Święcenie samochodów w Tychach Święcenie samochodów w Tychach

Święcenie samochodów 2013 w Tychach. Na zdjęciu: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, i ks. Wojciech Wyciślik, proboszcz parafii św. Krzysztofa (od roku na emeryturze) (© Arkadiusz Ławrywianiec)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Święcenie samochodów 2015 w Tychach, w kościele św. Krzysztofa, odbędzie się w niedzielę, 26 lipca, o godz. 11.30. Osobną mszę - o godz. 15 - będą mieć rowerzyści i motocykliści. A potem parada i festyn.

Tegoroczny odpust św. Krzysztofa, w niedzielę, 26 lipca, nie będzie połączony li tylko ze święceniem samochodów, w tym roku swoją odrębną mszę będą mieć rowerzyści, a wszystko zakończy się piknikiem w Parku Miejskim.

O godz. 11.30 tradycyjnie w kościele św. Krzysztofa rozpocznie się suma odpustowa, po której nastąpi święcenie samochodów i motocykli wedle ustalonego od lat porządku.
O godz. 15 rozpocznie się msza św. dla rowerzystów oraz święcenie rowerów i motocykli. O 16.15 spod kościoła ruszy parada rowerzystów i motocyklistów w kierunku Parku Miejskiego, gdzie zaplanowany jest piknik rodzinny.

Cała impreza, łącznie z mszami i poświęceniem pojazdów, nosi nazwę Misyjny Festyn św. Krzysztofa pod hasłem „Pomagamy misjonarzom”.

W programie pikniku jest więc m.in. kiermasz misyjny, a poza tym pokaz sprawności i sprzętu straży pożarnej, kurs pierwszej pomocy na drodze, koncerty.

Podczas tej imprezy będzie też możliwość oddania krwi. Będzie ponadto kwesta na środki transportu dla misjonarzy oraz na organizację Światowych Dni Młodzieży.

Będzie to pierwszy odpust św. Krzysztofa z nowym proboszczem, ks. prałatem Zenonem Ryznerem, który od chwili objęcia tej parafii poświęconej patronowi kierowców myślał o wzbogaceniu wystroju kościoła o kopię obrazu Matki Bożej Dobrej Drogi i Szczęśliwych Powrotów, który znajduje się w kościele Il Gesu w Rzymie. – Obraz powstaje. Maluje go prof. Antoni Cygan z ASP w Katowicach. Natomiast już wprowadziliśmy modlitwę za ludzi przebywających za granicą i udających się w podróż, co sobotę o 7.45 – mówi proboszcz. – Intencje można składać na naszej stronie internetowej.

Dlaczego święcenie pojazdów w Tychach jest takie ważne?


Dla miasta jest to wydarzenie szczególnie ważne z dwóch względów - Tychy uchodzą za motoryzacyjną stolicę Polski, a święty Krzysztof, patron kierowców, jest także patronem miasta. Uroczystości ku czci św. Krzysztofa mają w naszym mieście długą tradycję, w tym roku będziemy świecili w Tychach pojazdy już po raz dwudziesty trzeci
- podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Co roku kilka tysięcy kierowców przyjeżdża do Tychów niemal z całego Śląska – m.in. z Katowic, Mikołowa, Piekar Śląskich, Pszczyny, Gliwic i Zabrza. Teren wokół kościoła pod wezwaniem św. Krzysztofa zapełnia się nie tylko samochodami osobowymi, ale także motocyklami i rowerami.

Organizacja ruchu podczas święcenia pojazdówRuch zostanie zamknięty na ulicach, wzdłuż których tradycyjnie ustawią się samochody do poświęenia. A są to:

-ul. Wyszyńskiego od Al. Niepodległości do ul. Edukacji,
-ul. Wyszyńskiego od Al. Niepodległości do ul. Jana Pawła II (bez al. Jana Pawła II),
-ul. Edukacji od ul. Filaretów do Elfów (w przypadku większej ilości pojazdów do wyjazdu z parkingu przy Tesco),
-ul. Dąbrowskiego od ul. Wyszyńskiego w kierunku ul. Darwina (w zależności od ilości pojazdów)

Ruch dla autobusów zostanie zamknięty od godz. 12.30 do 13.30.

Od popołudnia w sobotę, 25 lipca, nie nalezy już parkować na parkingu przed kościołem św. Krzysztofa. W niedzielę będzie on całkowicie zamknięty.

Samochody do święcenia można ustawiać już od godz. 9. Powinny mieć za szybą lub wycieraczką białą kartkę formatu A 4.

.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!