Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaką szkołę średnią wybrać w Pszczynie? [SONDA]

Karol Świerkot
Ruszył nabór uczniów do szkół średnich. Do 20 czerwca, 1295 tegorocznych absolwentów gimnazjów musi zdecydować, które liceum czy technikum wybrać. A wybierać jest z czego, bo tylko w powiecie działa 8 zespołów szkół ponadgimnazjalnych. Oprócz tego część uczniów na pewno zdecyduje się na dalszą edukację poza rodzinnymi miastami np. w Bielsku-Białej, Tychach czy w Bieruniu.

Uwaga! Możecie głosować do niedzieli! Głosowanie zamykamy o północy!

Jakie atrakcje przygotowały zatem placówki aby do siebie przyciągnąć młodych, zdolnych?

- Nowych klas nie otwieramy, ale nasze liceum zachęca formą nauczania zbliżoną do tej jaką stosuje się na studiach - mówi Renata Dyrda, dyrektor I Liceum Ogólnokształcacego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. - Poza przedmiotami podstawowymi, które muszę zapewnić uczniom, mogą oni sobie wybrać nawet 3 przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Podobnie jest z językami obcymi - dodaje.

To uczeń decyduje, czy chce mieć 3 godziny czy 5godzin tygodniowo lektoratu. Do wyboru są język angielski, francuski, niemiecki, rosyjski i hiszpański.

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie otwiera się na przyszłych policjantów. Od września rusza klasa mundurowa o specjalności policyjnej.

- Ta klasa ma być przygotowaniem dla uczniów chcących dalej kształcić się w zawodzie policjanta, dlatego będzie poszerzony zakres zajęć z W-F i matematyki. Oprócz tego kursy samoobrony, strzelectwa oraz teorii policyjnej - wyjaśnia Jarosław Kinalski zastępca dyrektora w ZSP nr 2.

Z ofertą Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Pszczynie powinny zapoznać się osoby z zacięciem artystycznym lub lingwistycznym, bowiem szkoła oferuje klasę z dodatkowymi przedmiotami teatralnymi, jak również europejsko - lingwistyczną. Ścisłowcy również znajdą tutaj coś dla siebie, bowiem w szkole jest m.in. klasa politechniczna i matematyczno - geograficzna.

- To klasy dla uczniów ciekawych świata i odważnych w realizacji własnych projektów - mówi Damian Ciszewski, dyrektor LO nr 3 w Pszczynie.

W Woli z kolei stawia się na mechatroników.

- To jest nowy kierunek w naszej szkole, który chcemy rozwijać. Już teraz dysponujemy najnowocześniejszą pracownią mechatroniczną w województwie, wyposażoną m. in. w stanowisko hydrauliki, sesnoryki i programowania robotów - wyjaśnia Ewa Bazylewicz, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli.

Szkoły ponadgimnazjalne w Gilowicach i Pawłowicach chcą przyciągnąć uczniów z zacięciem przyrodniczym i ekologicznym.
- Od nowego roku szkolnego wchodzimy w projekt EKO przy współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Uczniowie, którzy wiążą swoją przyszłość z zawodami przyrodniczymi, będą mogli wybrać międzywydziałowe zajęcia z poszerzonej biologii, chemii, matematyki, fizyki i geografii - wyjaśnia Barbara Foltyn, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach. - Ponadto uczniowie będą uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w obozach naukowych - dodaje.

Natomiast w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach od września rusza klasa przyrodnicza z poszerzonymi naukami ścisłymi m.on. biologią, chemią, fizyką. Warto dodać, że w szkole mieści się również technikum z klasą o profilu górniczym, której absolwenci mają gwarancję zatrudnienia w kopalniach Jastrzebskiej Spółki Węglowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto