18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pawłowice: Zamek prawie gotowy do rekonstrukcji

Sylwia Plucińska
Tak wyglądał pawłowicki zamek przez zburzeniem
Tak wyglądał pawłowicki zamek przez zburzeniem ARC
Dziś mija termin dostarczenia przez rybnicką pracownię architektoniczną Janiny Stuli (na zdjęciu z architektem i urbanistą Tomaszem Nankiewiczem) inwentaryzacji pawłowickiego zamku.

Nie byłoby w tym fakcie nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że ta budowla nie istnieje. I to od 66 lat! Podzieliła los XVI-wiecznego kościoła i wielu zabudowań we wsi, które - jak pisze - Zygmunt Orlik w monografii Pawłowic - w marcu 1945 roku najpierw ostrzelało nacierające wojsko radzieckie, a potem zniszczyły pociski niemieckie. "Z powierzchni ziemi zniknął wysadzony przez Niemców pałac Reitzensteinów" - czytamy we wspomnianej monografii.
Gmina Pawłowice, a dokładnie wójt Damian Galusek, który przyznaje się do autorstwa pomysłu, postanowiła zamek przywrócić tutejszemu pejzażowi. Radni dali się przekonać i zlecić wykonanie takiego opracowania za kilkadziesiąt tysięcy. Na razie wszystko dzieje się na papierze. Ale kto wie, może uda się zdobyć pieniądze i pałac zmartwychwstanie.

Pozostał w pamięci starszych ludzi, na kilku fotografiach i widokówkach

Zamek w Pawłowicach zawdzięczał swe powstanie Karolowi Gusnarowi, właścicielowi wielkiego majątku ziemskiego. Jego budowa trwała prawdopodobnie rok. Był to piętrowy budynek na rzucie prostokąta, kryty mansardowym dachem. Nie miał specjalnych zdobień. W powiązaniu z dość płaskim dachem robił wrażenie przytulnego i pasującego do krajobrazu dworu. Jego styl - jak pisze Joanna Zdziebło w książce "Górnośląscy Reitzensteinowie i ich dobra Pawłowice-Pielgrzymowi-Bzie Górne (od połowy XIX do połowy XX wieku)" - określano jako barokowy lub rokokowy.

Reitzensteinowie, którzy mieli w nim mieszkać przez następne 100 lat po tym, jak baron Fryderyk Wilhelm ożenił się z córką Gusnara Matyldą, uważali, że jest to "powszechny austriacko-śląski styl barokowy". Wiadomo, że zamek miał sklepione łukowato piwnice z kolumnami, dużą liczbę pokojów i wysoki strych. Tochę przypominał zamek w Pszczynie, choć był od niego dużo skromniejszy i mniejszy. W XX wieku został wpisany na listę zabytków. Ostatnią modernizację przeszedł już w czasie II wojny światowej. Jak pisze J. Zdziebło, pod okiem niemieckiego konserwatora Grundmanna. Ostatni rozkład pomieszczeń oraz ich funkcje udało się ustalić pracującym na zlecenie gminy architektom dzięki jednemu z ostatnich potomków Reitzensteinów. Leciwy pan mieszka w Wenezueli, jego jedyna siostra w Niemczech.

- Praca nad tą dokumentacją była dla nas trochę jak chodzenie we mgle- mówi architekt Janina Stula. - Budynek nie istnieje, nie możemy nawet zobaczyć zarysów fundamentów. Jedyna dokumentacja, na jaką trafiliśmy, to protokół z 5.10.1945 r., na podstawie którego znacjonalizowano majątek. W wykazie widniał zapis o ruinach pałacu o wymiarach 40 i na 18 metrów, który został "wyminowany na rozbiórce". Na podstawie nielicznych zdjęć, książki pani Zdziebło szkicu wnętrz oraz własnej wiedzy i obliczeń, udało się architektom z Rybnika stworzyć obraz zamku. Brak w nim szczegółów, których nie sposób ustalić. Takich jak np. zdobienia nad oknami.

Odbudowa zamku kosztowałaby dziś 4-5 mln zł. Gdyby gmina je miała, symbol historii Pawłowic stanąłby - jak mówi wójt Damian Galusek - nieco bliżej niż kiedyś. Tamto miejsce jest prywatną własnością, do gminy należy dawny park ze stawem i domem ogrodnika. Tu znalazłoby się miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto