Światowe Dni Młodzieży 2015 w rejonie tyskim to sprawa nie tylko Tychów, ale także parafii z Mikołowa, Łazisk Górnych, Pszczyny, Miedźnej, Bierunia i Lędzin. Wszystkie te parafie razem wzięte tworzą rejon tyski, którego koordynatorem jest ks. Adam Wycisk, wikary w parafii św. Jadwigi, gdzie 19 lipca odbyła się kolejna słodka niedziela. Po co?

19 lipca po każdej mszy św.w parafii św. Jadwigi trwa kiermasz ciastek. Pieniądze z ich sprzedaży pomogą godnie przyjąć gości z zagranicy, którzy tym razem na spotkanie z papieżem zjadą do Polski.

Bo rodziny, które będą gościć młodzież zapewniają tylko śniadanie, natomiast obiady i kolacje fundują parafie lub Centrum ŚDM w rejonie tyskim, a do tego dochodzą koszty transportu do różnych miejsc, jakie chcemy naszym gościom pokazać
– mówi ks. Adam Wycisk, wikary w parafii św. Jadwigi, a jednocześnie koordynator na rejon tyski, który obejmuje 8 dekanatów (Tychy Stare, Tychy Nowe, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Lędziny, Miedźna i Pszczyna). Kiermasze ciast są jednym z pomysłów na zbieranie pieniędzy na organizację tzw. Tygodnia Misyjnego (20-25 lipca 2016), który poprzedzi spotkanie z papieżem w Krakowie.

Taki Tydzień Misyjny to pomysł francuski. Po raz pierwszy zorganizowali go bowiem Francuzi w roku 1997, kiedy Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Paryżu. Chodzi o to, by młodzież, która przyjeżdża do danego kraju, często po raz pierwszy, mogła choć trochę poznać jego kulturę, zwyczaje i wiarę – tłumaczy ks. Adam Wycisk.

Światowe Dni Młodzieży 2015 w rejonie tyskim. Co goście zobaczą?


W naszym rejonie zobaczy m.in. kopalnie Piast i Ziemowit, zamek pszczyński, zagrodę żubrów i skansen w Pszczynie oraz Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, a także bazylikę w Piekarach Śląskich. Na 24 lipca 2016 r. zaplanowano spotkanie na nowym stadionie w Tychach wszystkich gości wraz z rodzinami, które ich przyjmą. – Liczba osób może dojść do kilkunastu tysięcy. Samych gości z zagranicy będzie ponad 4000, a jak doliczyć tylko po dwie osoby z rodziny przyjmującej, to już jest 12 tysięcy – mówi koordynator.
W programie m.in. koncert tyskiego chóru gospelowego God’s Property.

Światowe Dni Młodziey. Ks. Adam Wycisk wziął w nich udział pięć razy


Wybór tyskiego wikarego na koordynatora przyjęcia zagranicznej młodzieży w naszym rejonie nie jest przypadkiem. Sam w Światowych Dniach Młodzieży uczestniczył aż pięciokrotnie, od 2002 r. – Pociągały mnie zawsze, ale dopiero po święceniach udało mi się w nich uczestniczyć – mówi. – Nigdy nie zapomnę tych pierwszych, w Toronto, w r. 2002. Były to jednocześnie ostatnie z udziałem Jana Pawła II. Pamiętam, że przed jego przyjazdem rozpętała się ogromna burza, przemokliśmy do suchej nitki. Deszcz ustał, gdy pojawił się papież. Powiał wtedy ciepły wiatr i w jednej chwili nasze przemoczone ubrania wysuszył.
Potem były spotkania z Benedyktem XVI w Kolonii, Sydney i Madrycie. – To już był inny papież, ale i jego porwał entuzjazm młodzieży – twierdzi ks. Adam.
Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Rio. Z papieżem Franciszkiem.
- Bez względu na papieża, który przyjeżdża na spotkanie, atmosfera jest taka, że nawet chłodni początkowo Polacy, zrazu z dystansem podchodzący do rozśpiewanych Hiszpanów czy Włochów, w końcu ulegają wszechobecnej radości – opowiada ks. Adam Wycisk. A

Światowe Dni Młodzieży 2015 w rejionie tyskim. Dla ilu osób jeszcze trzeba znaleźć nocleg?


Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży 2016 podzielili archidiecezję katowicką na osiem rejonów. Rejon tyski liczy ponad 70 parafii w Tychach, Bieruniu, Lędzinach, Mikołowie, Łaziskach Górnych, Pszczynie oraz Miedźnej i jest największym w archidiecezji. Co piąty młody człowiek, który przyjedzie do naszej archidiecezji na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa będzie nocował w naszym rejonie.
Archidiecezja katowicka ma przyjąć 20 tys. osób, z czego ponad 4000 przypada na rejon tyski. - Mamy już zapewnione miejsca dla ponad 3000. Najwięcej osób (152) chce przyjąć Kobiór, tyska parafia św. Jadwigi (122) i tyska parafia św. Jana Chrzciciela (97). Szukamy miejsc dla pozostałych – mówi koordynator, ks. Adam Wycisk.


Gdzie się zgłaszać?


Chętni do udzielenia gościny mogą się zgłaszać mailowo na adres koordynator @sdmtychy.pl. Na ten adres mogą zgłaszać się także wolontariusze do pomocy w organizacji ŚDM w rejonie tyskim.Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    głuchy (gość)

    To już nie są ŚD a Widmo propagandy antypapieża nawet logo przestawia 6 lub okultyzm kto ma oczy niech przejrzy na wylot prosiłbym o bojkot to już nie jest Papież tylko antypapież bo sam jest zagubiony lub mason