Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Senior, czyli kto? Na karku ma mieć 60, 70, a może 80 lat?

Katarzyna Domagała
arc
Młodzi to się nadziwić nie mogą, że w tym wieku krzyżówki w gazecie rozwiązuję bez okularów, na Ceglanej (szpital okulistyczny w Katowicach - przyp. redakcji) zrobili mi operację oczu i teraz mam wzrok lepszy niż przed trzydziestką - siedząc na przystanku rzewnie opowiada napotkanej przez przypadek sąsiadce uśmiechnięta starsza pani. Ma 72 lata. Właśnie jedzie na spotkanie z koleżankami z uniwersytetu trzeciego wieku, gdzie zaczęła studiować na emeryturze.

Jak o niej mówić? Jest seniorem, starszą panią,staruszką? Gdzie dzisiaj, kiedy żyjemy coraz dłużej, rząd podnosi wiek emerytalny do 67 lat, jak grzyby po deszczu wyrastają uniwersytety trzeciego wieku, a osoby po 60. narzekają, że w stolicy województwa śląskiego brakuje lokali, gdzie mogliby się napić dobrej kawy - zaczyna się starość?

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w zeszłym roku w woj. śląskim żyło ponad 971 tys. osób po 60 roku życia. W 2020 roku w regionie będzie ich już blisko 1 mln 200 tys., a w 2035 blisko 1 mln 280 tys. Do tego z roku na rok żyjemy coraz dłużej. W 2010 roku przed 60-letnim mężczyzną z naszego regionu było jeszcze średnio 18 lat życia, przed kobietą 22,8 lata. W 2000 roku przed mężczyzną było średnio 16,4 lat życia, a kobietą 21 lat. W 1995 roku 60-latkowie mieli przed sobą średnio 15,5 lat życia - mężczyzna, 20 lat - kobieta. Problem nazewnictwa jest tylko jednym z wielu, jakie stoją przed nami.

- Jeszcze dwadzieścia lat temu wiek kobiet, które rodziły po raz pierwszy kształtował się w granicach 20 - 25 lat, obecnie decydują się urodzić pierwsze dziecko między 25 a 30 rokiem życia - tłumaczy prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Wtedy panie około 30. stanowiły 5 proc. pacjentek, dziś w tym wieku jest ok. 25 proc. kobiet, które po raz pierwszy trafiają na porodówkę. Dlatego 40- a nawet 50-letnia mama (nie babcia!), która chodzi na wywiadówki syna lub córki w szkole podstawowej nikogo nie powinna już dziwić.

- Trzeba będzie zmienić infantylny stereotyp postrzegania osób po 50 czy 60 roku życia - podkreśla prof. Jacek Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. I jak dodaje, powoli różnice między Polską, a Europą zauważa choćby latając samolotem, do Francji, gdzie wykłada na uniwersytecie w Bordeaux. - Wsiadając do polskich linii, stewardesy zawsze są młode i zgrabne, wracając z Francji ich liniami lotniczymi, na pokładzie są stewardesy po 50, z doświadczeniem w pracy. Tam ludzie już zrozumieli, że ona nie ma się podobać, a dbać o bezpieczeństwo na pokładzie.

Miasta powoli zaczynają ich zauważać. Od 19 kwietnia w Tychach seniorzy po 60 roku życia mogą korzystać z karty "60 +", która gwarantuje im ulgi m.in. w placówkach miejskich. Zaś w Katowicach program dla seniorów "70 plus" umożliwia im wyjście na kawę za złotówkę.

Mimo to do ideału sporo brakuje. Widać, to szczególnie na rynku pracy. Urzędy pracy dla osób po 50 roku życia przygotowują specjalne szkolenia, warsztaty czy staże, liczba bezrobotnych w Śląskiem rośnie. W styczniu 2012 roku zarejestrowanych było 47.072 bezrobotnych po 50 - tce. Rok wcześniej 43.981, w 2010 roku 40.025, zaś w 2009 ich liczba wynosiła 32.060.

- Nadal pokutuje wyobrażenie, że ktoś, kto pracuje w usługach, musi mieć 20 lat, długie nogi, chodzić z gołym pępkiem - podsumowuje Wódz.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto