Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital żegna się z bólem

Aleksandra Tyczyńska
Na oddziale intensywnej terapii przebywają pacjenci w ciężkim stanie
Na oddziale intensywnej terapii przebywają pacjenci w ciężkim stanie fot. Dariusz Śmigielski
Koniec z prośbami o tabletkę przeciwbólową, przemycaniem leków przez rodzinę, uznaniowością lekarzy, czekaniem na zmiłowanie pielęgniarek. Pacjent ma prawo do tego, by przed operacją został poinformowany, jakiego rodzaju bólu może się spodziewać, a po, że personel medyczny zrobi wszystko, by nie cierpiał. Na tym polega program "Szpital bez bólu", do którego właśnie, jako pierwszy w regionie, a trzeci w województwie łódzkim, przystąpił Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie.

- Leczenie bólu na ogół uwarunkowane jest daną sytuacją, oceną lekarza - mówi Arkadiusz Wardziński, dyrektor ds. medycznych piotrkowskiego Szpitala Wojewódzkiego. - Przystąpienie do programu i otrzymanie certyfikatu będzie oznaczało, że w leczeniu bólu stosowane będą ściśle określone standardy, leki, ten ból będzie stale monitorowany (pacjent 4 razy na dobę jest pytany o natężenie bólu i określa je w dwóch skalach - dop. red.).

Na początek, dla przetarcia szlaków, jak mówi Wardziński, zgłoszony został oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Wszyscy lekarze i pielęgniarki, łącznie 40 osób, wysłani zostaną na szkolenia. Nowoczesne metody wali z bólem oddział zacznie stosować w połowie przyszłego roku.

- To długotrwały proces - dodaje Wardziński. - Potrzeba woli pozyskiwania coraz wyższych standardów w leczeniu, wysiłku organizacyjnego, a niewykluczone też, że dodatkowych pieniędzy na określone leki. Ponadto, raz wprowadzonych procedur trzeba bezwzględnie przestrzegać.

Wardziński nie wyklucza, że w przyszłości kolejne oddziały pożegnają się z bólem. Oddziały, takie jak chirurgia, ortopedia, kardiologia.

Jak podaje Edyta Gomuła z Healthcare&Life Sciences, szacuje się, że ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów. Przyczyny to zbyt mała wiedza na temat postępowania przeciwbólowego i stosowanie kryterium, jakim jest cena leku. Tymczasem na właściwym leczeniu bólu korzysta pacjent i szpital. Pacjent szybciej zdrowieje, a przez to ograniczają się koszty hospitalizacji.

Procedury leczenia bólu są standardem w krajach Unii Europejskiej, ale nie w Polsce. Do programu szpitale przystępują dobrowolnie. W tej chwili o certyfikat stara się 50 placówek i 15 oddziałów w całej Polsce. Certyfikaty "Szpital bez bólu" przyznają wspólnie Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpital żegna się z bólem - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto