Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła podstawowa nr 2 w Pszczynie obchodzi swoje stulecie istnienia

Karol Świerkot
Minęło już sto lat odkąd pierwsi uczniowie przekroczyli po raz pierwszy jej progi. Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie obchodzi właśnie swoje setne urodziny.

Dzisiaj w niewielkim stopniu przypomina obiekt sprzed stu lat, to udało się tutaj zachować lokalny charakter, a śląskie tradycje cały czas są kultywowane z niezwykłą starannością zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, z których wielu jest absolwentami szkoły. Jest to też jedyna szkoła w mieście, gdzie zajęcia z religii są także prowadzone dla dzieci ewangelickich. Dwójka słynie również z osiągnięć sportowych.

Zlokalizowana na obrzeżach miasta, kiedyś skupiała głównie dzieci chałupników z pobliskich Jankowic i Polnych Domów. Dzisiaj jej głównym atutem jest lokalny charakter. Szkoła cały czas kultywuje również śląską tradycję, a dzieci często posługują się gwarą. Jednak na przestrzeni minionych stu lat zmieniło się tu niemal wszystko inne. Bo dzisiaj np. o karach cielesnych uczniowie mogą tylko posłuchać od swoich dziadków.
- Jak było się niegrzecznym dostawało się trzcinką, dziewczyny po rękach, a chłopcy nie powiem gdzie - wspomina pani Gertruda, która naukę w dwójce rozpoczęła w 1926 roku.
Najgorzej było jednak w czasie II wojny światowej. - Wtedy można było dostać za wszystko, za krzywe siedzenie w ławce czy patrzenie w okno, przede wszystkim jednak za mówienie po polsku - mówi Barbara Wagstyl, nauczycielka historii.
Takie praktyki wychowawcze odeszły już jednak dawno w zapomnienie, podobnie jak przedmioty, których kiedyś się uczono. Bo lekcji kaligrafii czy śpiewu dzisiaj w planach próżno szukać. Zdecydowanie jednak młodzież była kiedyś bardziej zdyscyplinowana.

30.03.1912 r. - Gmach szkoły zostaje poświęcony. Wtedy dwójka jest jeszcze szkołą niemiecką.

1921 - Po przyłaczeniu Pszczyny do Polski, w szkole rozpoczyna się nauczanie w języku polskim. Szkoła przyjmuje również profil katolicki. Uczą sie tu jednak także protestanci.

1935 - Szkoła została rozbudowana o południowe skrzydło. Wcześniej bowiem mieściły się w niej tylko cztery klasy, do których uczęszczało 200 uczniów. Po rozbudowie liczba klas zwiększyła się do siedmiu i 700 uczniów.

1939 - 1945 - Okres wojny był dla szkoły burzliwy, najpierw szkołę zmieniono znowu na niemiecką, później utworzone zostały tu niemieckie koszary. W 1945 roku do budynku weszli Rosjanie i urządzili tutaj szpital.
Lata pięćdziesiąte - Dobudowana została pracownia robót ręcznych.

Lata 1972 - 1975 - Dobudowana została sala gimnastyczna.

1999 rok - W budynku szkoły zostaje przeprowadzony generalny remont dachu i modernizacja obiektu

Lata 2005 - 2006 - Rozbudowa szkoły, oddano do użytkowania cztery sale lekcyjne, szatnie i pokój nauczycielski.

Łucja Pollaschek - Jest najstarszą żyjącą absolwentką Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie. Urodziła się w 1914 roku. Natomiast naukę w ZS nr 2 rozpoczęła w 1921 roku.

Na strzelnicy - To potoczna nazwa SP 2. Pochodzi od strzelnicy Bractwa Kurkowego, która znajdowała się naprzeciwko szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto