Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum Chrobrego w Pszczynie: Uczniowie na wymianie w Niemczech

Karol Świerkot
Uczniowie Chrobrego w Niemczech na wymianie międzynarodowej
Uczniowie Chrobrego w Niemczech na wymianie międzynarodowej LO Chrobrego
Liceum Chrobrego w Pszczynie, słynie z tego, że organizuje wymiany młodzieży z innymi szkołami. W sierpniu uczniowie liceum pojechali na wymianę do Niemiec. Jakie są ich wrażenia po wizycie? Przeczytajcie

Wyjazdy integrują, uczą tolerancji, dają szansę na poznanie innej kultury, systemu nauczania. Wymiany międzyszkolne z partnerami z zagranicy to dziś w szkołach naszego powiatu niemal standard. Liceum Chrobrego w Pszczynie organizuje je regularnie.

Młodzież z Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie ostatnio gościła w Niemczech. Jak mówią Szymon Mazak i Daniel Rydzko z Chrobrego, takie wyjazdy pokazują różnice między szkołami.

- W niemieckich szkołach nie ma takich zajęć z religii jak u nas, jest to bardziej religioznawstwo - zauważa Szymon.
- Między nauczycielami i uczniami są tez bardziej swobodne stosunki, większe zaufanie - dodaje Daniel.

To, co zaskoczyło polskich uczniów w szkole w niemieckim Bad Segeberg, to absolutny zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach.

- Na terenie szkoły nie można używać telefonów ani aparatów, nawet na przerwach. Chodzi o to, żeby uczniowie ze sobą rozmawiali, a nie dzwonili i esemesowali - tłumaczy Daniel Rydzko. Inaczej wygląda też życie rodzinne, które uczniowie mogli zobaczyć od środka, mieszkając u swoich niemieckich kolegów i koleżanek.

- To dziwne, ale większość rodzin była rozbita, wielu rodziców było po rozwodzie - zauważa Marta Moll z Chrobrego. Inne zaskoczenie dla polskich uczniów to brak tradycji jedzenia obiadów w domu.

- Młodzież je raczej na mieście, w większości domów obiadów w ogóle nie było - mówi Jolanta Moll, wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.
Jak przyznają licealiści, tego typu wyjazdy to przede wszystkim szansa na szlifowanie języka.

- Możliwość rozmowy w obcym języku, z ludźmi, dla których jest to język ojczysty, to dla nas ogromny postęp w nauce. Tam byliśmy zmuszeni niejako do rozmowy po niemiecku - argumentuje Marta Moll.

Możliwość uczestniczenia w lekcjach pokazała uczniom różnice w sposobie samego prowadzenia lekcji przez nauczycieli.
- Tam nie ma niezapowiedzianych kartkówek, uczeń zawsze jest powiadamiany wcześniej, ale przez to ciąży na nim większa odpowiedzialność, żeby się dobrze przygotować do sprawdzianu - tłumaczy Kacper Kubica z Chrobrego.

Licealiści wyjechali do Niemiec w dwóch turach, w sierpniu oraz we wrześniu. Łącznie u naszych zachodnich sąsiadów gościło 15 uczniów.

Teraz liceum Chrobrego w Pszczynie czeka na niemiecką rewizytę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto