Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk w JSW. Poznaj postulaty protestujących górników ZDJĘCIA

Katarzyna Spyrka, Jacek Bombor
Budryk. fot. B. Siemianowska
Strajk w JSW rozpoczęty. Komitet strajkowy podjął decyzję o strajku w JSW. Górnicy przychodzą do kopalń, ale nie podejmują pracy i po 8 godzinach wracają do domów.

Strajk w JSW rozpoczął się dzisiaj w środę, 28 stycznia, od porannej zmiany. Jak wygląda strajk? Jest to strajk rotacyjny. Strajk na Śląsku został wznowiony.

Górnicy przyjeżdżają do kopalń, ale nie podejmują pracy, a następnie po 8 godzinach wracają do domów.

Strajk w JSW jest bezpośrednim efektem wczorajszej decyzji prezesa JSW o zwilnieniu 9 związkowców z kopalni Budryk, którzy poparli strajkujących z Kompanii Węglowej.

- Nie chodzi o wynagrodzenia - mówi Piotr Szereda - rzecznik strajkujących w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. OTO 5 POSTULATÓW STRAJKUJĄCYCH Strajk na Śląsku wznowiony.

Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy po zapowiedzi zwolnienia 9 związkowców w Budryku zaostrzyli swoje stanowisko i uznano, że strajk dobowy jest najlepszy. O godzinie 6 górnicy nie zjechali na dół do pracy.

W związku z sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, złamaniem Porozumienia z 17 stycznia br. i gwarancji udzielonych przez rząd, WZZ "Sierpień 80" w tym tygodniu przeprowadzi masówki informacyjne we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego - poinformował Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80.

- Skoro prezes JSW Jarosław Zagórowski robi to, co chce, w tym ignoruje i depcze porozumienie zawarte przez rząd i górnicze związki zawodowe, to należy spodziewać się ostrej reakcji środowiska górniczego - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". - Jeśli nasi koledzy z JSW zostaną zwolnieni z pracy, to wezwiemy do strajku generalnego we wszystkich kopalniach - ostrzega Ziętek.

Tymczasem Zarząd JSW, apeluje o zachowanie rozsądku.

- W związku z wynikami referendum zorganizowanego przez związki zawodowe JSW, w którym pracownicy opowiedzieli się za strajkiem, przypominamy, że organizatorzy ponoszą pełną odpowiedzialność za negatywne konsekwencje dla firmy. Zarząd apeluje po raz kolejny do Pracowników o rozwagę, gdyż każdy dzień strajku oznacza pogłębianie się i tak już bardzo trudnej sytuacji firmy. Zarząd JSW jest zdecydowany, aby w obliczu trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się polskie górnictwo, przeprowadzić program oszczędnościowy, który oprócz ograniczenia kosztów pozapracowniczych, może prowadzić do ograniczenia niektórych przywilejów pracowniczych, natomiast nie przewiduje zarówno zwolnień, jak i likwidacji zakładów - czytamy w oświadczeniu JSW.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wystosowało list do premier Ewy Kopacz oraz prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego z prośbą z apelem: "Apelujemy zatem o nie blokowanie koniecznych w spółce zmian i reform. Leży to zarówno w interesie pracowników, Państwa, jako przedstawicieli związkowców, jak i współwłaścicieli spółki".

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych reprezentuje tysiące inwestorów mniejszościowych, którzy inwestują swoje oszczędności m.in w prywatyzowanych państwowych spółkach. Oto fragment listu:
Fakty są takie, że od momentu giełdowego debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w lipcu 2011 roku, wartość spółki bardzo znacząco się obniżyła. Ponieważ jest to spółka, której działalność jest oparta na wydobyciu surowca, jej wycena, jak i w szczególności osiągane przez spółkę wyniki finansowe, w dużym stopniu zależą od czynników zewnętrznych, w tym światowych cen węgla. W tym czasie liczba związków zawodowych w Państwa firmie wzrosła z 34 do 50, a stopień uzwiązkowienia sięgnął 125%, (ci sami pracownicy należą do wielu organizacji). Prawda jest też taka, o czym przedstawiciele związków zawodowych często zapominają, że aż 45% akcji JSW należy do prywatnych inwestorów mniejszościowych, w tym do tysięcy akcjonariuszy, których reprezentuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, a Skarb Państwa kontroluje pozostałe 55% akcji.
- czytamy w liście stowarzyszenia.

Na razie jest 5 postulatów strajkujących.

Po pierwsze żądają wycofania się z wypowiedzenia warunków płacy i pracy dla 9 związkowców z Budryka.
Żądają też odwołania zarządu JSW i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
Żądają przywrócenie porozumienia z 5 maja 2011 roku (gwarantuje m.in. czternastki, podwyżki).
Czwarty postulat to objęcie górników z przejętej kopalni Szczygłowice-Knurów takimi samymi warunkami pracy, jak pozostali górnicy JSW.
Ostatni postulat to likwidacja spółki Szkolenie i Górnictwo, a jej pracowników przejmie natychmiast JSW.

Strajk w JSW: Czytaj relację LIVE...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto