągu całego roku może powiększyć stan naszego konta o sumę nie do pogardzenia - kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych. Nie mówiąc już o tym, że energooszczędność ma zbawienny wpływ na środowisko, a więc też na komfort życia.

Jest parę prostych reguł energooszczędności, ale…
O niektórych wiemy sporo, jednak są też takie, które błędnie oceniamy jako przynoszące korzyści - wynika to z badań prowadzonych podczas kampanii społecznej „Energooszczę-dność w moim domu”. Jednym z mitów dotyczących zużycia energii w domach jest np. dominujący udział urządzeń AGD. Tymczasem liczne dane pokazują (np. GUS, BuildDesk), że to ogrzewanie pochłania jej najwięcej, czasami nawet ponad 70 procent całości energii zużywanej w polskich domach.

Nasze domy są przegrzane
Optymalna temperatura jest ważnym elementem oszczędzania energii i zapewnienia komfortu w mieszkaniu. Najzdrowsza dla organizmu to ta od 18 do 22 st. C - w zależności od pomieszczenia, stylu życia, wieku, płci czy aktywności mieszkańców. Tradycyjnie uznaje się, że w łazience powinno być najcieplej (22 st. C), w pokoju dziennym 20 stopni, a w sypialni wystarczy 18. Tymczasem wiele polskich domów jest przegrzanych. Wystarczyłoby obniżyć temperaturę o jeden stopień, aby rocznie zaoszczędzić około 120 zł w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw.

Kasa ,,ucieka” przez okna
Niedocenianą barierą zatrzymującą ciepło w domu są zasłony i firanki, ale tylko te, które nie zasłaniają kaloryferów. Doskonale sprawdzają się też rolety. Wyróbmy więc w sobie zimą codzienny, wieczorny nawyk zaciągania rolet, który pozwoli zmniejszyć straty ciepła i ochroni również naszą prywatność. - Wszyscy już wiemy, że zewnętrzne rolety chronią przed hałasem i podnoszą bezpieczeństwo domu. Wciąż zapominamy jednak o tym, że redukują straty ciepła nawet do około 30 procent. Podobnie zresztą działają rolety wewnętrzne, które mają wpływ na poprawę izolacyjności okien, a przez to efektywność ogrzewania - wyjaśnia i radzi architekt Monika Kupska-Kupis.

Więcej światła? Tak, byle nie „zżerało” nam energii!
Najpopularniejszym sposobem ograniczania energii elektrycznej zużywanej na oświetlenie jest zastąpienie tradycyjnych żarówek energooszczędnymi lampami LED, które zużywaj nawet 80 procent energii mniej. - Montując lampy LED, należy dobierać ich moc do wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. W pokoju dziennym najważniejsze jest mocne oświetlenie centralne, a do czytania w fotelu najlepszy jest punktowy strumień światła - mówi dr Andrzej Wiśniewski z Osram. Powinniśmy też stosować się do zasad, które sami wpajamy najmłodszym: wychodząc z pokoju, gaśmy światło i wyłączajmy radio, telewizor czy komputer. No właśnie, o czym powinniśmy jeszcze pamiętać, używając „elektroniki” i sprzętów AGD?

Poza odpowiednim użytkowaniem i tym, jaki model najlepiej się sprawdzi? Jeżeli kupujemy nowy sprzęt AGD, czytajmy etykiety energetyczne, sprawdzajmy, czy dany sprzęt posiada tryb pracy ekonomicznej, np.: automatyczny, ekologiczny, BIO, ekspresowy lub pół wsadu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto