Pięć drużyn z województwa śląskiego wystartuje 16 sierpnia w Gdyni podczas piątego finału Konkursu Lotów Red Bull. Do rywalizacji przystąpi w sumie 40 załóg. Patronat nad imprezą objęło naszemiasto.pl.

Pasożyty, Super Świnka, Spongebob Kanciastoporty, Katowicki Spodek i Transgołąb to reprezentanci Śląska w kolejnej edycji Konkursu Lotów Red Bull. Kto poleci najdalej, a kto wykona największe show przed startem?

Pomóc zwierzętom

Celem drużyny Pasożyty jest zwrócenie uwagi na problem bezdomnych zwierząt. Dlatego zespół wystartuje… na psie. - To prawdziwy, polski kundelek z przerośniętymi uszami. Postawiliśmy na projekt z odrobiną humoru, ale też z pozytywnym przekazem. Chcemy uwypuklić problem bezdomnych i chorych zwierząt – mówi Robert Bluszcz, kapitan i pilot zespołu.

http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/lama-patelnia-pociag-czy-slon-zobacz-projekty-machin-ktore,3451467,artgal,t,id,tm.html

Z kolei do kreskówki o gąbce w portkach nawiązują członkowie Spongeboba Kanciastoportego. Kierownik drużyny Paweł Trzaskowisk podkreśla, że bajka opowiada o paczce przyjaciół, którzy mają wiele przedziwnych przygód. - My właśnie tacy jesteśmy, każdy z nas jest bohaterem z tej bajki i ma z nim coś wspólnego. Dlatego wcielamy się w role Skalmara Obłynosa, Patryka Rozgwiazdy, Sandy Pysi i Pana Eugeniusza Kraba.

Podobnym tropem zmierza Super Świnka. Grupę zainspirowała chińska kreskówka „Super Pig”. Już wiadomo, że świnka musi polecieć na czczo, inaczej spadnie. – Świnka musi być leciutka, ale pilot może zjeść, żeby mieć siły na jej odepchnięcie – przyznaje Dawid Janik, kierownik ekipy.

Jednak najbardziej charakterystyczny dla województwa śląskiego będzie latający spodek. - Nie robimy tego dla sławy, a dla dobrej zabawy. Chcemy reprezentować Śląsk na drugim końcu Polski, a spodek to symbol Katowic – uważa Jan Kowalcze.

Lotnicy zaklasyfikowani do finału muszą zbudować machinę latającą, która będzie napędzana tylko siłą ludzkich mięśni. Ekipa może składać się maksymalnie z czterech osób: pilota oraz trzech osób obsługi naziemnej. Wygra zespół, który skacząc z 6-metrowej platformy ustawionej przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni, pokona najdłuższy dystans w locie. Aktualny rekord wynosi 78 m i został ustanowiony w 2013 r. w USA. W dodatku jury ocenie podda także kreatywność konstrukcji oraz wrażenia artystyczne, zaprezentowane przez zespół tuż przed startem.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 684 drużyn z całej Polski, a do finału zakwalifikowano 40 najlepszych zespołów. Pierwsze kreatywne loty zorganizowano w Poznaniu w 1999 roku.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!