Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: bobry przy Hotelu Forum i koło Plazy

Anna Agaciak, Ewa Modzelewska
archiwum Polskapresse
Objęte częściową ochroną bobry coraz bardziej dają się we znaki mieszkańcom Krakowa. Ślady ich uciążliwej obecności można spotkać w praktycznie wszystkich krakowskich rzekach. Nad Wisłą, Białuchą, Wilgą koło dawnego Hotelu Forum, Dłubnią przy Mydlnikach, Potokiem Kościelnickim, a także koło Plazy oraz w lasku Nowohuckim. Niszczą tam drzewa, a przez budowę żeremi na rzekach zalewają działki i uprawy.

- Te gryzonie wdarły się nocą na moją działkę - mówi pan Jan, właściciel działki przy rzece Dłubni w Nowej Hucie. - Zgryzły zupełnie moją jabłonkę, dobrały się nawet do drzew iglastych - skarży się.
- Dłubnia to od lat stałe siedlisko bobrów - tłumaczy prof. Henryk Okarma, dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. - Problem w tym, że najbardziej lubią one drzewa nieduże, młode z delikatnymi gałązkami, a tych nad Dłubią raczej nie ma. Dlatego w poszukiwaniu pożywienia zapuszczają się w ogródki działkowe - podkreśla.

Bobry gustują przede wszystkim w drzewach owocowych, wierzbach, osikach i topolach. Dopiero w ostateczności sięgają po drzewa iglaste. - Nie prowadzimy ewidencji występowania bobrów, ale szacuje się, że w Krakowie jest około 12 takich siedlisk - opowiada prof. Okarma. - Sam ostatnio widziałem jednego z nich przy ul. Białoprądnickiej - dodaje.

Chcą chronić Kraków przed powodzią. Ekolodzy protestują

Poniżej znany w sieci filmik "Niech ginie" z bobrem w roli głównej. Został nakręcony na jednym ze skrzyżowań w Tarnowie.

Bożena Kotońska, wojewódzki konsertwator przyrody, przyznaje, że przyjmowane są zgłoszenia szkód spowodowanych przez te zwierzęta w Krakowie. - Ostatnio mieliśmy ich pięć, głównie z terenów Bieżanowa i Kościelnik. Wypłaciliśmy w sumie 8,5 tys. zł odszkodowań. Po zimie bobry się uaktywniają, więc spodziewamy się, nowych zgłoszeń - dodaje. Konserwator Kotońska zauważa, że kłopot z bobrami w całym województwie zwiększa się z roku na rok. - Te ssaki przez szkody jakie wywołują straciły akceptację społeczną. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiskawpływa więc coraz więcej wniosków o zgodę na likwidację bobrów i ich siedlisk. W ubiegłym roku wydano zgody na odstrzał 20 osobników. Ponieważ to bardzo trudne polowanie, życie straciło tylko 7 sztuk. Zgodzono się także na zniszczenie 8 bobrzych tam. Zlikwidowano 3.

Zobacz, jak robi się pączki w Krakowie. Mistrz cukierniczy z Hawełki zdradza nam swoje tajemnice.
Zagłosuj na Najbardziej Wpływową Kobietę Małopolski
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ostry seks w Krakowie: szpital i więzienie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto