Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurs dla ogrodników, Jak razem Pokonać smog? oraz 2 kwietnia będzie międzynarodowy dzień ptaków

(MG), (T), (ET)
Zbiornik Goczałkowicki to jedna z najważniejszych ostoi ptaków lęgowych w południowej Polsce
Zbiornik Goczałkowicki to jedna z najważniejszych ostoi ptaków lęgowych w południowej Polsce fot. /mat.pras./gpw sa/andrzej siudy

Idzie wiosna, więc pora na szczepienie drzew

Śląski Ogród Botaniczny organizuje dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się szczepienia drzew owocowych, praktyczny kurs. Odbędzie się 30 marca w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie. Szczepienie to jedna z najpopularniejszych metod wegetatywnego rozmnażania roślin.
Wbrew pozorom jest ona dostępna dla każdego. Wystarczy tylko spróbować. Kursanci poznają teoretyczne podstawy szczepienia, takie jak: dobór zrazów i podkładek, terminy zabiegów, niezbędne narzędzia, ale przede wszystkim będą mieć możliwość praktycznego wykonania szczepień, a zaszczepione własnoręcznie drzewka będą mogli zabrać ze sobą. Ogród udostępnia sprzęt (noże, sekatory etc.) i materiały (zrazy i podkładki), ale zachęca również do przyniesienia własnych zrazów drzew do zaszczepienia. Udział w kursie jest bezpłatny.

Duchowni i ekolodzy o walce z niską emisją

Walka ze smogiem rozgrywa się na wielu frontach i każde środowisko ma do odegrania znaczącą rolę. Z takiego założenia wyszły władze Powiatu Gliwickiego,

Organizując spotkanie z proboszczami parafii na temat szkodliwości niskiej emisji. Do udziału zaproszony został również Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW. Była to okazja do przekazania najważniejszych informacji o działaniach Funduszu na rzecz walki ze smogiem oraz próba wzmocnienia przekazu edukacyjnego i jeszcze większego zaangażowania Kościoła katolickiego w uświadamianie społeczeństwa. Warto też przypomnieć, że śląscy biskupi już zaapelowali do wiernych, by nie palili w piecach śmieciami, bo takie zachowanie jest łamaniem przykazania „nie zabijaj”.

Poczytaj o łabędziach, mewach, kormoranach oraz innych mieszkańcach Doliny Górnej Wisły

Na rynku wydawniczym ukazała się najnowsza publikacja dr. Jacka Betleji z Muzeum Górnośląskiego podsumowująca wieloletnie obserwacje ornitologiczne prowadzone w okolicach Jeziora Goczałkowickiego. Od lat wiadomo, że zbiornik jest wyjątkowym w kraju miejscem gniazdowania i pobytu wielu cennych gatunków ptaków. Do tej pory stwierdzono tu łącznie 258 gatunków, w tym 113 gatunków lęgowych, gatunki rzadkie i zagrożone, takie jak podgorzałka, czapla purpurowa, szablodziób, sieweczka obrożna, mewa czarnogłowa, mewa romańska, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, rybitwa białoskrzydła. Obserwatorzy zanotowali także wyjątkowo dużą koncentrację przelotów ptaków każdego roku, których liczbę oszacowano nawet na ponad 40 tys. Choć od 2004 roku zbiornik jest specjalną strefą ochronną ptaków Doliny Górnej Wisły, to ostatnio obserwowane jest systematyczne zmniejszanie się liczebności wielu gatunków. Autorzy publikacji prezentują przyczyny tego zjawiska wynikające zarówno z powodów naturalnych, jak i działalności człowieka, wskazują też na potrzebę pilnych działań związanych z przywróceniem siedlisk ptaków, bowiem będzie to decydowało o utrzymaniu statusu Zbiornika Goczałkowickiego jako ważnej ostoi rzadkich ptaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto