Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie bank żubrzych genów

Sylwia Plucińska
Jankowickie żubry
Jankowickie żubry Krzysztof Grucka
Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Nadleśnictwo Kobiór, Nadleśnictwo Niepołomice i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie to główni partnerzy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w realizacji projektu "Ochrona ex situ oraz in situ żubra w Polsce". Projekt, którego realizacja przewidziana jest do roku 2010, finansowany będzie ze środków programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz NFOŚ.

Celem tego projektu jest opieka nad żubrami w zamkniętych ośrodkach hodowlanych, jakie znajdują się m.in. w Pszczynie-Jankowicach, Niepołomicach i Gołuchowie. Planowana jest także budowa nowej zagrody w woj. zielonogórskim.
Na co zostaną wydane pieniądze?
- Głównie na zachowanie dobrostanu zwierząt, czyli inwestycje, remonty i karmę dla zwierząt. W naszym Żubrowisku planujemy np. poprawienie składu runa na łąkach i zagospodarowanie lasu w rezerwacie. Mimo że w naszych warunkach żubry są dokarmiane, las ma im zapewnić spokój i bazę żerową, a więc musi być bogaty - mówi nadleśniczy z Kobióra Piotr Tetla.
Doktor Mieczysław Hławiczka z Pszczyny, który bierze bardzo aktywny udział w pracach Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, podkreśla duże znaczenie stałego monitorowania stanu zdrowia żubrów, które sprawdza się także m.in. pod względem pasożytów.
Z pieniędzy przeznaczonych na projekt zakupione zostaną także strzykawki do biopsji, przy pomocy których będzie można pobierać próbki sierści czy skóry żubrów bez konieczności ich usypiania.
- W rezerwacie jankowickim jest to o tyle ułatwione, że mamy tu kilka zagród, do których można przeganiać zwierzęta i dostęp do nich jest łatwiejszy. Dużo trudniej będzie pobrać materiał od np. od żubrów białowieskich. A zamysł jest taki, żeby pozyskać próbki od wszystkich osobników żyjących w Polsce. Próbki te mają posłużyć do stworzenia banku genetycznego naszych żubrów - mówi Mieczysław Hławiczka. Podobnie jak każdy żubr ma dziś swoją metrykę w Księdze Rodowodowej, dla wszystkich założone zostaną metryczki genetyczne. Baza ta pomoże naukowcom we właściwym kojarzeniu żubrzych par. W planach jest także stworzenie banku nasienia żubrów. Byłby to pierwszy na świecie bank żubrzych genów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto