Szkolenia z ciasnych przejść w straży pożarnej w Tychach zaczęły się w środę, 13 września, i potrwają do piątku, 15 września. Przeszkolonych zostanie ponad 200 osób. Każdy z ich musi osobiście przejść specjalnie przygotowany tunel, zabrać 80-kilogramowego manekina i wydostać na powierzchnię.

Szkolenia z ciasnych przejść w straży pożarnej w Tychach


- Osoby poddawane tym szkoleniom mają warunki zbliżone do sytuacji, kiedy muszą wyciągnąć kogoś z ciasnego kanału lub innej ciasnej przestrzeni. Jest to kilkanaście godzin szkoleń dziennie, od ósmej do dziewiętnastej. Najpierw teoria, potem praktyka. Przyjmujemy grupy z całego województwa. Do południa ćwiczą funkcjonariusze z całego Śląska, po południu - druhowie z powiatu bieruńsko-lędzińskiego, strażacy z Oświęcimia oraz pracownicy firmy Master, bo w swoim zakładzie też mają sporo ciasnych przejść, w których znajdują się związki i gazy powstające w wyniku przeróbki odpadów i muszą pracować w aparatach powietrznych, stąd ważny jest dla nich taki trening. Ze szkolenia skorzysta też zakładowa straż firmy Siryo Polska. W ciągu tych trzech dni przeszkoli się tu ponad 200 osób: ok. 120 strażaków zawodowych, 60 strażaków-ochotników, 12 strażaków z Siryo Polska i 12 pracowników Mastera. Ludzie biorą udział w tym szkoleniu w pełnym rynsztunku, w pełnym umundurowaniu jakby byli przy prawdziwej akcji - tłumaczy bryg. Piotr Szojda, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Tychach.

- Są to pierwsze szkolenia z ciasnych przestrzeni na tego typu trenażerze, ale elementy takiego przechodzenia trenuje się od zawsze. Taki trenażer mamy jednak do dyspozycji po raz pierwszy, dlatego w tym szkoleniu biorą udział wszyscy dowódcy JRG i duża część kadry tyskiej.
W czwartek w Jastrzębiu Zdroju będziemy ćwiczyć pożary wewnętrzne, w piątek, też w Jastrzębiu, skupimy się na postępowaniu ze zbiornikami i emisją gazu LPG ze zbiornika. Też przyjedzie firma z trenażerem i gaz się będzie palił, strażacy będą ćwiczyć sposoby podejścia, zakręcenia zaworów i uszczelnień na palącym się kontenerze. Trzeba będzie podejść z prądami wody w ogie
ń - mówi bryg. Bogusław Dudek, p.o. naczelnika Ośrodka Szkolenia w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

W ćwiczeniach w Jastrzębiu weźmie też udział jeden ze strażaków tyskich.Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!