Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sięgnij po dermokosmetyki

abcZdrowie.pl
by Kaz Andrew / CC BY 2.0
Półki aptek wręcz uginają się pod kosmetykami dermatologicznymi. Czy ich wyższa cena ma uzasadnienie?

Kosmetyki dermatologiczne, czyli tak zwane dermokosmetyki, zyskują coraz większe grono zwolenników, zwłaszcza wśród alergików oraz osób z cerą wrażliwą, które mają za sobą wiele przykrych doświadczeń z preparatami dostępnymi w drogeriach. Skąd wzięła się renoma kosmetyków aptecznych i czemu zawdzięczają swoje cenne właściwości?

Czym są dermokosmetyki?

Kosmetyki dermatologiczne to produkty zawierające substancje aktywne, których działanie lecznicze lub łagodzące zostało potwierdzone w badaniach laboratoryjnych i dermatologicznych. Dermokosmetyki powstają przy udziale kosmetologów, chemików i dermatologów, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby cery wrażliwej i zmagającej się z problemami skórnymi. Zanim kosmetyki apteczne trafią na półki, są testowane na osobach posiadających skórę podatną na podrażnienia.

W przypadku dermokosmetyków kluczem do sukcesu jest z całą pewnością precyzyjnie opracowany skład – na liście substancji obecnych w tubce preparatu nie znajdują się bowiem ani sztuczne barwniki, ani substancje zapachowe, a ilość bezpiecznych (!) konserwantów jest ograniczona. Dzięki temu ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub podrażnień skóry jest minimalne.

Substancje aktywne w dermokosmetykach

Wiele kosmetyków aptecznych jest wytwarzanych na bazie wód termalnych, które na skutek zawartości pierwiastków mineralnych wykazują działanie kojące, przeciwzapalne i ochronne. Do najważniejszych substancji aktywnych obecnych w dermokosmetykach należą:
• substancje roślinne o właściwościach przeciwutleniających, takie jak piknogenol, sylimaryna, kurkumina oraz soja;
• substancje roślinne uszczelniające naczynia krwionośne: arnika, ziele ruty;
• substancje roślinne o działaniu łagodzącym: papaja, oczar wirginijski, allantoina, aloes, opuncja figowa;
• substancje roślinne o właściwościach wygładzających: zielona herbata, miłorząb japoński;
• środki złuszczające: ceramidy, woski, Lipidy-Ceramidy, BHA, AHA;
• witamina A – działa podrażniająco, ale także złuszczająco, dlatego jest wykorzystywana w leczeniu rogowacenia starczego, łuszczycy i trądziku; ponadto korzystnie wpływa na wygląd skóry, zmniejszając przebarwienia;
• witaminy z grupy B – poprawiają nawilżenie skóry i wzmacniają barierę ochronną skóry;
• witamina C – bierze udział w syntezie kolagenu, rozjaśnia przebarwienia, pomaga zwalczać stany zapalne;
• witamina E – posiada właściwości fotoochronne oraz przeciwutleniające;
• hydrochinon – ten popularny związek fenolowy jest wykorzystywany w leczeniu przebarwień;
• metale – niektóre z nich, na przykład miedź i cynk, wspomagają procesy gojenia skóry.

Jaki dermokosmetyk wybrać?

Wybór kosmetyków aptecznych jest bardzo szeroki, dlatego przed zakupem preparatu warto zastanowić się, jaki problem ze skórą lub włosami chcemy zwalczyć. Osoby doświadczające objawów łupieżu, trądziku lub łojotoku bez trudu znajdą dermokosmetyk dla siebie, podobnie jak posiadacze skóry przesuszonej i osoby, które dzięki właściwej pielęgnacji cery chcą spowolnić procesy starzenia. Warto przy tym podkreślić, że w ofercie kosmetyków dermatologicznych znajdują się również produkty przeznaczone do pielęgnacji cery normalnej, która na tle innych typów skóry uchodzi za bezproblemową.

Mimo iż dermokosmetyki stają się coraz bardziej popularne, nie wszyscy mają do nich pozytywny stosunek. Część osób „dla zasady” nie kupuje kosmetyków aptecznych, sądząc, że ich ceny są wygórowane. Faktycznie, dermokosmetyki z reguły kosztują więcej niż ich drogeryjne odpowiedniki, ale warto uświadomić sobie, że pod względem działania preparaty te są bliższe lekom niż zwykłym kremom.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto