Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Silesia Film ogłasza zbiórkę archiwalnych filmów. Zostaną pokazane w trakcie Industriady

LOTA
Jak wyglądało życie w cieniu kopalni, hut i fabryk na Śląsku? To pytanie do mieszkańców województwa kierują organizatorzy Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki oraz instytucja filmowa Silesia – Film. Właśnie Silesia – Film w środę w Katowicach ogłosiła zbiórkę amatorskich nagrań dokumentujących życie w regionie. Poszukiwane są materiały sprzed kilkudziesięciu lat, ale także te z lat 90 – tych.

Nagrania mogą być fatalnej jakości, bo zebrane filmy zostaną poddane konserwacji. Nie chodzi też o profesjonalne wideo, a o amatorskie nagrania. Cel? Filmy, już w wersji cyfrowej, zostaną zaprezentowane w trakcie jednego z wydarzeń w ramach czerwcowego Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady. Chodzi o zaprezentowanie przemian jakim podlegał region, ale też jak wyglądało życie związane z pracą i rytmem, który wyznaczała.

- By móc te zmiany zilustrować, szczególnie cenne będą filmy powstałe na terenie osiedli robotniczych, zakładów pracy – hut, koksowni, kopalń i fabryk, prezentujące nie tylko wydarzenia związane z pracą, ale i sposobem spędzania wolnego czasu – na osiedlach, wyjazdach na zakładowe wycieczki czy wczasach pracowniczych – tłumaczyli pomysłodawcy akcji.
 
O jej założeniach w kinie Kosmos w Katowicach opowiadali Patryk Tomiczek, dyrektor Instytucji Filmowej „Silesia-Film” oraz Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

- Ma zachęcić mieszkańców do przyjrzenia się swoim zasobom zgromadzonym w domach, piwnicach, na strychu. Może wśród tych rzeczy, często zapomnianych, znajdują się filmy z tamtych lat, ukazujące pracę w zakładach przemysłowych, styl życia tamtego okresu, które dla nas będą bezcenne. Zależy nam na amatorskich nagraniach, które się zachowały i są świadectwem przemian, które zaszły w regionie – zachęcał Tomiczek.
 
Taśmy filmowe można dostarczać do Filmoteki Śląskiej znajdującej się w budynku Kina Kosmos przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach (wejście do biur od ul. Morcinka) do 15 maja. Każda z nich, niezależnie od formatu zapisu (8mm, super 8mm, 16 mm lub 35 mm), zostanie sprawdzona przez konserwatorów, nawilżona, wyczyszczona i zdigitalizowana, a filmy ilustrujące pracę ludzi, maszyn i życie prywatne toczące się w ich tle stworzą wyjątkową atrakcję w ramach tegorocznej Industriady.

- Dziś industrialny krajobraz regionu, który ja dobrze pamiętam z dzieciństwa, powoli zanika, a wielu ludzi za nim tęskni, bo przez lata stanowił istotną część ich życia. Ta indywidualna perspektywa, kamera trzymana przez człowieka i utrwalająca na taśmie świat, który wtedy istniał, jest bardzo cenna. Jest też w nas chęć pokazania tej historii ludziom młodym i ta akcja to umożliwia – mówił Mercik.
 
Tegoroczna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady odbędzie się w dniach 9-10 czerwca.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto